ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чому вранці пахне з рота: основні причини

Поганий запах з рота вранці: у чому причина та як усунути неприємний симптом

Неприємний запах з рота по-науковому називається галітозом. Багато хто вважає його суто естетичною проблемою, але насправді такий симптом може свідчити про певні захворювання. Для з'ясування причини появи небажаної ознаки знадобляться послуги стоматології. Досвідчений фахівець допоможе виявити фактор, що спровокував патологію, підкаже, як з нею впоратися.

Патологічні процеси, що викликають гнильний, тухлий або інший нетиповий запах, можуть локалізуватись не лише у ротовій порожнині. Якщо лікар не виявить проблем стоматологічного характеру, він направить пацієнта до іншого фахівця.

Смердючий запах з рота вранці як фізіологічний процес

Більшість людей після сну відчувають поганий запах з рота тою чи іншою мірою. Не варто поспішати шукати чудодійний засіб, який відразу усуне проблему. Необхідно спочатку розібратися, чому вранці пахне з рота. У більшості випадків такий симптом пояснюють природні процеси, що відбуваються в організмі, коли ми спимо.

Під час сну уповільнюють дію багато механізмів. Знижують свою роботу й слинні залози. Недостатнє вироблення слини призводить до підвищення кислотності. Анаеробні бактерії починають активно розмножуватися. Вони стають причиною галітозу, оскільки виробляють сполуки, що містять сірку. Саме слина має антисептичну дію, вона сприяє вимиванню залишків їжі та просуванню її до стравоходу.

Інші причини галітозу

Якщо небажаний симптом усувається після чистки зубів, то не варто переживати з приводу його виникнення. Бити на сполох треба, коли він відчувається протягом всього дня. Причини таких проявів можуть бути різні.

Нерідко неприємний симптом провокує ігнорування правил гігієни. Особливо гостро проблема відчувається при наявності ортопедичних або ортодонтичних конструкцій. При їх носінні догляд за зубами повинен бути особливо ретельним, оскільки їжа застряє за елементами систем. Зубний наліт і камінь, які своєчасно не усуваються, стають сприятливим середовищем для розвитку бактерій. Викликати галітоз можуть й інші причини:

 • стоматологічні захворювання зубів та ясен – карієс, гінгівіт, пародонтоз тощо;
 • носіння ортодонтичних конструкцій або протезів неналежної якості;
 • неправильний раціон – вживання великої кількості фастфуда та продуктів, багатих простими вуглеводами, газованих напоїв;
 • цукровий діабет І та ІІ типів, при якому вранці з рота пахне ацетоном;
 • ангіна чи хронічний тонзиліт;
 • сухість у роті;
 • захворювання органів шлунково-кишкового тракту;
 • хронічні хвороби легенів і бронхів;
 • онкологія – новоутворення у зоні носоглотки, носа, гортані або горла.

Якщо з рота погано пахне, причина може критися у патологіях навколоносових пазух або носа – хронічний риніт, гайморит, аденоїдит тощо. При таких захворюваннях нерідко спостерігається ротове дихання. Внаслідок чого слизова пересихає, захисні властивості слини знижуються. Інфекція, яка присутня при цих хворобах, потрапляє до горла та рота, що й провокує неприємний запах.

Частою причиною галітозу є гормональні зміни. Наприклад, у жінок з підвищенням рівня естрогенів з'являється неприємний запах. Виникати проблема може не лише у дорослих. У дитини спровокувати її можуть ті ж причини, зокрема нераціональне харчування, каріозні ураження, хвороби шлунка, стресові ситуації.

Наслідки неприємного запаху з рота

Коли сильно пахне з рота, це може стати причиною зниження самооцінки, розвитку комплексів. Під удар потрапляють особисте життя та кар'єрне зростання, руйнуються соціальні зв'язки. Наслідком таких проявів в організмі може стати депресія.

Діагностика галітозу вранці

Якщо після сну неприємно пахне з рота, варто відвідати стоматолога. Він вивчить анамнез хвороби, проаналізує скарги пацієнта. Це дозволить оцінити, як давно з'явився небажаний симптом, чи пов'язаний він з вживанням певних продуктів, хронічними захворюваннями. Доктор огляне порожнину рота, щоб виявити чи виключити захворювання зубів або ясен. Оцінюється також язик на наявність нальоту.

Далі, використовуючи органолептичний метод, доктор визначає інтенсивність запаху (0-5 балів). За 2 доби до процедури потрібно утриматися від гострих страв, а за 12 годин – від куріння, їжі та пиття. Забороняється також напередодні виконувати гігієнічні процедури, користуватися освіжувачами дихання, ополіскувачами. Іноді пацієнтові можуть призначити біохімічний аналіз крові, щоб визначити рівень печінкових трансаміназ. Визначають також показники цукру. При необхідності лікар може також направити до інших фахівців: пульмонолога, гастроентеролога або отоларинголога.

Як усунути проблему

Що робити при появі неприємного запаху вранці? Підкаже лікар після визначення фактора, що його спровокував. Якщо проблема криється у неякісній гігієні, доктор дасть поради, як виправити ситуацію. Для цього потрібно вранці випити води, поснідати, почистити зуби, після чого обробити міжзубні проміжки зубною ниткою. В кінці гігієнічних процедур варто скористатися ополіскувачем. Важливо застосовувати якісні засоби гігієни, які допоможуть усунути мікробний наліт і сприятимуть запобіганню карієсу.

Якщо неприємний запах спровокований стоматологічними захворюваннями, лікар проведе повну санацію ротової порожнини. Коли небажаний симптом супроводжує певне захворювання, проводять його лікування. Важливо також відкоригувати своє харчування.

Запобігання появі смердючого запаху з рота вранці

Чи у всіх після пробудження відчувається неприємний запах з рота? Проблеми можна уникнути, дотримуючись ряду рекомендацій:

 1. Ретельно видаляти залишки їжі з рота. Очищати потрібно не лише зуби, але і язик.
 2. Постійно зволожувати порожнину рота. Для цього треба намагатися дихати через ніс. Тому перед сном потрібно переконатися, що носові ходи вільні, при необхідності прочистити їх.
 3. Якомога частіше полоскати рот. Навіть якщо вночі ви встаєте попити води, затримайте трохи її, перш ніж ковтнути.
 4. Чистити зуби двічі на день, освоївши правильну техніку. Обов'язково потрібно користуватися флосом та ополіскувачем.
 5. Регулярно відвідувати стоматолога. Дантист при необхідності проведе професійну чистку зубів, зможе виявити захворювання на ранній стадії їх розвитку.

Якщо під рукою не виявилося засобів гігієни у потрібний момент, можна скористатися спеціальними таблетками для розсмоктування, льодяниками, жувальною гумкою, спреями. Вони можуть містити рослинні екстракти та ефірні олії, які сприяють зниженню концентрації бактерій у порожнині рота.

Дата: 27 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.