ru ua
Режим работи:
Пн-сб с 9:00 до 20:00
Вс с 9:00 до 19:00
Развернуть навигацию
Записаться на прием

Зводить щелепу: 5 основних причин, більше 10 провокуючих факторів

Тризм - так називається стан, який описується пацієнтами як "зводить щелепу". Це спазм мускулатури, її мимовільне скорочення, яке вказує на  порушення функціональності та тонусу м'язової системи. А ось призвести до такого стану можуть декілька причин, проте справжню зможе визначити лише лікар. Нерідко спазм щелепи свідчить про розвиток досить серйозних і навіть небезпечних захворювань. Тому, якщо такий стан турбує регулярно, є інші симптоми, слід скористатися послугами стоматології та отримати кваліфіковану медичну допомогу.

Основні причини спазму м'язів щелепи

Судоми жувальних м'язів (суть тризму) відрізняються тривалістю і характерними симптомами - людина не може вільно відкривати і закривати рот, жувальна мускулатура максимально напружена, зуби щільно стиснуті. Найчастіше такий стан свідчить про подразнення трійчастого нерва, що виникає на тлі деяких патологій зубощелепної системи. Зводить вилиці при:

 • пульпіті - якщо він протікає у гострій формі;
 • каріозному ураженні зубів – якщо присутнє на декількох зубах одночасно і знаходиться в занедбаному стані;
 • остеомієліті (гнійно-некротична патологія кісткових тканин) – у період прогресування захворювання;
 • запаленні м'яких тканин ротової порожнини – наявне ураження ясен;
 • запальних процесах у надкістниці нижньої щелепи.

Спровокувати спазм щелепних м'язів можуть і будь-які травми – вивих, забій, перелом кісток. Але це «екстренна ситуація», коли питань з приводу справжніх причин тризму не виникає. Нерідко зводити щелепи починає у період активного росту «зубів мудрості» — вони зазвичай рухаються у ряді в неправильному напрямку, чинять тиск на сусідні, зміщують їх. Тому не дивно, що на тлі цього розвиваються запальні процеси, які можуть торкатися і нервових закінчень.

Провокуючі фактори

Навіть за повної відсутності стоматологічних захворювань може періодично зводити м'язи щелепи. Спровокувати цей неприємний симптом можуть:

 • остеогенна саркома – злоякісний процес, до якого залучаються нервові закінчення;
 • гайморит – хронічне запалення гайморових пазух, які заповнюються гноєм;
 • носіння протезів ­– якщо вони були виготовлені з порушеннями, тиснуть і натирають м'які тканини;
 • носіння брекет-систем – зазвичай болить саме верхня частина обличчя, коли відбувається виправлення щелепних суглобів;
 • невралгія – уражаються гортанний, трійчастий або язикоглотковий нерви;
 • артрози – захворювання суглобової тканини дегенеративного характеру;
 • артрити – патології суглобової сумки запального характеру;
 • порушення функціональності щелепного суглоба - наявні клацання при позіханні, жуванні та широкому відкриванні рота;
 • гнійні ураження м'яких тканин нижньої третини обличчя – гнійники, фурункули, абсцеси, флегмони.

Причинами спазму жувальних м'язів, можуть бути і хвороби хребта, якщо вони локалізуються в його шийному відділі, та постійна нервова перенапруга. Якщо зводить тільки нижню щелепу, відчувається біль з лівого або правого боку і він поширюється на відповідну половину обличчя, це свідчить про невралгію трійчастого нерва. Для такого стану характерні й інші симптоми – дискомфорт "накочує" хвилями, тривалість нападу – 15-20 хвилин, потім самопочуття відновлюється. Подібні ознаки притаманні онкологічним захворюванням м'язів, голови, ротової порожнини, носоглотки.

Спровокувати аналізований стан може і бруксизм – щелепа щільно стиснута, уві сні присутній скрегіт зубів, а на ранок болить голова. Хвороба ця провокує розхитування та втрату зубів, порушення функціональності скронево-щелепного суглоба.

Що робити, якщо зводить щелепу

Якщо спазм жувальних м'язів непокоїть із чіткою періодичністю, супроводжується головними болями та іншими симптомами, то вихід лише один – звернення до лікаря. Спочатку слід пройти обстеження у стоматолога: буде з'ясовано причини такого стану. Якщо вони не стосуються стоматології, то пацієнта направляють до інших вузькоспеціалізованих фахівців. Лікування призначається тільки після встановлення діагнозу. В стоматології найчастіше використовують:

 • процедури лікування карієсу – чищення ротової порожнини, накладення пломб;
 • видалення «зубів мудрості» або процедура відкривання їм шляху в період прорізування;
 • медикаментозне та хірургічне лікування запальних процесів м'яких тканин ротової порожнини, надкістниці;
 • корекцію знімних протезів або їх повну заміну.

Якщо має бути лікування бруксизму, то лікарі можуть рекомендувати ботулінотерапію. Це не гарантує повного одужання, але на тривалий час полегшить стан хворого. Використовується властивість ботоксу розслаблювати м'язові тканини та знерухомлювати їх.

Зводить щелепи не лише від сильних емоцій! Найчастіше цей симптом свідчить про розвиток патологічного процесу, який не завжди пов'язаний із станом ротової порожнини та здоров'ям зубів. Якщо спазм жувальних м'язів супроводжується підвищенням загальної температури тіла, головними болями – це привід для термінового звернення за кваліфікованою медичною допомогою: цілком можливо, що прогресує злоякісний процес. Що  робити у кожному конкретному випадку, вирішує лише лікар після обстеження пацієнта, уточнення діагнозу.

Дата: 15 ноября 2021
×
Обратная связь

Запись на прием

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.