ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Перикоронарит зуба мудрості: 3 специфічних симптоми, хірургічне лікування та у домашніх умовах, код за МКХ-10 і класифікація

Перикоронарит — стан, який розвивається під час прорізування «вісімки» (зуба мудрості), супроводжується больовим синдромом. Відбувається це коли одиниця прорізується під нахилом, починається зупинка росту під ясенною тканиною та з’являється запалення. Перикоронарит — це не лише біль, але й реальна небезпека: під «капюшон» потрапляють залишки їжі, що сприяє швидкому розвитку інфекційного процесу. Результатом відсутності лікування буде видалення зуба мудрості.

Класифікація, код за МКХ-10, причини

За Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду (МКХ-10) перикоронарит класифікується як ратинована або імпактна одиниця. У першому випадку зуб змінює своє положення у ряді при прорізуванні, але перешкода з боку сусідньої одиниці відсутня. У другому — зміна положення «вісімки» безпосередньо пов'язана із зіткненням сусідньою.

Найчастішою причиною розглянутого стану є неправильне розташування «зуба мудрості» — паралельно лінії росту одиниць ряду, і саме це не дає змогу йому зайняти правильне місце. Друга можлива причина перикоронариту — неповне прорізування (часткове), коли зачаток одиниці знаходиться у кістці.

Розрізняють декілька видів стану:

 • катаральний — починається все з набряку м'яких тканин і їх почервоніння, свербіння та незначного болю, відчуття печіння, посмикування;
 • виразковий — поверхня запаленого ясна покривається невеликими виразками з білястим нальотом, можливий некроз тканин;
 • гнійний — патологічний процес супроводжується появою серозної, а потім і гнійної рідини, больовий синдром виражений, характеризується «пульсацією», з рота виходить смердючий запах.

Вищеперераховані види належать до гострого перикоронариту. Якщо лікування відсутнє, то гостра форма доволі швидко трансформується у хронічну. Клінічна картина стає неінтенсивною, проте гнійний вміст продовжує збільшуватися, може утворитися хід, через який гній витікає у ротову порожнину. Хронічний перикоронарит — це періодичні рецидиви, постійна інтоксикація організму, підвищення температури тіла та лихоманка.

Симптоми перикоронариту зуба мудрості

Клінічна картина перикоронариту, що вже виник та розвивається:

 • періодично виникає гострий біль, для якого характерні «простріли» у скроневу зону та вухо;
 • проблеми з пережовуванням їжі — турбує біль і дискомфорт через те, що людина не має можливості повністю зімкнути щелепи;
 • виражений набряк м'яких тканин у місці проблемного зуба, колір ясен змінюється на червоний, чорний.

Якщо на етапі появи перерахованих симптомів лікування відсутнє, то стан погіршується, додаються збільшення лімфатичних вузлів (шийних або підщелепних), виділення гною з порожнини (між яснами та зубом), невелике підвищення температури тіла.

Найчастіше ускладнений перикоронарит з гнійним запаленням виникає при прорізуванні нижніх одиниць, що пов'язано з анатомічними особливостями. Іноді подібне відбувається у дітей у період зміни молочних одиниць на постійні.

Протокол лікування перикоронариту

Лікування даного стану завжди хірургічне, і пріоритетним у лікарів є висічення «капюшона», але тільки у тому випадку, якщо 8-ка зростає рівно. Особливості проведення хірургічного втручання:

 • пацієнт отримує місцеву анестезію — ін'єкції ставляться безпосередньо у м'які тканини, які оточують проблемну одиницю;
 • стоматолог розсікає «капюшон» — видаляє частину ясен, яка «нависає» над одиницею;
 • рана, що утворилась, відкриває доступ до порожнини з серозним або гнійним вмістом, тому лікар очищає її та промиває.

Висічення «капюшона» не єдиний метод лікування перикоронариту. Існує кілька станів, які роблять необхідним видалення 8-го зуба:

 • раніше була проведена операція, яка не дала позитивної динаміки, і запалення продовжує прогресувати;
 • одиниці не вистачає місця у зубному ряду — це обов’язково провокує викривлення ряду та зміну прикусу;
 • «капюшон» наріс над проблемною одиницею повторно — таке трапляється вкрай рідко;
 • вже діагностовано карієс, є високий ступінь руйнування, і будь-які лікувальні маніпуляції не мають сенсу.

Лікарю потрібно зробити видалення ще не прорізаного зуба, і це вважається складною процедурою. Стоматологу треба спочатку провести розтин ясен і витягти одиницю з м'яких тканин, тому після маніпуляції потрібно накладати шви.

У клініці можуть запропонувати лазерне видалення при діагностованому перикоронариті зуба мудрості, яке має значні переваги:

 • ризик вторинного інфікування рани мінімальний;
 • ймовірність кровотечі зводиться до нуля;
 • період відновлення дуже короткий;
 • відразу після проведення процедури біль стає ледь відчутним;
 • невеликий перелік протипоказань.

Незалежно від того, яким чином було проведено хірургічне втручання, лікар дасть рекомендації що необхідно робити пацієнту у реабілітаційний період:

 • полоскати ротову порожнину розчином харчової соди — 1 чайна ложка на 150 мл теплої води;
 • уникати тиску на прооперовану ділянку — пережовувати їжу зі здорового боку;
 • не користуватися зубною щіткою у місці виконання маніпуляції.

Перикоронарит зуба не передбачає лікування у домашніх умовах, хоча гострі симптоми можуть зникнути після 3-4 днів полоскань і приймання знеболювальних, протизапальних препаратів. Але це не означає, що патологічний процес зупинений — рецидив неминучий. А небезпека для здоров'я при відсутності професійного лікування є — остеомієліт, рухливість зубів у ряду, абсцеси та флегмони, формування кісти й нориці, сепсис. Ці стани потребують оперативного втручання, тривалого відновлення.

Дата: 30 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.