ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Червоні крапки на піднебінні у дорослого та дитини – 1 стоматологічна причина та 10 додаткових

Червоні крапки на піднебінні можуть з'явитися з різних причин, є серед них і стоматологічні, і додаткові. Деякі захворювання внутрішніх органів і систем нерідко тривало протікають без вираженої клінічної картини, і єдиним симптомом буде якраз вищезазначений стан.

Стоматологічне захворювання, що провокує появу червоної висипки у роті

Стоматит захворювання, яке може викликати формування червоних крапок на верхньому піднебінні. Це запальний процес, що протікає на слизовій ротової порожнини. Може мати грибкове, вірусне та бактеріальне походження все залежить від того, який саме збудник проник у слизову оболонку.

Вірусний стоматит

Викликається вірусом герпесу, дрібні висипання з'являються не лише на піднебінні, але й на внутрішній стороні щік і губ, язиці. Перші два дні хвороби висипання зберігає червоність і розміри, а потім воно трансформується у бульбашки, які наповнені серозною рідиною прозорою або мутною.

Вірусний стоматит у будь-якому випадку супроводжується підвищеною температурою тіла, слабкістю, відсутністю апетиту та болем, почуттям печіння у роті. Зазвичай така форма захворювання діагностується у дорослому віці та у новонароджених.

Бактеріальна форма патології

Найчастіше слизова оболонка ротової порожнини уражається стафілококом і стрептококом. Саме останній вважається найнебезпечнішим, адже провокує різного роду ускладнення, аж до загального зараження крові. Бактеріальний стоматит майже у кожному випадку закінчується розвитком тонзиліту, трахеїту чи фарингіту.

Червоні крапки з'являються на білому піднебінні, вони ніколи не зливаються, але завдають хворому деякі незручності: сверблять, виникає відчуття печіння, підвищується чутливість слизової до гарячого та холодного, кислого й солоного. Через кілька днів висипання стають ледь помітними, але у хворого підвищується температура тіла, стрімко розвивається одне з вищевказаних захворювань.

Грибковий стоматит

Нерідко грибок вражає слизову тих людей, у яких ослаблений імунітет. У дорослого подібне може статися на тлі тривалого вживання деяких лікарських препаратів чи довгого перебігу хвороби. Також часто грибковим стоматитом хворіють діти. «Молочниця» розвивається через постійне облизування іграшок, предметів меблі та недосконалого імунітету через вікові особливості.

У роті присутні не лише червоні висипання, але й білий наліт. Він характерний для цього захворювання та допомагає поставити точний діагноз, призначити ефективне лікування. Додатковими симптомами вважаються біль і печіння у роті, занепокоєння дитини, відчуття втоми у дорослого.

Інші причини появи червоних крапок на піднебінні

Крім стоматиту, існує чимало захворювань, які проявляються дрібними висипаннями на слизовій ротової порожнини:

  1. ГРВІ (гострі респіраторно-вірусні інфекції). Це рідкісний випадок, але якщо хворий страждає від нежитю й змушений дихати ротом, то надмірна сухість слизової якраз і призводить до виникнення дрібної червоної висипки.
  2. Герпетична ангіна. Основним симптомом цієї патології є везикули сформовані бульбашки з білим вмістом. Вони з часом лопаються, на їх місці утворюються хворобливі виразки. Поширюються везикули по всій слизовій порожнини рота, тому червоні крапки на піднебінні можуть бути первинним симптомом захворювання. Додатково від хворого надходять скарги на сильні болі у горлі, високу температуру тіла, збільшення регіонарних лімфатичних вузлів.
  3. Хвороби серцево-судинної системи. Підвищений артеріальний тиск, крихкість кровоносних судин іноді призводять до утворення червоних дрібних висипань. І не лише на шкірних покривах! Періодична поява даного синдрому на слизовій рота може супроводжуватися головним болем, запамороченням, задишкою, що означає нестійкість тиску. Слід з приводу проблеми звернутися не тільки до стоматолога, але й до кардіолога.
  4. Алергічна реакція. Визначити, що саме стало причиною появи червоних крапок й роті складно. Річ у тому, що алерген спочатку накопичується в організмі та лише через кілька днів може проявитися симптомами. При підозрі на алергію потрібно оглянути все тіло: висипання обов'язково будуть присутні на ліктьових згинах, за вухами, під колінами.

У дорослого і дитини іноді утворюється червоний висип у ротовій порожнині через онкологічні захворювання з локалізацією злоякісного процесу у роті, авітаміноз і туберкульоз. Але такі причини фіксуються вкрай рідко, хоча варто пройти повне обстеження, щоб виключити важкі захворювання, що протікають без типової симптоматики.

Як лікувати червоні крапки на піднебінні

Терапевтичні призначення повинен робити лікар, адже самостійно встановити діагноз не вийде. Якщо сильно болить горло на тлі червоних висипань, то це не завжди означає розвиток ангіни. Наприклад, скарлатина, онкологічні захворювання, тонзиліт та решта патологій теж «покажуть» таку симптоматику. Спочатку фахівець з'ясовує справжню причину даного явища й тільки після цього робить призначення:

  • антибактеріальні препарати, якщо причина червоних крапок поселення у слизовій оболонці ротової порожнини хвороботворних бактерій;
  • противірусні при виявленні вірусу герпесу як збудника захворювання;
  • протигрибкові, якщо будуть при обстеженні виявлені грибки у роті.

В рамках комплексного лікування використовують і місцеві антисептики, які допомагають усунути гостре запалення та дискомфорт. Червоне горло стає більш блідим, та й болить воно набагато менше, що призводить до відновлення загального стану й апетиту. До таких засобів відносяться розчини «Мірамістин», «Хлоргексидин». Також ефективними будуть «Метрогіл Дента», «Камістад» (гель) і «Солкосерил».

Ніякі народні засоби не допоможуть, та й самостійний вибір лікарських препаратів не дасть результату. Вони, звичайно, зроблять симптоматику менш вираженою, але без усунення основної причини появи червоних крапок на піднебінні розв’язати проблему не вдасться.

Дата: 17 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.