ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чому неприємно пахне з рота у дитини

Неприємний запах з рота у дитини: чим викликаний і як усувається

Якщо у дитини неприємно пахне з рота, це говорить про певні порушення у роботі організму, що росте. Помітити галітоз (цим терміном позначається симптом) батьки можуть при розмові, сміху, поцілунках тощо. Нерідко вони намагаються заглушити запах народними засобами. Але ефект від таких дій тимчасовий та не усуває причину. Лише професіонал зможе правильно визначити фактор, який спровокував патологічне порушення, і призначити ефективне лікування.

Чому з'являється смердючий запах з рота у дитини

Неприємний запах з рота може відчуватися вранці. Таке явище знайоме також дорослим. У нічний час знижується інтенсивність слиновиділення. Через нестачу вологи у порожнині рота з'являється несвіже дихання. Це тимчасове явище, яке усувається чищенням зубів. Але небажаний симптом іноді має стійкий ефект. Причини його появи:

 • занедбаний і множинний карієс, при якому утворюються великі каріозні порожнини та відбувається процес гниття;
 • пізні стадії пародонтиту, що супроводжуються кровотечею ясен й утворенням пародонтальних кишень;
 • різні види стоматиту;
 • відколи зубів, що травмують м'які тканини слизової;
 • ЛОР-захворювання — хронічний або гострий тонзиліт, аденоїди, риніт, гайморит, фарингіт;
 • наявність у раціоні великої кількості білків, вуглеводів і продуктів зі специфічним запахом — редьки, часнику, цибулі тощо;
 • хвороби органів шлунково-кишкового тракту гастродуоденіт, рефлюкс-езофагіт та ін.;
 • ендокринні патології цукровий діабет, порушення обмінних процесів.

Нерідко погано пахне з рота при недостатній гігієні порожнини рота, зокрема при носінні брекет-системи. Усувається проблема видаленням нальоту з зубів, який є сприятливим середовищем для розмноження бактерій. Спровокувати поганий запах може сухість слизової під час опалювального сезону. Через це активно розмножуються патогенні мікроорганізми, які розкладають білки. Внаслідок чого утворюються леткі сполуки — сірководень й азот. Вони й викликають небажаний симптом.

Часто поганий запах з рота у дитини з'являється при розвитку ГРВІ. Наприклад, при ангіні у носопролигу відбувається запальний процес. Уражені місця покриваються білим нальотом і гноєм, що і викликає несвіже дихання. Такий симптом проходить після одужання малюка.

При недостатньому вживанні води слина стає в'язкою. Тому їжа змочується недостатньо, що порушує процес її перетравлення. Через це починаються проблеми шлунково-кишкового тракту, які можуть викликати неприємний запах. В'язку слину також повністю неможливо проковтнути. Залишки на корені язика окислюються і створюють несвіже дихання.

Як визначити можливу патологію за характером запаху з рота

Іноді специфіка запаху може розповісти про наявність певного захворювання:

 1. Пахне ацетоном або гнилими яблуками. У деяких випадках це вказує на цукровий діабет, збої у роботі підшлункової, гельмінтоз, ацетонемічний синдром. Якщо такий симптом супроводжується підвищенням температури, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. До приїзду спеціаліста варто напоювати малюка кип'яченою водою часто, але малими порціями.
 2. Кислий запах. Нерідко таке неприємне дихання пов'язане із запальним процесом у шлунку, через який розвивається гастрит. У маленької дитини можливі також рефлюкси. При цьому вміст шлунка рухається назад по стравоходу. У цьому випадку з'являється печія та біль в ділянці стегон.
 3. Пахне гниллю. Такий симптом зазвичай говорить про ЛОР-захворювання, хвороби стравоходу. Іноді обидві патології супроводжуються закладеністю носа, кашлем й утворенням білого нальоту на язиці. Стоматологічні захворювання також викликають запах гнилі. Вони можуть з’явитися у дитини у віці 2, 3 або 4 років.
 4. Солодкуватий аромат. Може з'являтися, навіть коли ви не давали малюкові солодкого. Такий симптом вказує на ймовірні проблеми з печінкою. Звернутися у такому випадку потрібно до гастроентеролога.
 5. Запах тухлих яєць. Часто при такій ознаці можна виявити білий наліт на язиці. Це клінічна картина гастриту, виразки шлунка, захворювань печінки. У деяких випадках симптоми свідчать про порушення жовчного відтоку.
 6. Пахне сірководнем. Симптом вказує на захворювання печінки, жовчного міхура, розлад шлунка.

Якщо з рота пахне блювотою, це може свідчити про гіпермоторику ШКТ з попаданням жовчі у стравохід. Запах екскрементів нерідко пов'язаний з частими запорами.

Що робити батькам

Спочатку важливо переглянути раціон дитини. Першочергово потрібно обмежити вживання солодкої та білкової їжі. Варто врахувати, що дитячий організм не може засвоювати всі страви, які вживають дорослі. Тому не потрібно малюкові пропонувати жирну, гостру та смажену їжу. Раціон дитини повинен відповідати її віку.

Важливо також проаналізувати, чи п'є малюк достатню кількість води. Немовлята отримують норму рідини з молоком матері. Тільки у спеку потрібно їх допаювати. У 4-5 років дитина має випивати до 1,5 л рідини щодня. Щоб поліпшити слиновиділення, можна додавати у воду кілька крапель лимона. Потрібно розуміти, що страх також провокує сухість у роті. Тому оберігайте дитину від стресів.

Якщо ваш малюк правильно харчується, п'є достатньо води та у його кімнаті забезпечена належна вологість, але з рота погано пахне, потрібно звернутися до лікаря.

Усунення поганого запаху з рота

Сам галітоз не лікують, оскільки він є лише супутнім симптомом певного захворювання. Лікар визначить, чому у дитини дихання стало несвіжим, і призначить відповідне лікування.

Важливо своєчасно усувати стоматологічні захворювання. Це дозволить не лише позбутися від поганого запаху з рота, але й попередити передчасну втрату зубів, яка загрожує багатьма проблемами, зокрема порушеннями майбутнього прикусу та пошкодженням зачатків постійних зубів.

При хворобах органів ШКТ потрібна допомога гастроентеролога, який, швидше за все, скоректує харчування дитини. Якщо захворювання серйозне, буде призначений курс лікування.

При запаленнях верхніх дихальних шляхів для усунення нальоту, що провокує несвіже дихання, лікар призначить полоскання антисептичними розчинами. Коли ситуація погіршується, доведеться пройти курс антибіотиків. Якщо малюка непокоїть риніт, частіше зволожуйте повітря, провітрюйте кімнату та проводьте вологе прибирання.

Запобіжні заходи появи несвіжого дихання

Проблемі завжди легше запобігти, ніж лікувати, тому батькам варто приділити велику увагу профілактиці. Для цього варто дотримуватися ряду рекомендацій:

 1. Забезпечити належну гігієну порожнини рота. Навіть малюкові до року потрібно очищати зуби, що прорізаються. Важливо стежити, щоб дитина не засинала з пляшкою у роті, або пропонувати їй на ніч чисту воду. У 3 роки малюк вже повинен сам освоїти техніку чищення зубів. Варто стежити, щоб він приділяв достатньо уваги кожному з них.
 2. Ознайомитися з рекомендаціями фахівців щодо дитячого раціону та застосувати їх для свого малюка. Замінювати цукор медом. Забезпечити належний питний режим, пропонуючи дитині не соки, компоти, а саме чисту воду.
 3. Своєчасно відвідувати стоматолога. Найчастіше в 2 роки у малюка повністю сформований молочний прикус. Починаючи з цього віку, потрібно раз у 3-4 місяці відвідувати стоматологічний кабінет. Лікар зможе виявити захворювання на ранніх стадіях і провести своєчасне лікування.
 4. Своєчасно звертатися за допомогою при ЛОР-захворюваннях, проблемах зі шлунком та інших хворобах. Тільки фахівець зможе правильно поставити діагноз і призначити терапію.

Дотримання цих рекомендацій не лише дозволить запобігти проблемі несвіжого дихання, але й захистить дитину від багатьох неприємностей зі здоров'ям.

Дата: 23 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.