ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Кіста на корені зуба: 5 первинних симптомів, у чому полягає небезпека, методи лікування

Кіста на корені зуба — це доброякісне новоутворення, яке є капсулою з гнійним вмістом. Основною причиною її формування вважається проникнення хвороботворних бактерій у кореневі канали. Щойно таке відбувається, організм людини «включає» імунний захист і відокремлює інфекцію від здорових ділянок: на корені утворюється «мішечок», що складається зі сполучної тканини. Новоутворення можуть мати різні розміри, але виявити їх можна тільки після проходження обстеження в стоматологічній клініці. Потрібно пам'ятати, що навіть найменша кіста має властивість розростатися і лопатися, що призводить до витоку гнійного вмісту та найважчих наслідків.

Що може спровокувати утворення кореневої кісти

Основна причина формування капсули з гнійним вмістом у кореневих каналах зубів відома, а ось спровокувати подібне можуть кілька факторів. Найчастіше на прийомі у стоматолога з'ясовується, що:

 • пацієнт ігнорував ознаки карієсу, пульпіту та пародонтиту та не звернувся за допомогою до лікарів з приводу лікування;
 • лікарем були допущені помилки при лікуванні — наприклад, капсула сформувалася на залишках кореня видаленого зуба, були неякісно очищені канали;
 • почався процес прорізування «зубів мудрості», але він протікає неправильно, є постійні ознаки запалення в м'яких тканинах;
 • була травма зуба/щелепи.

Вкрай рідко до утворення капсули в каналах можуть призвести зовнішні причини або якесь загальне захворювання людини. Наприклад, якщо у пацієнта в анамнезі є хронічний гайморит, то стоматолог може виявити кісту зубів, які розташовані у безпосередній близькості до відповідних пазух.

Цікаво, що капсула може утворитися на будь-якому зубі в ряді, але найчастіше вона формується на «вісімках», різцях та «одиницях». Якщо подібне новоутворення є на верхній щелепі, то потрібно бути готовим до максимально швидкого зростання — лікування повинно проводитися негайно, відразу після діагностики.

Основні симптоми патологічного утворення

Незалежно від того, що стало причиною формування капсули з гнійним вмістом, її прояви діляться на первинні та вторинні. У першому випадку йдеться про слабко виражені ознаки, які турбують людину нетривалий час і можуть самостійно зникнути. До таких належать:

 • незначна набряклість ясен у місці поразки;
 • поява синюшності або почервоніння на припухлій м'якій тканині;
 • потемніння або пожовтіння; поява сірого відтінку на емалевій поверхні ураженого зуба;
 • постійна присутність неприємного запаху з рота, що зберігається навіть після чищення зубів та застосування ополіскувачів;
 • почуття розпирання, тиску всередині ясен.

Ці симптоми свідчать лише про те, що розпочався процес формування кісти. Якщо вона активно зростає, то людину починають турбувати:

 • біль при надкушуванні, жуванні безпосередньо ураженим зубом;
 • неприємні ниючі больові відчуття, що поширюються на всю щелепу і зберігаються навіть після прийому знеболювальних препаратів;
 • набряклість ясен, що збільшується, може поширитися на щоку;
 • оголення прикореневої шийки.

Ці вторинні ознаки є приводом для термінового звернення до стоматолога, який може запропонувати видалення кісти зуба або консервативну терапію, якщо є можливість зберегти уражений патологічним процесом зуб.

Як лікується стоматологічне захворювання — 2 основні методи

Спочатку стоматолог проводить діагностику, яка передбачає огляд ротової порожнини пацієнта і виконання рентгенівського знімка. Останній дає можливість фахівцю переконатися у присутності новоутворення, зрозуміти, як виглядає воно у конкретної людини, його розміри та форма. Це дозволить скласти план лікування, адже далеко не завжди при захворюванні, що розглядається, показано видалення одиниці. У стоматології застосовується хірургічний та консервативний методи, але як позбутися проблеми, вирішується у строго індивідуальному порядку.

Хірургічне втручання

Найчастіше стоматологи призначають цистектомію, коли капсула видаляється одночасно з ураженою ділянкою кореня. Головною перевагою такої процедури самі лікарі називають її надійність, а до недоліків відносять непростий протокол проведення маніпуляції. Саме останній часто стає причиною відмови фахівцями при діагностуванні проблеми на зубах жувальної групи.

Як ще видаляють доброякісне новоутворення на корені? Застосовують гемісекцію. Якщо відсутній один з коренів зуба, то кіста видаляється з усіма іншими, іноді доводиться розсвердлювати верхню частину зуба. Метод не вважається щадним, але він дає гарантію, що проблема буде усунута без ризику розвитку рецидивів. Зруйновану верхню частину реставрують коронкою.

Як видаляють кісту при сильно зруйнованій коронковій частині, якщо вона хитається чи новоутворення надто розрослося? У такому випадку зберегти уражений елемент неможливо ― стоматолог видалятиме повністю зуб і в майбутньому, після відновлення ясенної тканини, пропонуватиме протезування.

Будь-яка операція з приводу формування капсули в області кореня зуба проводиться під місцевою анестезією, тому пацієнт не відчуває під час процедури болю, хоча дискомфорт може бути присутнім.

Консервативна методика

Чи можна вилікувати захворювання без хірургічного втручання? Так, але такий метод дає позитивні результати лише у 70 % і потребує тривалого періоду терапії. Як лікується:

 • стоматолог розкриває зуб та здійснює чищення каналів;
 • порожнина промивається дезінфікуючими препаратами;
 • місце безпосереднього розташування новоутворення закладають лікарські препарати.

Далі потрібно буде почекати певний час, який буде потрібно для очищення капсули від гнійного вмісту ― він виходить назовні по сформованому лікарем каналу. Наступний етап ― закладка в порожнину спеціальної пасти, яка здатна відновити кісткову тканину в місці поразки. Контрольне обстеження проводиться лише через пів року — якщо новоутворення розсмокталося і корені оцінюються за рентгенівським знімком як здорові, то вважається, що лікування пройшло успішно.

Як вилікувати кісту, вирішує стоматолог після повноцінної діагностики. Фахівець вживатиме всіх заходів для збереження естетики посмішки та жувальної функції, цілісності зуба. Але найчастіше доводиться вдаватися саме до хірургічного втручання – метод надійний, та й нерідко єдино ефективний через пізнє звернення пацієнта за кваліфікованою допомогою.

Чим небезпечне формування капсули з гнійним вмістом

Чому стоматологи наполягають на регулярних оглядах та негайному зверненні за допомогою при появі первинних ознак аналізованого стану? Справа в тому, що таке новоутворення без лікування може призвести до тяжких ускладнень, таких як:

 • «розчинення» кісткової тканини щелепи;
 • розвиток абсцесу;
 • запалення близько розташованих лімфатичних вузлів;
 • розвиток остеомієліту;
 • прогресування гаймориту з переходом у хронічну форму;
 • перелом щелепи, якщо кіста досягла більших розмірів;
 • зараження крові (сепсис);
 • утворення флегмони.

Всі перелічені ускладнення вимагають тривалого лікування та нерідко виконання повноцінної операції з госпіталізацією хворого до стаціонарного відділення щелепно-лицьової хірургії. Тому з приводу «що робити» за наявності кісти на корені зуба можна отримати однозначну пораду — розпочати активне лікування. Тим більше що в окремих випадках існує ризик трансформації доброякісного новоутворення на злоякісне.

Кісти не розсмоктуються самостійно! Вони можуть сформуватися і в абсолютно здоровому (візуально) зубі, і під коронкою. Важливо максимально швидко звернутися до профільної установи, а як вилікувати пацієнта, вирішуватиме лікар після обстеження.

Дата: 1 березня 2022
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.