ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Присмак металу в роті: що це таке, причини. Захворювання, що викликають металевий присмак

Присмак металу в роті: що провокує проблему і як її усунути

Буває, що люди відчувають присмак металу в роті. Такі відчуття незвичайні, вони заподіюють дискомфорт. Нерідко вони проходять самостійно, але в деяких випадках довго зберігаються. Тому важливо з'ясувати причини патологічного стану, оскільки воно може супроводжувати такі серйозні захворювання, як порушення функцій нирок, діабет і ін.

Металевий присмак: що це

Смак — одне з почуттів людини, яке дозволяє відрізняти особливості їжі, розпізнавати продукти поганої якості, насолоджуватися їжею. На язиці знаходяться численні рецептори і сосочки. Процес розпізнавання смаку передбачає різні неврологічні процеси, в зв'язку з чим трапляються його порушення. На смакові відчуття ще впливають запахи, текстура і температура їжі або пиття. Вони можуть по-іншому сприйматися при змінах раціону, порушеннях здоров'я і дії інших факторів.

Металевий смак не є одним з основних, тому його відносять до присмаку. Його поява пов'язана з одночасною комплексною дією декількох речовин на нюхові рецептори. Іноді такий стан характеризується тим, що швидко проходить, але буває, що він зберігається тривалий час.

Чому з'являється небажаний симптом

Що значить металевий присмак у роті? Давайте розбиратися в причинах появи неприємного симптому. Провокують проблему такі чинники:

 1. Прийом деяких ліків. Певні препарати мають в списку можливі побічних дій металевий присмак у роті. Така ж ознака спостерігається при променевій та хіміотерапії, що застосовуються для лікування раку. Прийом вітамінів, що містять важкі метали (мідь, цинк або хром), теж здатний спровокувати небажані симптоми.
 2. Металеві конструкції в ротовій порожнині. Якщо в роті є коронки з різних видів металу, один з них може окислюватися. Пацієнт тоді відчуває оніміння язика, а також відзначає наявність кислого металевого присмаку.
 3. Електронні цигарки. Їх часто використовують чоловіки і жінки як метод відмови від нікотину. При курінні випускається пар за допомогою спеціального приладу. Якщо він неякісний, то може з'явитися металевий присмак.
 4. Вживання водопровідної води. Якщо пити воду з-під крана, не застосовуючи фільтр, іноді виникають порушення в організмі, в тому числі розглянутий симптом.
 5. Алюмінієвий посуд. Після їжі, приготовленої в ній, можуть порушуватися смакові відчуття.

Такий небажаний симптом іноді спостерігається і при вагітності. Жінки відзначають його в першому триместрі. Уже до середини другого повертаються нормальні смакові відчуття. Спровокувати проблему можуть і гормональні збої, які спостерігаються не тільки у вагітних, але й у підлітків.

Якщо неприємний присмак відчувається після їжі, варто проаналізувати збалансованість свого раціону. До його появи нерідко призводить зловживання продуктами, які містять багато заліза (гранати і сік з них, яблука кислих сортів, гречка та ін.), передозування БАДами.

Захворювання, що викликають присмак металу

Про що говорить присмак металу? Іноді цей симптом вказує на такі патології:

 1. Хвороби ротової порожнини. При гінгівіті, пародонтиті та інших інфекційних захворюваннях ясен і зубів може відчуватися присмак металу через кровоточивість, яка їх супроводжує. Після видалення зуба (поки лунка заживе) теж іноді з'являється неприємний симптом.
 2. Патології гайморових пазух (синусит і гайморит). Нюх і смак взаємопов'язані, тому такі захворювання здатні змінювати смакові відчуття, що іноді проявляється появою присмаку металу. Патології гайморових пазух супроводжуються ще закладенням носа. Такі симптоми також спостерігаються при деяких видах алергічних реакцій.
 3. Ниркова недостатність — одна з причин змін смакових відчуттів. У нирках накопичуються продукти обміну, виникає неприємний запах з рота, присмак металу, знижується апетит. Спровокувати ниркову недостатність може і цукровий діабет.
 4. Дисбактеріоз. У кишечнику розщеплюються складні білкові сполуки до низькомолекулярних речовин, включаючи метали. Іони заліза потрапляють звідси в кровоток завдяки біфідобактеріям. При недостатній їх кількості ці сполуки накопичуються, що і впливає на відчуття смаку. При дисбактеріозі також знижується апетит, з'являється нудота, блювота, відрижки, здуття живота.
 5. Анемія. Брак заліза в організмі іноді супроводжується металевим присмаком у ротовій порожнині. При хворобі шкіра стає сухою, а волосся і нігті — ламкими. Частішає серцебиття, знижується тиск, відчувається слабкість.
 6. Отруєння солями важких металів. Така ситуація можлива, наприклад, якщо на підприємстві стався викид отруйних речовин в навколишнє середовище. Крім присмаку металу, отруєння супроводжується нудотою і блювотою. Нерідко з'являється біль в животі, порушується сон.
 7. Синдром Шегрена. Людина при захворюванні відчуває сухість у роті, в носі, очах.
 8. Зневоднення організму протягом тривалого періоду. Часто жінки виснажують себе дієтами, обмежуючи надходження в організм рідини. Такий метод застосовують і для усунення набряклості.

У літніх людей присмак металу може свідчити про патології ЦНС, в тому числі про такі порушення, як хвороба Альцгеймера або Паркінсона. Змінюють смакові відчуття людини і травми голови, шиї. Депресивні стани теж супроводжуються іноді таким неприємним симптомом. Металевий присмак з'являється при інфікуванні мигдалин і аденоїдів, ГРВІ.

Діагностика проблеми

Постійний металевий присмак, який не пов'язаний з вживанням неякісної води і певних продуктів, вимагає звернення до лікаря. Спочатку варто відвідати терапевта. При необхідності в подальшому він може направити на консультацію до стоматолога, ендокринолога, гінеколога або невролога. Щоб з'ясувати, чому з'явився присмак металу, лікар спочатку збирає анамнез, оглядає вуха, ніс і горло. Він розпитує пацієнта про умови праці, прийняті лікарські препарати та інші можливі провокуючі фактори.

У деяких випадках лікар проводить тест на чутливість різних ділянок язика. Щоб проаналізувати порушення, пацієнту дають пробувати різні продукти: сіль, цукор, лимонну кислоту. Іноді призначаються аналізи крові, сечі. Якщо є підозри на наявність патологій органів шлунково-кишкового тракту, можуть порекомендувати зробити гастроскопію, аналіз на мікрофлору кишечника. Тільки після ретельної діагностики лікар може підказати, що робити для усунення неприємних ознак.

Як тимчасово усунути металевий присмак

Сильний металевий присмак можна послабити, дотримуючись деяких рекомендацій:

 • часто полоскати рот підкисленою водою;
 • ретельно доглядати за ротовою порожниною, застосовуючи обов'язково зубну нитку;
 • випивати кілька склянок води;
 • вживати чай з додаванням кориці, кардамону, імбиру;
 • жувати жувальну гумку, що не містить цукру, або м'яту.

Коли попередні заходи не допомагають, а металевий присмак зберігається тривалий час, варто звернутися за допомогою.

Як лікується патологія

На успіх лікування впливає правильне визначення причини неприємного симптому. Усунення різних інфекційних захворювань та підтримання гігієни ротової порожнини на високому рівні можуть допомогти попередити або усунути присмак металу. Прояви дисбактеріозу купірують за допомогою пробіотиків і пребіотиків. Якщо проблему провокує якийсь лікарський препарат, лікар його замінить. Отруєння солями важких металів вимагає госпіталізації.

Як лікувати інші патології, що викликають присмак металу в роті, підкаже фахівець. Самолікуванням займатися небезпечно. Якщо інших симптомів немає, то, швидше за все, причина криється в неправильному харчуванні. В цьому випадку потрібно відкоригувати свій раціон. Необхідно виключити з нього копчені, жирні та гострі страви. Варто відмовитися від шкідливих звичок. Замість мінеральної води краще пити звичайну очищену. У раціоні повинні бути присутніми продукти, які містять залізо, вітамін В12, фолієву кислоту. 

Дата: 23 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.