ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Шишка на щелепі біля вуха та під зубом: 5 причин, клінічна картина, методи лікування

Будь-яке запалення в області щелепи, зубів робить необхідним відвідування стоматологічної клініки. Новоутворена шишка на щелепі практично у кожному випадку свідчить про те, що є проблеми ротової порожнини. Проте можливо, що причиною запалення є абсолютно не стоматологічні захворювання — важливо вчасно та правильно встановити діагноз, щоб отримати терапевтичні призначення та пройти курс лікування.

Причини формування шишки на щелепі біля вуха та під зубом — загальні й стоматологічні

Якщо утворилася шишка, то причиною цього можуть бути певні стоматологічні захворювання:

 • гінгівіт;
 • пародонтит;
 • кіста зуба;
 • остит щелепи;
 • пародонтоз.

Також спровокувати вищезазначений стан можуть пухлинні процеси у судинах шиї та обличчя, запалення лімфатичних вузлів, різні травматичні пошкодження, запальний процес у вусі. Така різноманітність причин може призвести до неправильної діагностики — пацієнт звертається до лікаря не за профілем, час втрачається, патологічний процес прогресує, і це загрожує важкими ускладненнями. Варто пам'ятати, що якщо є шишка на верхній або нижній щелепі, одночасно з цим з'явилося відчуття болю у зубах чи щелепному суглобі, то це привід звернутися за допомогою у стоматологічну клініку. А ось локалізація болю безпосередньо біля вуха робить необхідним візит до отоларинголога.

Клінічна картина при появі шишки на щелепі

Самою вираженою ознакою проблеми є пухлина м'яких тканин, яка може бути ледь помітною або інтенсивною. З додаткових симптомів виділяються:

 • гіперемія (почервоніння) шкірних покривів у місці розташування шишки;
 • проблеми при жуванні та ковтанні навіть рідкої їжі;
 • підвищення загальної температури тіла, частіше до субфебрильних показників;
 • проблеми з гостротою слуху;
 • почуття присутності чужорідного тіла у горлі («грудки»);
 • неможливість виконати повне змикання/розмикання щелепи.

Якщо новоутворення сформувалася на яснах, то у ротовій порожнині буде відчуватися почуття жару, біль при накушуванні, почервоніння слизової, рясна слинотеча.

Що робити, якщо вилізла шишка під щелепою

Оптимальним варіантом є негайний візит до клініки для проходження обстеження й отримання лікування. Але якщо такої можливості немає, то можна зробити наступне:

 • якщо новоутворення сильно болить, то можна прийняти препарат зі знеболювальними властивостями — краще скористатися засобами з категорії нестероїдних протизапальних;
 • при наявності болю та набряку у ротовій порожнині — полоскати її відваром ромашки чи шавлії, які готуються з 1 столової ложки сировини та 300 мл води;
 • якщо шишка гаряча на дотик та у ній спостерігається «пульсування», то полегшити стан допоможе холодний компрес.

Категорично заборонено розкривати новоутворення, прикладати теплі компреси, а якщо проблема виникла у дитини, то навіть вищевказані рекомендації не варто використовувати — дитячий організм може відреагувати на простий відвар і анестетик стрімкою алергічною реакцією.

Стоматолог на первинному прийомі спочатку призначає обстеження:

 • огляд порожнини рота й оцінку її стану;
 • фізикальний огляд пацієнта — промацуючи утворення та відзначаючи спрямованість хворобливості, фахівець зможе зробити попередній висновок;
 • рентгеноскопія щелепи — виявляє будь-які запальні процеси, є найінформативнішим методом діагностики.

На основі отриманих результатів лікар буде приймати рішення про метод лікування, який може бути терапевтичним або хірургічним. В окремих випадках на консультацію запрошують вузьких фахівців — наприклад, якщо шишка знаходиться всередині щелепи, що підтверджує ураження кісткової тканини.

Консервативна терапія — це застосування різних лікарських препаратів: протизапальних, антибактеріальних і знеболювальних. Найчастіше стоматолог розкриває зубні канали, здійснює їх чистку та дезінфекцію, потім закладає у порожнину підібрані медикаменти та ставить тимчасову пломбу. Зазвичай після такої маніпуляції пухлина під зубом стає менш вираженою, поліпшується загальний стан хворого, а через 5-7 днів патологічний процес повністю купірується.

Хірургічне втручання — видалення проблемного зуба, якщо саме це стало причиною появи новоутворення під лівою щелепою, біля неї (зверху чи знизу) або на м'яких тканинах ротової порожнини.

Наслідки відсутності лікування              

Спеціалісти не рекомендують намагатися впоратися з проблемою самостійно у домашніх умовах. Полоскання та протизапальні препарати можуть дати короткочасний терапевтичний ефект, але це не є доказом купірування патологічного процесу. Через деякий час клінічна картина повториться, та може бути більш вираженою:

 • новоутворення стає твердим — можливо, всередині з’явилась порожнина з гнійним вмістом;
 • якщо вона сформувалася справа, то набряклість може бути й зліва, що свідчить про поширеність запального процесу;
 • спостерігаються ознаки інтоксикації — нудота та головний біль, слабкість і сонливість, діарея та кишкові кольки.

Пухлина на щелепи з будь-якою локалізацією — це привід скористатися послугами стоматології. Лікар зможе встановити причину проблеми й дати направлення до інших фахівців або провести лікування самостійно, якщо мова йде про стоматологічне захворювання. У домашніх умовах можна домогтися лише тимчасового полегшення стану, у майбутньому знадобиться не лише тривале лікування, але й довга реабілітація.

Дата: 2 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.