ru ua
Режим работи:
Пн-сб с 9:00 до 20:00
Вс с 9:00 до 19:00
Развернуть навигацию
Записаться на прием

Біла пляма на яснах у дорослої та дитини

Білі плями на яснах: чому з'являються, як з ними боротися

Біла пляма на ясна чітко вказує на патологічні процеси, що відбуваються у порожнині рота. Вони можуть бути спричинені впливом зовнішніх подразників або виникати і внаслідок різних захворювань. Зазвичай у дитини та дорослої вони з'являються з різних причин, тому можуть знадобитися послуги стоматології, щоб розв’язати цю проблему. Розглянемо патологію докладніше.

Причина виникнення

Якщо з'являються білі плями на яснах, це може бути пов'язано з такими факторами:

 1. Використання незручних зубних протезів, які провокують тертя.
 2. Жування їжі яснами, на яких зуби вже втрачені.
 3. Неправильне носіння брекетів.
 4. Грибкова інфекція.
 5. Гострі або хронічні захворювання, у тому числі сифіліс чи лишай Вілсона. Нерідко джерелом проблеми є стоматит, який є наслідком зовнішніх і внутрішніх подразників.
 6. Видалення зуба. У цьому випадку новоутворення можуть виникнути як реакція на анальгетики або на механічні дії.
 7. Шкідливі звички, зокрема інтенсивне куріння.
 8. Неправильне харчування. Вживання їжі з високим вмістом кислоти та цукру. Нехтування продуктами, що містять кальцій, може стати причиною патологічних змін у роті. Уникнути цього допоможе корекція раціону.
 9. Мікротравми м'якої тканини порожнини рота.
 10. Пародонтит.
 11. Хронічний дисбактеріоз.
 12. Неякісне пломбування зубів, що може спровокувати появу кісти.
 13. Хірургічні втручання. Наприклад, біла пляма на яснах може з'явитися після клаптевої операції. Її виникнення пов'язане з подразненнями ротової порожнини. У цій ситуації необхідно звернутися до лікаря.

В окремих випадках, якщо на яснах біла пляма не тільки є, але й дуже болить, це може вказувати на внутрішні захворювання, у тому числі онкологічні. Приклад – лейкоплакія – передраковий стан у ротовій порожнині, симптоми якого можуть нагадувати наслідки стоматиту. У таких випадках не можна ставити діагноз самостійно, характер новоутворень і причину виникнення повинен визначити лікар.

Це важливо знати

Білі плями нерідко з'являються у людей з ослабленою імунною системою. Поширеною причиною їх виникнення стає часте прикушування щік. Це призводить до утворення так званої фіброзної тканини чи рубців. Через прикушування щік плями можуть з'являтися як у дітей, так і у дорослих. Цю патологію провокують і сильнодійні медикаменти, такі як антибіотики. Особливо такі ліки впливають на дітей.

Як хронічні захворювання, що провокують гормональний дисбаланс, так і різного роду механічні дії можуть спричинити появу у ротовій порожнині жировика (доброякісної ліпоми). Це, мабуть, найоб'ємніше новоутворення у вигляді білої плями, яке може виникати на яснах дитини та дорослої людини. Ліпома знаходиться у фіброзній капсулі та вкрай рідко трансформується у злоякісну форму. Проте вона схильна до розростання, створюючи дискомфорт естетичного та фізіологічного характеру. Краще видалити її за допомогою лазера, а у разі виникнення рецидивів провести біопсію.

Ще одним фактором, що веде до патології, є флюороз. Це надлишок фтору. У дитини він може виникнути, якщо вона випадково проковтне зубну пасту, що містить фтор. Також причиною появи новоутворень може стати підвищена температура за різних захворювань.

Особливі випадки

Нерідко доводиться спостерігати білі плями на яснах немовлят. Серед них – «Перлини Епштейна», яких не варто боятися. Це доброякісні кісти, що не несуть відчутної шкоди. Протягом кількох тижнів чи принаймні через 3-4 місяці вони зникають. У старших дітей, наприклад, тих, які досягли 5-8 років, вони не з'являються.

Перлини Епштейна характеризуються діаметром близько 3 мм. Ці білі плями добре видно, якщо дитина відкриває рота під час позіхання. Вони не приносять дискомфорту та не заважають їсти. Перлини Епштейна – це дуже поширене явище. Вони зустрічаються у багатьох немовлят. Їх виникненню не можна запобігти, але вони й не вимагають лікування, оскільки вважаються природними.

Водночас інколи новоутворення у немовлят, що зовні нагадують Перлини Епштейна, можуть бути симптомом оральної молочниці. Вони спричиняються кандидозними грибками. Їхня поява хоч і не є критичною, проте несе певний дискомфорт при годуванні. Оральна молочниця може стати джерелом інфекції на материнських грудях. Результат – хворобливі відчуття та тріщини на сосках. Тому оральну молочницю краще лікувати одразу після її виявлення, використовуючи протигрибкові препарати, призначені лікарем.

Ще один різновид білих плям, які з'являються на яснах у немовлят 3-4 місяців – неонатальні зуби. На відміну від Перлин Епштейна, це доволі рідкісне явище, проте воно зустрічається та потребує рішень. Іноді неонатальні зуби порушують якість годування, а при розхитуванні приносять дискомфорт малюкові. Рішення про доцільність їхнього видалення приймає лікар.

Причиною появи білих плям на нижніх або верхніх яснах у дітей віком від 3 до 8 років часто буває герпес. Це захворювання проявляється у вигляді розсипу світлих бульбашок. У дітей він виникає при недостатній гігієні ротової порожнини або при контакті з джерелом інфекцій. Герпес проявляється й у дорослих через ослаблений імунітет, стрес, погодні перепади. Захворювання може проходити самостійно, але через часті рецидиви все-таки доцільно провести його комплексну терапію.

Запобіжні заходи та лікування

Поява білих плям на яснах дітей та дорослих можуть призвести до гострих форм пародонтозу, пародонтиту. При останньому захворюванні певну небезпеку спричиняє накопичення гною, внаслідок чого утворюється свищ. Це хворобливий стан, результатом якого є подразнення слизової оболонки рота, а іноді й порушення її цілісності. Патологія може зачіпати й зуби. У цьому випадку вона стає причиною знебарвлення емалі, карієсу та решти захворювань. Таким чином, якщо не вжити заходів, навіть маленька біла пляма на яснах може розростись і призвести до видалення зуба.

Тільки фахівець встановить природу захворювання та визначить, чим лікувати його. Крім медикаментів, за необхідності будуть призначені апаратні чи хірургічні процедури. Сучасна стоматологія досягла достатнього прогресу у тому, щоб провести якісну діагностику та ефективну терапію.

Ви у цьому переконаєтесь, якщо при проблемі відвідаєте Мережу стоматологій «Слален та Юта». Це мережа клінік, розташованих у Києві у Солом'янському районі, де працюють фахівці вищої категорії та використовується сучасне європейське обладнання для діагностики та лікування. Своєчасне звернення до лікарні поверне вам якість життя швидко та безболісно.

При появі білих плям на яснах дитини або дорослого перед візитом до лікаря, який встановить причину, варто уникати:

 • дотиків і подразнень;
 • вживання гострої та гарячої їжі;
 • різних форм самолікування, у тому числі припікання спиртовмісними розчинами, застосування лідокаїну, використання нетрадиційних засобів.

Щоб мінімізувати ризик появи новоутворень, приділяйте увагу гігієні ротової порожнини, привчайте до неї дитину. Вживайте більше здорової їжі зі значним вмістом вітамінів, відмовтеся від куріння. Регулярно, хоча б раз на рік, проходьте огляд у стоматолога та приводьте на прийом дітей.

Дата: 1 ноября 2021
×
Обратная связь

Запись на прием

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.