ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Молочниця у роті у дитини та дорослої людини: 8 характерних симптомів, комплексна терапія та профілактика

Більшості людей добре відомо, як виглядає молочниця на губах у дитини (захворювання досить поширене). В офіційній медицині діагноз звучить як «кандидоз ротової порожнини». Захворювання може виникнути і в дитячому віці, і у дорослих людей. Клінічна картина патології є досить типовою. Вдавшись до послуг стоматології, можна досить швидко розв’язати  проблему. Лікуванням молочниці займаються не лише педіатри, а й стоматологи, дерматологи, інфекціоністи.

Причини розвитку молочниці у роті у дитини та дорослої людини

Єдиною причиною розвитку захворювання є активне зростання дріжджоподібних грибків Candida, які у здорових людей постійно живуть у роті, кишківнику і навіть на шкірі. Якщо їх життєдіяльність контролюється імунною системою, то вони не становлять небезпеки. Але існує низка факторів, здатних викликати активне зростання, розмноження грибків. В такому випадку їх колонії буквально захоплюють слизові, що й стає початком розвитку патології. І якщо у дорослих головним провокуючим фактором є ослаблення загальної імунної системи (наприклад, на тлі тривалих хронічних внутрішніх патологій), то в дитячому віці таких передумов набагато більше:

 • вагінальний кандидоз у матері під час вагітності – у немовляти розвинеться молочниця як наслідок зараження при проходженні дитиною пологових шляхів;
 • неправильна гігієна жіночих грудей – інфікування відбувається при годуванні, оскільки вологі соски є ідеальним середовищем для активізації грибків;
 • недостатньо ретельна обробка особистих речей новонароджених – брудні соски, іграшки;
 • вимушений тривалий прийом антибіотиків;
 • часті відрижки у немовлят – у роті постійно зберігається кисле середовище, яке є ідеальним для зростання грибкових колоній;
 • споживання немитих фруктів та овочів, сирого молока – ці фактори найчастіше провокують молочницю у дітей віком 2–3 років.

Якщо симптоми кандидозу ротової порожнини з'явилися у малюка віком від 3 років, то батькам слід обов'язково перевірити рівень імунної системи дитини. У такому віці найчастіше саме прихований перебіг внутрішніх патологій послаблює імунітет, що і призводить до проблеми.

Симптоми молочниці: 8 характерних та кілька загальних ознак

Молочниця на губах у дитини будь-якого віку може бути діагностована самими батьками. Існує 8 типових ознак, які вкажуть на захворювання. Звичайно, слід відразу звернутися за кваліфікованою медичною допомогою, але до відвідування лікаря можна самостійно полегшити стан малюка. Характерні симптоми кандидозу:

 • дрібне висипання у ротовій порожнині. Воно має червоний відтінок, зверху покрите ледь помітним білим нальотом, вражає слизові та язик;
 • набряклість тканин – у роті у малюка візуально визначаються припухлості;
 • утворення на слизовій щільного сирного нальоту, який легко знімається - з'являється через добу після висипань;
 • відчуття печіння в роті;
 • свербіж слизової, але можливості почухати в роті немає - це завдає біль;
 • примхи, порушення сну, відмова від грудей та соски;
 • тріщини у куточках рота;
 • підвищення загальної температури тіла (субфебрильні показники).

Грибкова інфекція відрізняється швидким прогресуванням, тому навіть примхи дитини та її поганий апетит є приводом для обстеження ротової порожнини. У разі почервоніння слизової оболонки слід якнайшвидше звернутися до лікарів.

Як лікувати молочницю ротової порожнини

Лише лікар може вирішувати, що робити за наявності симптомів кандидозу рота. Діагноз найчастіше ставиться виходячи з огляду ротової порожнини пацієнта. Якщо є сумніви, то фахівець може призначити забір мазка з ураженої поверхні. Його використовують для лабораторного дослідження, при  якому будуть виявлені чи виключені активні грибкові колонії.

Лікування починається вже під час першого прийому у лікаря (якщо діагноз точно встановлено): видаляється білий наліт спеціальними антисептичними засобами, потім на уражені ділянки слизової наноситься протигрибковий препарат місцевої дії.Чим лікувати кандидоз у дитини визначає тільки лікар! Протигрибкові засоби характеризуються високою токсичністю, тому їх застосовують у строгому дозуванні і нетривалий час. У дітей віком до року ротова порожнина препаратами протигрибкової дії не обробляється.

Якщо хвороба перебуває у занедбаному стані, призначаються медикаменти у вигляді крапель, розчинів чи таблеток. Таких препаратів для лікування кандидозу саме у дитячому віці вкрай мало, замінювати їх засобами для дорослих категорично заборонено. Медикаментозна терапія обов’язково доповнюється:

 • дотриманням правил особистої гігієни;
 • регулярними прогулянками на свіжому повітрі;
 • правильним, збалансованим харчуванням;
 • вітамінотерапією.

Під час хвороби діти та дорослі відчувають біль, печіння та свербіж у роті, тому потрібно  скоригувати раціон харчування. Рекомендується подавати теплу їжу, виключити з меню солоні, кислі продукти та напої, забезпечити хворого достатнім питтям. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, то мама повинна суворо стежити за чистотою сосків, після кожного годування давати дитині воду, як пиття, що замінить полоскання рота.

Як запобігти молочниці: заходи профілактики

Молочниця на губах – захворювання, яке чудово піддається профілактиці.Батьки повинні дотримуватися кількох простих правил:

 • прищепити дитині звичку полоскати рот після вживання їжі. Немовлятам просто потрібно давати пити чисту воду після кожного годування;
 • стежити за чистотою сосок та іграшок, пляшечок, «гризунків»;
 • постійно зміцнювати імунітет (загартовувати малюка, проходити сезонну вітамінотерапію);
 • дорослі, які носять протези, повинні їх регулярно мити та очищати за допомогою спеціальних засобів.

Кандидоз – патологія, яка найчастіше діагностується у дитячому віці. Має типову клінічну картину, швидко прогресує, іноді стає джерелом інфекції для інших органів та систем організму. Малюк мучиться, не може їсти і пити, у нього порушується сон. Відсутність медикаментозного лікування спричиняє погіршення стану хворого. Зате своєчасна терапія дає швидкі результати: вже на 2-3 день малюкові стає легше, а через 7 днів настає повне одужання.

Дата: 11 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.