ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Коли починати чистити зуби дитині: з якого віку та 5 правил вибору зубної пасти

З якого віку дитині чистити зуби? Багато батьків впевнені, що до цієї маніпуляції слід привчати малюка лише після того, як сформуються ряди — приблизно в 2 роки. А ось фахівці дитячої стоматології вважають, що ця думка абсолютно неправильна! Догляд  потрібно починати буквально з першого прорізаного зуба. Як правило, це відбувається у 6–9 місяців, і тому батьки мають бути готові до прищеплення нової звички. Для цього потрібно знати правила виконання гігієнічної процедури у дитячому віці, якими пастами користуватися та якою має бути зубна щітка.

Коли потрібно починати чистити зуби дітям, у якому віці

Стоматологи дають тверду відповідь на питання про те, з якого моменту потрібно привчати малюка до гігієни ротової порожнини. Зазвичай у 6-9 місяців вже з'являється хоча б один повноцінний зуб, у деяких це відбувається ще раніше. Ось саме з моменту повного прорізування молочних зубів (першого!) і потрібно починати їхнє чищення.

Вважається, що до півтора року має бути вже сформована стійка звичка регулярно очищати ротову порожнину - 2 рази на день плюс полоскання після їди. Спочатку зубна щітка повністю виключається, але вже до року малюк повинен «познайомитися» з цим інструментом та опанувати його, навчитися правильно користуватися.

Правила очищення зубів у ранньому дитячому віці

Починається все з м'якої, бережної гігієни. Як тільки з'явився перший зуб, батьки повинні регулярно протирати його м'якою серветкою або спеціальною гумовою/силіконовою насадкою на власний палець. Протирають його та ясна легкими рухами, без докладання будь-яких зусиль. Справа в тому, що тканини в такому віці відрізняються надмірною чутливістю, і навіть під час умовного очищення їх легко поранити. Пошкодження, що виникли, є провокуючими факторами для розвитку стоматиту, кандидозу та запальних процесів.

Як чистити зуби у 1 рік, краще проконсультуватися зі стоматологом. Загальна рекомендація використовувати зубну щітку, але лікар підійде до цього індивідуально і спочатку оцінить стан ротової порожнини малюка. При підвищеній чутливості м'яких тканин, занадто тонкій емалі, звичний гігієнічний інструмент може бути протипоказаний. Також батьки отримають такі рекомендації:

  • «знайомити» зі щіткою слід уже у 9–11 місяців, дитина має звикнути до неї;
  • спочатку проводити гігієну власноруч - діти в такому віці не в змозі виконувати прості для дорослих рухи;
  • пасту використовувати в мінімальних кількостях - дозування дорівнює розміру маленької горошини чорного перцю;
  • чистити треба зверху вниз, рухаючись від ясен до краю зубів;
  • рухи повинні бути м'якими, без тиску, імітуючими вимітання сміття;
  • у міру дорослішання дають гігієнічний виріб до рук і просто спрямовують його рухи;
  • тривалість гігієнічної процедури невелика, щоб малюк не відчував утоми.

Якщо батьки дотримуватимуться порад стоматолога регулярно, то проблем з тим, як привчити маленьку дитину до гігієни ротової порожнини, не буде. Можна використовувати ігрову тематику: нехай одна щітка буде в руці у «учня», а друга у батька: маленькі діти люблять повторювати все за дорослими. Відмінним варіантом буде супровід обов'язкової процедури веселою музикою, а якщо малюк вередує і пручається, то вигадати винагороду: цукерки, фрукти, перегляд серії улюбленого мультфільму, гра  конструктором.

Як вибрати щітку та пасту для дитини

З якого вівку починати очищення порожнини рота, зрозуміло, але як бути з вибором пасти та щітки? По-перше, такі вироби є у категорії дитячих товарів – вони й знадобляться. Зубна щітка повинна мати дуже м'яку щетину і бути таким розміром, щоб могла покривати тільки два зуби, що стоять поруч. Ручка цього «інструменту» повинна бути невеликою, зручно «лежати» в руці. Звичайно, варто звернути увагу на яскраві кольори, є вироби у вигляді іграшок – вони, безсумнівно, зацікавлять дітей. По-друге, при виборі пасти необхідно знайти вказівку про допустиме застосування у віці до 3 років. Такі вироби відрізняються характерними особливостями:

  • у складі відсутній фтор — цей елемент шкідливий у ранньому віці;
  • паста не містить абразивних частинок – вони можуть пошкодити емаль, яка в ранньому дитячому віці дуже ніжна та тонка;
  • у складі відсутні барвники, парабени, але допускаються ароматизатори.

Вкрай бажано, щоб у складі пасти був екстракт алое вера, який захистить м'які чутливі тканини від подразнення. А сам продукт краще вибирати із гелевою структурою. Щоб у дітей не було блювотних позивів, а сама процедура стала максимально приємною, слід використовувати пасти з приємним ароматом і смаком.

Як навчити дитину чистити зуби?

Батькам доведеться докласти певних зусиль, щоб звичка щоденно проводити гігієну ротової порожнини міцно закріпилася. Вважається, що процедура повинна тривати 2 хвилини, проте для маленьких дітей це задовго, тому час можна скоротити. Батьки повинні бути поруч під час процедури — подавати приклад,самим виконуючи маніпуляцію, контролювати та дублювати дії «учня», стежити за тим, щоб він сплював пасту. Але, навіть, якщо малюк її проковтне, нічого страшного не станеться: виробники дитячої продукції подбали про безпеку.

Стоматологи рекомендують визначити час, коли чиститимете зуби, і суворо його дотримуватись щодня. Проте необхідно стежити за станом ротової порожнини - навіть невеликі поранення м'яких тканин та слизової оболонки, каріозні ураження є підставою, щоб відкласти процедуру до повного одужання. Це запобігатиме ситуації, коли діти категорично відмовляються від гігієни — боляче, щемить та пече.

Гігієна ротової порожнини – це важлива задача, до якої слід привчати з раннього віку. І лише наполегливість батьків та дотримання рекомендацій стоматологів допоможуть прищепити правило двічі на день очищати ротову порожнину. А це стане запорукою того, що її здоров'я буде відмінним – карієс відсутній, запальних процесів у м'яких тканинах немає, а значить, і постійні зубки будуть міцними.

Дата: 27 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.