ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

5 типових симптомів запалення трійчастого нерва, лікування

Трійчастий нерв входить до групи нервів змішаного типу, найбільший з 12 черепних, відрізняється наявністю надмірно чутливих волокон. Складається з трьох великих гілок очної (поширюється на ділянку лоба й очей, що і забезпечує їх чутливість), верхньощелепної (щоки, відповідні губа та щелепа, піднебіння) і нижньощелепної (підтримує жувальну та ковтальну функції, охоплює щелепу й губу).

Запалення трійчастого нерва доволі серйозне захворювання, яке протікає з частими рецидивами та супроводжується характерними симптомами.

Причини й фактори, що провокують захворювання

Запальний процес, який у медицині називається невралгією, найчастіше виникає на тлі:

 • ущемлення може статися через розширення кровоносних судин патологічного характеру, травми щелепних суглобів, неправильний розвиток кісток черепа вродженого характеру;
 • присутності в організмі осередків вірусної інфекції туберкульоз легенів, герпес, поліомієліт, різні види аденовірусів, епідемічний паротит;
 • будь-яких запальних патологій лицьової частини черепа карієс, пародонтит, отит, гайморит, синусит та інші;
 • запалень, які розвинулись після стоматологічного втручання видалення зубів, введення анестезії лікарем, чистка кореневих каналів, видалення пульпи.

Невралгія трійчастого нерва може бути спровокована й системними захворюваннями цукровий діабет, зараження гельмінтами, розсіяний склероз, подагра. Проблеми також виникають на тлі загального переохолодження, психічних розладів, вираженої алергічної реакції.

Симптоми запалення трійчастого нерва  5 типових і супутні

До типових симптомів невралгії відносяться:

 • біль завжди гострий, короткочасний та інтенсивний;
 • зниження чутливості шкіри на обличчі, особливо в ділянці больового відчуття;
 • рясна слинотеча проявляється практично відразу після початку нападу болю;
 • спазм м'язів обличчя пацієнт описує відчуття як «сильна судома»;
 • загальна слабкість, підвищення температури тіла до субфебрильних значень.

З усіх симптомів особливо виділяється біль, який за відчуттями нагадує вплив струмом. Він з'являється в одній половині обличчя та відрізняється рецидивним характером. Напади болю чергуються періодами спокою, які можуть тривати тижнями, місяцями й навіть роками. Якщо ж хвороба занедбана, лікування її не проводиться, то напади стають тривалими, а періоди відсутності болю скорочуються.

Дуже болюче відчуття може виникнути спонтанно чи на фоні подразнення активним рухом щелеп, занадто широким позіханням, гігієнічними процедурами у ротовій порожнині, дотиком до обличчя. Хворі вже після першого нападу намагаються уникнути повторення й тому можуть відмовитися від чищення зубів, прикривають обличчя навіть у теплу пору року (бояться холодного вітру, переохолодження), пережовують їжу лише на тій стороні, яка не зазнала нападів. У пацієнта з'являється тривожність, він емоційно завжди збуджений через страх перед новим приступом, його турбує безсоння.

Як відрізнити зубний біль від симптому невралгії? Для цього потрібно схарактеризувати напад:

 • триває 10 секунд 2 хвилини;
 • відсутній тупий біль після гострого;
 • неприємне відчуття завжди має чітку локалізацію.

Під час нападу повсякчас відбуваються судоми м'язів мімічних і жувальних.

Діагностування у клінічних умовах

Попередній діагноз лікар може поставити, спираючись на скарги пацієнта, який підтверджується після огляду обличчя. Буде виявлено відсутність симетрії у спокої й під час посмішки (хворий мимоволі робитиме це лише на одну сторону). А от з'ясувати причину розвитку захворювання можна тільки за допомогою повноцінного обстеження:

 • комп'ютерна/магнітно-резонансна томографія виявляє ущемлення (компресію) корінця трійчастого нерва судинами;
 • електронейроміографія дозволяє встановити розташування осередку запалення;
 • рентгенографія носових, лобових пазух виключаються або підтверджуються патології запального характеру;
 • огляд у стоматолога потрібно переконатися у тому, що ніякі стоматологічні захворювання не могли спричинити запалення трійчастого нерва.

Ураження трійчастого нерва неможливо діагностувати за допомогою лабораторних досліджень крові та сечі. Але під час призначення медикаментів і підбору препаратів для лікування потрібно з'ясувати сприйнятливість організму до них знадобиться біохімічний аналіз крові.

Як лікувати запалення трійчастого нерва

Якщо захворювання було діагностовано на ранній стадії розвитку, то лікування буде проводитися тільки терапевтичними, консервативними методами. Основні напрямки:

 • лікування головної причини гострої невралгії наприклад, пломбування каріозних зубів, терапія гаймориту, запалення середнього вуха тощо;
 • корекція клінічної картини зниження інтенсивності або повне усунення больових відчуттів.

Використання стандартних анальгетиків при такому захворюванні неефективно! Лікарі призначають як симптоматичну терапію препарати з протисудомними, судинорозширювальними, спазмолітичними властивостями, а також заспокійливі засоби. Активно використовуються фізіотерапевтичні процедури:

 • струми Бернара;
 • парафінові аплікації;
 • голкорефлексотерапія.

Щоб швидко позбавити від гострого болю на обличчі, роблять новокаїнову блокаду ін'єкції безпосередньо у ділянку виходу ураженого нерва. Але такий метод відрізняється малою ефективністю полегшення настає на короткий період.

Дуже результативною вважається процедура різотомії це руйнування корінця трійчастого нерва за допомогою спеціальних електродів. Останні розташовуються на кінчику голки, вони нагріваються та за допомогою високих температур роблять чутливість нерва мінімальною. Маніпуляція виконується під місцевою анестезією, пацієнт відчуває лише невеликий дискомфорт.

Численні терапевтичні методи не дають гарантії того, що напад болю не повториться найближчим часом. Єдиним ефективним методом розв’язання проблеми вважається хірургічне втручання:

 • мікроваскулярна декомпресія у простір між судиною та трійчастим нервом лікар встановлює спеціальну «прокладку», «протектор» навіть дуже розширена судина не буде тиснути на нерв;
 • стереотаксична радіохірургія використовують «Кібер-Ніж» для подачі іонізувального випромінювання у більшій дозі безпосередньо у зону виходу нерва.

Остання виконується без анестезії, відновлювальний період відсутній.

Можливі ускладнення у занедбаних випадках

Невралгія майже не впливає на загальний стан здоров'я й саме тому люди не відразу звертаються за допомогою до лікарів. Вони починають шукати варіанти як зняти біль і заспокоїти трійчастий нерв, п'ють звичні знеболювальні засоби. І лише коли напади починають повторюватися занадто часто, а біль стає нестерпним, відбувається візит до фахівця. Така поведінка неправильно! Річ у тім, що тривалий перебіг хвороби призводить до серйозних ускладнень:

 • втрачається чутливість того боку обличчя, на якій запалився трійчастий нерв;
 • хворий розжовує їжу тільки однією стороною щелепи формуються м'язові ущільнення;
 • порушується сон, з'являється відчуття постійної втоми, що негативно позначається на трудовій діяльності та суспільному життю людини;
 • відбувається регулярне мимовільне скорочення мімічних м'язів;
 • починаються дистрофічні зміни у структурі жувальних м'язів.

Запалення трійчастого нерва доволі болючий стан, який вимагає надання кваліфікованої медичної допомоги. Протисудомні препарати, спазмолітики надають лише короткочасний ефект полегшення. Але і цього через нетривалий час буде неможливо добитися у хворого з’являється звикання. Тому звернутися до фахівця потрібно відразу після появи перших симптомів це підвищує шанси на швидке одужання.

Дата: 13 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.