ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Некаріозні ураження зубів: класифікація до та після прорізування

Некаріозні ураження зубів: які бувають та як усуваються

Некаріозні ураження зубів велика група стоматологічних захворювань, які, на відміну від каріозних, мають неінфекційну природу походження. Прояви та фактори, що провокують їх виникнення бувають різними. Не всі такі хвороби добре вивчені, іноді складно піддаються діагностиці, оскільки мають схожі симптоми.

Згідно зі статистикою, близько 15% людей страждають від некаріозних уражень, але тільки 5% звертаються за допомогою. Це пояснюється тим, що під час таких захворювань зазвичай відсутні больові відчуття, на ранніх етапах розвитку взагалі малопомітні. Згодом вони значно погіршують естетичні якості посмішки. Якщо й надалі не вживати заходів, підвищується ризик розвитку ускладнень. Можлива навіть рання втрата зубів.

Класифікація некаріозних патологій

Некаріозні захворювання поділяються на дві групи:

 1. Вроджені ті, що утворилися до прорізування зубів. Сюди відносять гіпоплазію, гіперплазію емалі, ендемічний флюороз, аномалії розвитку та прорізування, а також спадкові патології.
 2. Набуті ті, які виникли після прорізування. Нерідко зустрічаються у пацієнтів, які досягли 45-65-річного віку. У цю групу захворювань входять клиновидні дефекти, патологічна стертість, ерозія, некроз твердих тканин, травми, гіперестезія, медикаментозні та токсичні порушення розвитку.

Деякі хвороби, наприклад, пігментація, можуть розвиватися до і після прорізування зубів.

Некаріозні ураження зубного ряду: основні патології та методи їх лікування

Розглянемо детальніше захворювання, які виділені в наведеній вище класифікації, що зустрічаються найчастіше.

Гіпоплазія емалі

Гіпоплазія емалі, або недостатня, порушена її мінералізація, зустрічається у 69% дітей. Під час такого захворювання тканини зуба недорозвинені. Іноді він не виростає зовсім. Провокують патологію різні причини:

 • конфлікт резус-факторів матері та дитини;
 • інфекційні захворювання вагітної жінки;
 • сильний токсикоз;
 • передчасні роди;
 • родова травма;
 • хвороби органів шлунково-кишкового тракту;
 • порушення обміну речовин або розвитку мозкової діяльності;
 • механічні пошкодження щелепи.

Захворювання може вражати один, кілька або всі зуби. Емаль при цьому тонка або відсутня зовсім, з'являються структурні дефекти, жовті плями. Важка форма хвороби призводить до стертості зубних тканин. В результаті зуб можна втратити, порушується також прикус.

Залежно від стадії розвитку захворювання застосовуються різні методи лікування. Так, на ранньому етапі допоможе відбілювання зубів та ремінералізація. У важких випадках виконують пломбування й протезування.

Гіперплазія зубів

Захворювання обумовлене аномальним розвитком клітин епітелію, емалі та дентину, проявляється у вигляді «крапель», що досягають до 5 мм в діаметрі. Локалізуються такі утворення біля шийки зуба. Зверху вони вкриті емаллю, всередині може перебувати дентин або м'яка сполучна тканина, що нагадує пульпу. Таке захворювання викликає тільки естетичний дефект (в зоні посмішки). Біль, запалення або інші порушення не спостерігаються.

Усунення косметичного дефекту полягає в шліфуванні та вирівнюванні поверхні. Лікування можна не проводити, якщо захворювання не завдає дискомфорт.

Флюороз

Флюороз (від лат. Fluorum – фтор) – захворювання, що розвивається в період формування зубної тканини через надмірну кількість фтору. Варто врахувати, що цей елемент швидше накопичується в організмі дитини. Внаслідок хвороби емаль стає тонкою та руйнується. Виникає на будь-якій поверхні зуба.

При захворюванні на зубах з'являються плями або смуги. Вони можуть ставати краплистими. Плями бувають жовтими, білими й коричневими одночасно. Патологія іноді приймає ерозивну форму. Можуть бути відколи або повне руйнування зубних тканин.

Методика лікування флюорозу залежить від його форми. Рекомендують відбілювання та ремінералізацію. При необхідності зішліфовивають верхній шар емалі. При утворенні ерозій зуби відновлюються вінирами або коронками. Важливо також контролювати кількість вживання фтору.

Ерозія

Хвороба характеризується наявністю наступних симптомів:

 • зміною кольору зубів;
 • появою чутливості;
 • руйнуванням емалі та дентину, яке прогресує.

Призводять до хвороби різні чинники, наприклад, використання жорсткої щітки, паст з абразивними частинками, вживання продуктів і напоїв з підвищеною кислотністю, прийом деяких ліків.

Діагностика такого некаріозного ураження твердих тканин зубів на ранніх етапах важко проводиться, оскільки початковою ознакою хвороби є тільки втрата блиску на невеликій ділянці поверхні. Лише згодом починають зменшуватись емаль і дентин. Щоб зупинити патогенний процес, роблять аплікації на основі фтору та кальцію (приблизно 20 днів). Потім це місце покривають фторлаком.

Гіперстезія

Хвороба проявляється як підвищена чутливість зубів: спостерігається реакція на хімічні та термічні подразники. Неприємні відчуття проходять десь через 30 сек. Цей симптом нерідко супроводжує інші некаріозні поразки. Так, якщо не лікувати ерозію, вона може перейти в гіперестезію. Приблизно 70% населення планети страждають від патології. Найчастіше вона зустрічається у жінок. Залежно від поширення гіперестезія буває двох видів:

 • обмежена ураження одного або кількох зубів;
 • генералізована чутливим стає весь зубний ряд.

Хвороблива реакція іноді виникає на всі подразники, але буває, що і на окремі їх види, наприклад, солодкі або кислі продукти. Методи усунення гіперестезії визначають з урахуванням причини, яка її спровокувала. Це може бути як консервативна терапія (аплікації), так і хірургічне лікування (наприклад, при опусканні ясен). Вразі стертості тканин застосовують ортодонтичні методики.

Клиновидні дефекти

Клиновидний дефект – ураження зуба, що супроводжується руйнуванням його основи. Візуально це виглядає як ураження шийки у вигляді клина. У більшості випадків з'являється дефект на іклах. Помітити його на початкових стадіях розвитку захворювання складно. Звернути увагу потрібно, коли з’явилась болюча реакція на подразники і чистку зубів. Згодом проблемна ділянка може потемнішати. Причини розвитку патології:

 • захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит);
 • неправильна техніка чищення зубів;
 • ендокринні захворювання;
 • підвищена кислотність шлунка, що супроводжується печією.

Методика лікування залежить від ступеня ураження. На ранніх етапах розвитку хвороби допоможе використання фтору та кальцію у вигляді аплікацій. Вразі серйозних дефектів роблять реставрацію зубів за допомогою пломбувального матеріалу. Але через незручне розташування пломби можуть випадати. Нерідко лікарі роблять попередньо отвір, який допоможе їх утримати. Використовується також спеціальний матеріал, що володіє високою пружністю.

Некроз твердих тканин

Некаріозне захворювання спочатку має вигляд крейдоподібних плям і матовості емалі. Згодом утворення стають темно-коричневими. Локалізуються ураження переважно у шийці зуба. Емаль слабшає, тверді тканини стають м'якими. Зуби можуть відколюватися. Вони стають чутливими. Найчастіше ураження виникає на кількох зубах. Некроз твердих тканин розвивається через гормональні порушення.

Хоча симптоми захворювання мають схожі з іншими некаріозними ураженнями прояви, досвідчений стоматолог зможе відрізнити його та поставити правильний діагноз. Лікування патології передбачає зміцнення тканин зубів, усунення підвищеної чутливості. Якщо деформації серйозні, застосовуються ортопедичні методики.

Травми зубів

Ніхто не застрахований від удару щелепи, в результаті якого нерідко пошкоджуються зовнішні або внутрішні структури зуба. Отримати травму можна при падінні, ударі, аварії, на спортивних змаганнях та ін. Інколи виникає навіть вживаючи тверду їжу, якщо тканини зуба тендітні. Зниженню їх міцності сприяють різні чинники: тривалий вплив сторонніми предметами або постійне жування твердої їжі.

Іноді отримати травму зуба можна через лікарську помилку, наприклад, під час некоректного встановлення штифта. Спровокувати проблему здатні різні захворювання, серед яких гіпоплазія, флюороз, пришийковий карієс, кіста кореня. Види травм:

 1. Удар. Лікування в цьому випадку передбачає виключення фізичного впливу на хворе місце. Доведеться також відмовитись від твердої їжі.
 2. Вивих. При цьому виді травми стоматолог приймає рішення про раціональність повернення зуба в лунку для подальшого його приживлення. Якщо це неможливо, роблять протезування або імплантація.
 3. Перелом коронки або кореня. У першому випадку важливо відновити естетичні та жувальні функції зуба. Для цього використовують незнімні штучні коронки. Якщо трапився перелом кореня, зуб видаляється з подальшим плануванням імплантації.

Не варто зволікати з відвідуванням лікаря. Якщо утворилась тріщина в зубі бактерії швидко проникають всередину, запускаючи патогенні процеси.

Профілактичні заходи

Будь-якій хворобі краще запобігти. Тому потрібно приділити особливу увагу профілактиці некаріозних уражень. Основні її варіанти:

 1. Раціональне харчування – в організм повинні надходити всі важливі для здорового розвитку зубів вітаміни (D, C, A, B), кальцій і фтор. Особливо важливим є правильний раціон для вагітних. Варто врахувати, що формування зачатків молочних зубів починається на ранніх термінах вагітності. Кислі продукти слід вживати в обмеженій кількості. Приймати будь-які ліки майбутній матері можна тільки з дозволу лікаря.
 2. Дотримання гігієни ротової порожнини. Зуби необхідно чистити двічі на день правильно підібраними гігієнічними засобами. Щітка повинна бути середньої жорсткості. Пасти потрібно використовувати ті, що містять фтор (за умови, що спостерігається дефіцит цього елементу). Важливо також виключити застосування засобів з абразивними частинками.
 3. Підвищення імунітету та зміцнення кістки щелепи. З цією метою варто приймати вітамінні комплекси, до складу яких повинні входити цинк і магній.
 4. Періодичне відвідування лікаря. Своєчасний візит до стоматолога дозволить виявити патологію на ранній стадії розвитку, що запобігає ускладненням та прискорює лікування.

Щоб запобігти травмі зуба, варто уникати чинників, що її можуть викликати. В першу чергу потрібно відмовитися від шкідливих звичок: не можна гризти нігті, кусати тверді продукти тощо.

Дата: 20 червня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.