ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Вірусний стоматит у дітей: симптоми та лікування

Стоматит – запальне захворювання слизової оболонки ротової порожнини. Переважно зустрічається у дітей віком від 1 до 4 років, але вражає також молодших школярів і підлітків. Характеризується швидким прогресуванням. Хвороба приносить дитині значний дискомфорт і біль. Для її усунення знадобляться послуги стоматології. Скористатися ними варто відразу при виникненні перших симптомів. У цьому випадку лікування буде швидким й ефективним.

Вірусний стоматит: особливості патології

Вірусний стоматит характеризується інфекційним ураженням слизової оболонки порожнини рота. Найчастіше (близько 80% випадків) хворобу викликає вірус герпесу, тому такий стоматит ще називають герпесних. Спровокувати захворювання можуть й інші збудники: грип, ВІЛ, кір, вітряна віспа, ентеровірус, мононуклеоз тощо. Носієм вірусу є інша людина чи тварина. Щоб уберегти дитину, потрібно знати, як передається хвороба. Отримати інфекцію можна різними шляхами:

 • повітряно-крапельним;
 • через контакт з кров'ю носія збудника;
 • контактно-побутовим – при спільному використанні стаканів, зубних щіток, рушників.

Вірусний стоматит заразний. Зараження відбувається доволі швидко. Нерідко це трапляється у тісному дитячому колективі, наприклад, у дитячому садочку чи у лікувальному закладі. Інкубаційний період триває від 2 до 14 днів. У кожного свій термін, який залежить від імунітету. Тому відповісти на питання, який проміжок часу заразний хворий, складно. Точно відомо, що людина може передати збудник протягом гострої фази, тобто у середньому близько 5 днів. Потім, коли ранки почнуть гоїтися, герпетичний стоматит вже не буде заразним.

Нерідко хвороба має хронічний характер. У цьому випадку загострення та ремісії чергуються. Часто після перенесеної гострої форми людина стає носієм. Тобто збудник у клітинах зберігається, а симптоми хвороби відсутні. Якщо не забезпечити дитині належне лікування, можуть з’явитись ускладнення. Наприклад, до вірусної інфекції приєднується бактеріальна.

Симптоми вірусного стоматиту

Як виглядає клінічна картина при захворюванні? На початкових етапах розвитку хвороби у дитини підвищується температура, нерідко до високих значень. Вона може також скаржитися на біль у горлі. Тому багато батьків спочатку плутають хворобу з ГРВІ. Малюк може відмовлятися від їжі. На третій день з'являються інші симптоми:

 • висипання – ерозії, бульбашки, виразки, які локалізуються на язиці, внутрішній поверхні щік, на піднебінні, губах;
 • біль і печіння;
 • набряк слизової, язика та їх почервоніння;
 • збільшення підщелепних, шийних лімфатичних вузлів;
 • гнильний запах з рота;
 • загальне нездужання.

У роті при захворюванні може спостерігатися сіро-білий наліт. Дитина стає неспокійною, багато плаче. Порушується режим сну.

Як відрізнити вірусний стоматит від звичайного? Кожен з видів патології має свої характерні прояви. Якщо при афтозному стоматиті може з'являтися лише одна виразка великих розмірів, то при вірусному запаленні зазвичай має вигляд численних висипань, які зливаються в один осередок. З'являються хворобливі виразки хвилеподібно. Новий висип кожен раз супроводжується підвищенням температури тіла. При герпетичному стоматиті бульбашки на слизовій лопаються й утворюють невеликі афти.

Причини розвитку захворювання

Особливо схильні до хвороби малюки з ослабленим імунітетом. Нерідко розвивається вірусний стоматит після перенесеної інфекційної хвороби, коли організм дитини не встигає відновитися. Інші причини розвитку захворювання:

 • недостатня гігієна ротової порожнини;
 • ослабленість місцевого імунітету;
 • травми ясен, слизової рота;
 • тривале приймання певних груп лікарських препаратів – глюкокортикоїдів, антибіотиків, цитостатиків.

Якщо в інших органах або системах дитячого організму паралельно відбуваються запальні процеси, це лише погіршує ситуацію.

Хвороба може проявлятися у немовляти при недотриманні гігієни грудей, а також під час припинення грудного вигодовування, оскільки в цей період імунна система починає самостійно боротися з вірусами.

Діагностика захворювання

При наявності уражень у роті потрібно відразу звернутися до лікаря. Лише після виявлення причини розвитку захворювання спеціаліст зможе визначити, як лікувати вірусний стоматит у дитини. Встановлення діагнозу не викликає у фахівця труднощів, оскільки є характерна клініка.

Крім огляду порожнини рота, лікар може призначити загальний аналіз крові та сечі. Якщо складно визначити, який саме збудник спровокував захворювання, проводять дослідження тканин ураженої слизової оболонки. Для цього беруть змиви з ерозій і виразок. Ретельна діагностика дозволяє визначити, чим лікувати хворобу.

Як усунути вірусний стоматит

Лікування захворювання має проходити під контролем терапевта. Нескладні форми можна лікувати вдома. Якщо перебіг хвороби важкий, потрібно лягти в стаціонар. Підхід до лікування вірусного стоматиту комплексний. Призначаються препарати системної дії:

 1. Противірусні. Важливо приймати, суворо дотримуючись рекомендацій доктора. В іншому випадку можливий рецидив захворювання.
 2. Антигістамінні. Такі ліки сприяють зниженню набряку.
 3. Імуномодулятори. Дозволяють поліпшити захисні сили організму дитини.
 4. Жарознижувальні. Дають дитині, коли температура підвищується до 38 ° С.

Щоб зняти запалення та набряк, використовують препарати місцевої дії:

 1. Антисептичні розчини. Дитина повинна полоскати порожнину рота «фурациліном» або розчином соди, після чого її обробляють антисептичним засобом.
 2. Гелі та мазі, наприклад, «Камістад», «Ацикловір». Ними змащують уражені ділянки до 5 разів на день.
 3. Настої трав – ромашки, календули, шавлії. Дітям після року можна обробляти рот прополісом, що дає дуже хороші результати.

У деяких випадках лікар може призначити УФО порожнини рота й ультрафонофорез гепарину.

Важливо при лікуванні захворювання забезпечити малюкові дієту. З раціону потрібно виключити солону, гостру, кислу їжу та напої, які подразнюють слизову. Страви повинні бути теплими. Необхідно обмежити також споживання солодкого.

Запобігання вірусному стоматиту

Вірусний стоматит – неприємна хвороба, якій краще запобігти, ніж лікувати її. Для цього необхідно дотримуватись таких рекомендацій:

 1. Обмежити контакти з зараженим дорослим або дитиною (якщо є можливість).
 2. Проводити загальнозміцнювальні заходи – часто гуляти, загартовувати малюка, дотримуватися режиму дня, підтримувати здорове харчування.
 3. Стежити за чистотою рук дитини та її іграшок. При годуванні грудьми ретельно дотримуватися гігієни.
 4. Викорінювати шкідливі звички – гризти нігті, смоктати пальці й решту сторонніх предметів.

Варто врахувати, що при попаданні в організм вірусу герпесу він залишається у ньому назавжди, і лише при сприятливих для себе умовах активізується.

Дата: 19 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.