ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Усе про прорізування зубів у немовлят: терміни, норми та відхилення, ознаки

Порядок прорізування зубів – індивідуальна особливість кожного маленького організму. Найчастіше процес починається до досягнення малюком одного року. Одночасно із ним вводять і прикорм – природа заклала правильний механізм. Але бувають відхилення від норми. Коли варто бити тривогу, а коли можна залишатися спокійним? Розберемо все за порядком.

Орієнтовні терміни

Згідно з нормами ВООЗ, визначений порядок прорізування зубів. Схема така:

 1. По два різці знизу та зверху – пробиваються, відповідно, у 5-7 і в 7-9 місяців.
 2. Два бічні від центральних зубів зверху – у 9-11 місяців.
 3. Два бічні знизу – в 11-13 місяців.

Найчастіше до року в немовляти вже є 8 передніх зубів. Терміни можуть трохи відрізнятися від зазначених. Який зуб перший лізе з пари нижніх різців – також індивідуальний показник. Це може бути як правий, так і лівий. Ситуація, коли першими прорізалися не центральні різці, вважається аномальною, тому вимагає консультації лікаря.

У півторарічного малюка зазвичай уже з'являються моляри. Вони також прорізуються попарно знизу та зверху. За ними виростають чотири ікла, зазвичай спочатку верхні. Уже до 2-річного віку виростає 16 зубів. Зазвичай протягом наступного року життя прорізується ще по два моляри. Усього налічується 20 молочних зубів. Затримка прорізування у 2-4 місяці вважається нормою. Фахівці також вказують на те, що у хлопчиків цей процес починається швидше в порівнянні з дівчатками.

Які фактори визначають швидкість прорізування зубів

Час появи зубів у немовляти залежить від різних факторів. Їх зачатки закладаються в ембріона на 6-7-му тижні вагітності. Багато в чому якість цього процесу визначають харчування, спосіб життя і перенесені хвороби майбутньої матері. Ускладнення при виношуванні дитини або при пологах, захворювання новонароджених здатні уповільнити терміни прорізування зубів. Фактори ризику:

 • тривалий токсикоз;
 • передчасна поява дитини на світ (до 37-го тижня) або недостатня маса його тіла (до 2500 г);
 • травма при пологах, гіпоксія;
 • спадкові патології;
 • дефіцит вітамінів, нестача мінералів, зокрема кальцію, що провокує рахіт;
 • дисфункція щитоподібної залози;
 • перенесені інфекційні захворювання.

У скільки ріжуться зуби в немовлят, залежить і від типу годування. Фахівці вказують на перевагу грудного вигодовування над штучним, оскільки в такому разі активно працюють лицьові м'язи.

Несвоєчасна поява молочних зубів: у чому небезпека

Несвоєчасне означає передчасне або запізніле прорізування. Практично в четвертої частини немовлят у рік немає зубів зовсім, але потім вони успішно прорізаються. Повністю беззубі щелепи можуть також свідчити про наявність таких захворювань, як адентія, ретенція, дистонія. Тому варто звернутися до стоматолога. Він призначить рентген-дослідження, за результатами якого визначить, чи є зачатки зубів, чи правильне в них положення.

У практиці відомі випадки, коли діти народжувалися вже з зубами. Згідно з дослідженнями, можна стверджувати, що ризик передчасної появи зубів пов'язаний зі шкідливими звичками вагітної (курінням) і малорухливим способом її життя. Між термінами появи й ураженням зубів карієсом встановлений прямий зв'язок – чим швидше вони з'являються, тим вище ризик розвитку каріозного процесу. Це пояснюється недостатньою мінералізацією зубних тканин і поганою гігієною порожнини рота.

Симптоматика прорізування зубів

Процес може не мати яскраво виражених ознак, і в один момент батьки помічають набряклі горбки. Але в більшості випадків, коли починають з'являтися перші різці, малюк вередує, стає неспокійним, погано спить. Спостерігаються також такі симптоми:

 • набряк і набухання ясен;
 • підвищене слиновиділення, яке провокує висипання на шкірі в ділянці рота;
 • нежить і/або кашель;
 • зниження апетиту;
 • частий, рідкий стілець і навіть блювота;
 • підвищення температури тіла;
 • зниження активності.

Малюк відчуває свербіж у яснах, тому, н           амагаючись їх почухати, тягне все в рот – пальці, іграшки та інші предмети. Деякі з цих симптомів притаманні й інфекційним захворюванням. Вони можуть виникати самостійно або приєднуватися до прорізування. Тому варто уважно стежити за самопочуттям дитини.

Як допомогти малюкові в період прорізування зубів

Усі прояви, пов'язані з першими зубами, завдають занепокоєння дитині та її батькам. Щоб полегшити процес, варто заручитися підтримкою лікаря й перестати нервувати, оскільки дитина відчуває емоційний стан близьких людей. Є різні методи для полегшення процесу прорізування.

Лікарські препарати

Полегшити свербіж й усунути запалення ясен можна за допомогою таких засобів:

 1. Мазі та гелі – мають охолоджувальний і антисептичний ефект, знижують свербіж. Для дітей випускають препарати без шкідливих компонентів. Наприклад, «Холісал», «Камістад Бебі».
 2. Сиропи, свічки – використовуються за високої температури (38,5 ˚C). Коли малюк млявий, збивають і показники 38 ˚C. Підійдуть такі засоби, як «Нурофен», «Панадол».
 3. Краплі. При сильному слиновиділенні закапують у кожну ніздрю «Аквамаріс» або фізрозчин. Це допоможе вимивати з них слину.

Варто постійно стежити за самопочуттям дитини. Якщо вона занадто млява, почастішала діарея (понад 5 разів на добу), з'явилася блювота або інші тривожні симптоми, потрібно звернутися до лікаря.

Альтернативні методи

Варто спробувати усунути неприємні симптоми без використання лікарських препаратів. Для цього використовують такі методи й засоби:

 1. Масаж ясен. Роблять його чистими руками, нігті повинні бути короткими. На пальці намотують стерильний бинт, його змочують у настої ромашки або у простій кип'яченій воді. Рухи повинні бути легкими, без інтенсивних натискань. Ясна не масажують при їх кровоточивості та стоматиті.
 2. Прорізувачі. Варіанти, які заповнені водою, перед використанням охолоджують. Вони масажують ясна, знімають запалення, забезпечують відтік крові від набряклих тканин.
 3. Шматочки фруктів або овочів. Якщо вже введений прикорм, можна запропонувати дитині яблуко, моркву. Їх обертають у марлю та стежать, щоб дитина не подавилася.

Важливо також дотримуватися загальних рекомендацій: очищати ніс дитини, стежити за чистотою її рук і предметів, які потрапляють у рот, дотримуватися питного режиму, частіше проводити вологе прибирання та провітрювати кімнату.

Дата: 28 лютого 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.