ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Зубна щітка: як вибрати, коли міняти та 6 правил зберігання

Послуги стоматології – це не тільки лікування різноманітних захворювань зубів, їх протезування, видалення та терапія патологій м'яких тканин. Фахівці даної галузі медицини проводять широку профілактику стоматологічних проблем, і розмова про це завжди починається з теми про зубну щітку. Чому цей предмет гігієни так турбує стоматологів? Все дуже просто - по суті, він є розсадником бактерій, які провокують і банальний карієс, і запалення м'яких тканин.

Правила вибору зубної щітки

Зубні щітки бувають для дітей, дорослих та підлітків. Відмінності полягають у розмірі тієї частини, на якій розташована щетина, та довжині ручки. Тому вибір повністю залежить від того, наскільки зручно предмет гігієни лежить в руці і чи  вміщується він в ротовій порожнині. Також є класифікація зубних щіток за способом їхньої дії:

 • механічна (ручна, мануальна) — недорога, відсутня потреба у придбанні батарейок або насадок, практично не травмує емаль зубів та м'які тканини;
 • електрична – ефективно очищає від нальоту та залишків їжі,але  нею не можна користуватися при гінгівіті, стоматиті та пародонтозі, відрізняється високою ціною;
 • ультразвукова – дає можливість чистити зуби на відстані 5 мм, ефективно справляється з твердим нальотом, протипоказана при імплантах, протезах, захворюваннях крові, під час вагітності, при епілепсії.

Окремо розглядається класифікація «інструменту» за жорсткістю щетини: вона може бути дуже м'якою, м'якою, середньою та жорсткою/дуже жорсткою. Якщо перший вид підходить тільки для використання дітьми віком до 5 років і дорослими з надмірно чутливою емаллю, то останніми доцільно користуватися тим, хто курить, при твердому нальоті і тим, у кого в роті встановлені ортопедичні конструкції.

Щетина може бути виготовлена ​​з різного матеріалу — вініл, нейлон, поліуретан. І вибір у цьому випадку робиться в індивідуальному порядку, тому що будь-який матеріал якісно очищатиме зуби при правильному виконанні маніпуляції. Варто звернути увагу і на форму щетинок – із загостреними кінчиками особливо повноцінно очищають не лише емаль, а й міжзубний простір, із закругленими – не ушкоджують м'які тканини.

Як часто потрібно міняти зубну щітку

Заміна зубної щітки має здійснюватися кожні 2-3 місяці – це стандартна рекомендація стоматологів. Точніше, як часто купувати новий предмет, допоможуть визначити такі параметри:

 • щільність щетинок — при їх «розшаруванні» емаль погано очищається, а міжзубні проміжки взагалі не піддаються гігієні;
 • запах – неприємний, з кислинкою або іншими сторонніми ароматами свідчить про те, що на щітці активно розмножуються бактерії;
 • зовнішній вигляд — стертість щетинок, втрата ними пружності роблять чищення зубів марним заняттям.

Ці правила стосуються лише механічних (ручних, мануальних) типів даного предмета для гігієни ротової порожнини.Що стосується електричних щіток, то їх змінюють у момент, коли на насадці, що використовується, запалюється індикатор - «розумна» система сама сповістить власника про необхідність придбання змінної насадки. Чому заміна має здійснюватися так часто:

 • тривале використання провокує осідання мікробів на щетині;
 • проникнення бактерій під час процедури у м'які тканини ротової порожнини сприяє розвитку запальних процесів;
 • ослаблені багаторазовим використанням щетинки можуть ламатися та травмувати слизову оболонку.

Змінювати зубну щітку дитині потрібно ще частіше! По-перше, це стане корисною звичкою і зробить щоденну гігієну ротової порожнини приємнішою. По-друге, діти не в змозі самостійно правильно доглядати щітку, що підвищує ймовірність попадання на неї бактерій та мікробів. А враховуючи чутливість м'яких тканин та слабкість емалі молочних зубів, існує ризик розвитку запальних та каріозних процесів у короткий термін.

Як зберігати щітку - 6 простих правил

Щоб гігієнічна процедура приносила користь, чистка зубів виконувалася повноцінно, необхідно знати правила зберігання «інструменту». Недостатньо лише, швидко сполоснувши щетину під водою, помістити предмет у склянку і знати, скільки разів на рік доведеться купувати нові! Стоматологи дають лише 6 простих рекомендацій:

 1. Не можна тримати предмет у закритому контейнері, виняток становлять лише відрядження, проживання у готелях або перебування у лікарні.
 2. Перед кожним чищенням зубів спочатку потрібно ретельно вимити руки з милом.
 3. Предмет особистої гігієни після використання повинен повністю висохнути – потрібно не тільки ретельно його промивати, а й струшувати.
 4. У домашніх умовах щітка повинна зберігатися у вертикальному положенні, у склянці, щетиною вгору – це запобігатиме проникненню бактерій. Бажано, щоб верхня частина предмета не стикалася з іншими поверхнями.
 5. Не можна зберігати предмет особистої гігієни поряд з унітазом (якщо суміщений санвузол) — при змиванні мікроскопічні краплі води можуть потрапити на щетину.
 6. Необхідно регулярно мити і чистити склянку або іншу ємність, в якій зберігається «інструмент».

Звичайно, позичати власну зубну щітку будь-кому вкрай негігієнічно — є ризик перенесення бактерій з однієї порожнини в іншу, оскільки для кожної людини вони ідивідуальні. З цієї причини слід стежити, щоб в одній ємності для зберігання не стикалися предмети членів сім'ї — це попередить перенесення бактерій, рідин, інфекційних агентів.

Як часто міняти зубну щітку дорослому та дитині, який вид вибрати – на  всі ці запитання дасть відповіді стоматолог. Він оцінить стан слизовоъ та м'яких тканин ротової порожнини, товщину емалі та рівень чутливості, що,в свою чергу, допоможе підібрати певний тип предмета особистої гігієни. Коли треба міняти, скільки знадобиться часу для загоряння індикатора на електричних моделях – виключно індивідуальні показники. Важливо стежити за зовнішнім виглядом предмета, після перенесених інфекційних захворювань (грип, ангіна) одразу змінювати його та контролювати дотримання правил зберігання. Цього достатньо для проведення якісної гігієни ротової порожнини.

Дата: 13 листопада 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.