ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

6 основних правил чищення зубів дітям – з якого віку починати, якими пастами та щітками користуватися

Чистити зуби регулярно і правильно потрібно як дорослим, так і маленьким членам сім'ї. Подбати про те, щоб дитина виконувала гігієну рота, повинні її батьки: і навчити, і контролювати, і забезпечувати відповідним «інструментом». Це допоможе зберегти малюкові зуби та уникнути відвідування лікаря, яке здатне на довгі роки розвинути страх перед лікувальними процедурами. Перед тим як розпочинати роботу з прищеплення корисної звички дітям, варто проконсультуватися з фахівцями – дитяча стоматологія не тільки проводить лікування захворювань ротової порожнини, а й активно займається їх профілактикою.

Що потрібно знати про особливості дитячих зубів

Щоб розуміти, як правильно чистити зуби дітям, необхідно знати особливості їх появи та будови у такому юному віці. Вже у першому триместрі вагітності у плода починають формуватися зуби. А ось їх прорізування у малюка, що вже народився, може протікати в різні терміни, починаючи з 4 місяців. Як правило, до 2 років формування тимчасового прикусу закінчується – у роті вже є 20 зубів. Але цей вік дуже умовний, тому що все залежить від індивідуальних особливостей організму малюка: у деяких дітей процес може тривати до 3 років.

Молочні зуби за будовою ідентичні постійним, складаються з емалі, дентину та пульпи. Але вони мають низький запас міцності, а емалеве покриття відрізняється тонкістю. У дитячому віці зуби мають інші особливості:

 • коронковій частині властиві невеликі розміри;
 • коренева система належить до типу розходження (вона «розсмоктується» перед зміною молочних одиниць на постійні);
 • сполучна тканина ротової порожнини пухка, присутня у великому обсязі;
 • кореневі канали широкі.

Батьки вважають, що молочні зуби не мають коріння, але це помилка! Їх стільки ж, скільки у постійних, і вони теж зазнають запальних процесів.

Коли варто розпочинати гігієнічні процедури для ротової порожнини

Середній вік прорізування молочних зубів – 5-6 місяців, саме в цей період батьки повинні починати проводити гігієну рота дитині. Потрібно обов'язково чистити навіть один зуб, але при цьому використовувати звичну щітку нема потреби – достатньо застосовувати спеціальну силіконову насадку на палець або м'яку тканину. У перші 5-6 місяців життя потрібно щодня протирати ротову порожнину вологою серветкою або силіконовою насадкою.

Процедура виконується без будь-якого тиску, тому що емаль дуже тонка і здатна стиратися, та й м'які тканини можуть зашкодити. Поява мікроскопічних ранок нерідко провокує розвиток запальних захворювань інфекційного походження: стоматиту, молочниці.

Скільки разів і в який час потрібно робити гігієну

Правильне виконання гігієнічної процедури передбачає обов'язкове чищення ротової порожнини двічі на день. Навіть маленьких дітей необхідно привчати до цього режиму одразу. Батьки вважають за краще ранкову маніпуляцію проводити після пробудження малюка, але стоматологи рекомендують перенести її на якийсь час після сніданку (можна буде очистити від частинок їжі міжзубні проміжки).

Потрібно пам'ятати один важливий нюанс: якщо дитина вранці їла фрукти або пила сік, то гігієнічну процедуру варто відкласти на деякий час. Пов'язано це з тим, що фруктові кислоти мають властивість розм'якшувати емалеве покриття. Результатом гігієни може стати видалення не тільки нальоту та залишків їжі, але й вимивання корисних мікроелементів, що сприяє розм'якшенню твердих тканин, їх руйнуванню.

Лікарі рекомендують виконувати маніпуляцію після прийому їжі, почекавши пів години – цього часу достатньо для відновлення кислотно-лужного балансу в ротовій порожнині.

З якого віку слід застосовувати пасту та щітку

У віці 1 рік рекомендується використовувати для гігієни щітку. При виборі інструменту перевагу слід віддавати виробам з м'якою силіконовою щетиною і товстою ручкою. Гігієну повинні проводити батьки, однак і відмовляти малюкові в самостійному застосуванні щітки не варто.

Однорічним дітям можна починати використовувати для гігієни пасти – безпечні спеціально розроблені для застосування в ранньому дитячому віці. Купуючи пасту, потрібно пам'ятати основні критерії її безпеки для здоров'я малюка:

 • у переліку інгредієнтів не повинен бути присутнім фтор;
 • необхідно, щоб на упаковці було зазначено, що продукт дозволено ковтати (малі діти не вміють спльовувати власну слину, хоча привчати до цього їх потрібно);
 • потрібно, щоб у складі не було абразивних частинок (вони можуть пошкодити тонку емаль молочних зубів);
 • потрібно, щоб були відсутні барвники, парабени та ПАР.

Бажано вибирати пасту з приємним ароматом та смаком – змусити дитину очищати рота буде легко: напади нудоти відсутні, враження від смачного «продукту» лише позитивні. Віддати перевагу потрібно гелю, оскільки така структура м'яка, вона не пошкодить тонку емаль.

Зі скількох місяців чистити зуби щіткою та пастою? На це питання стоматологи не дають точної відповіді, бо діти розвиваються по-різному. Якщо в малюка вже в 9-10 місяців більшість зубів прорізалися, він харчується за загальним столом, то можна сміливо починати проводити повноцінні гігієнічні процедури.

Що робити, якщо дитина не хоче чистити зуби

Якщо малюк не дає чистити зуби й сам не цікавиться процесом, то батькам належить докласти чимало зусиль для прищеплення корисної звички. Оптимальними варіантами стануть:

 1. Особистий приклад. Члени сім'ї повинні загострити увагу на тому, що всі люди проводять подібну гігієну: малюкам притаманне наслідування.
 2. Виняток криків, агресії. Процедура не має бути покаранням чи «каторгою», викликати негативні емоції.
 3. Дотримання регулярності. Гігієна проводиться вранці та ввечері, незалежно від настрою та самопочуття.
 4. Купівля щітки та пасти разом з малюком. Важливість виконаного «дорослого» вчинку зробить використання продукції приємнішим.

Можна залучати до процедури старших братів і сестер, ставити перед дитиною пісочний годинник для розуміння, коли чищення має закінчитися, прикрасити склянку для щітки або зробити її спільно з конструктора. Важливо хвалити малюка, наголошуючи, що він уже великий та дорослий.

Основні правила для отримання максимального ефекту

Розібравшись, з якого віку потрібно розпочинати гігієну рота, батьки повинні проводити процедуру з урахуванням усіх необхідних вимог. Стоматологи виділяють 6 основних правил виконання маніпуляції:

 1. За часом процедура повинна тривати 2 хвилини. Якщо малюк відволікається та вередує, то знадобиться його зацікавити (віршем, пісенькою, мультфільмом, годинником із секундною стрілкою).
 2. Щітку необхідно вибирати максимально м'яку. Не варто купувати «інструмент» із натуральними щетинками, найкращим вибором стане силіконовий виріб.
 3. Міняти дитячу щітку потрібно 1 раз на 2-3 місяці. Після кожного чищення вона промивається милом та теплою водою, зберігається без чохла, причому ручкою вниз.
 4. Потрібно навчити дитину випльовувати з рота слину та пасту. Процес довгий, виходить все не з першого і навіть не двадцять першого разу, але він необхідний.
 5. Гігієну ротової порожнини слід проводити щодня в один і той же час. У цьому випадку вироблятиметься звичка, розпочнеться процес складання порядку дня.
 6. Якщо в роті у малюка є рани, протікають запальні захворювання, варто обмежитися звичайним полосканням порожнини.

Навіщо чистити зуби дитині? Ця стандартна для дорослих процедура допоможе зберегти здоров'я ротової порожнини та жувальні функції, запобігти появі неприємного запаху з рота та запальних процесів у м'яких тканинах. Саме в ранньому дитинстві закладаються корисні звички, будучи дорослою людина продовжить дотримуватись їх і таким чином піклуватися про власне здоров'я.

Дата: 20 грудня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.