ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Абсцес зуба: симптоми та лікування у домашніх умовах

Абсцес зуба: у чому небезпека захворювання та як його усунути

Стоматологічні хвороби приносять біль і дискомфорт. Абсцес зуба не виняток. Захворювання пов'язане з інфекційним процесом, локалізованим в області ясен, і може зустрічатися у дітей і дорослих. Багато пацієнтів не сприймають хворобу серйозно та вважають, що усунути патологію можна самостійно. Насправді вона вимагає пильної уваги й професійного підходу лікаря.

Абсцес на яснах: що це та якими симптомами супроводжується

Абсцес інфекційне запалення, яке супроводжується виділенням гною. Утворення такого ущільнення — це захисна реакція організму. Бактерії знаходяться у своєрідному мішечку та не поширюються по всьому організму. У міру розвитку запального процесу гній починає шукати вихід. З'являється свищ — канал, який з'єднує зону нагноєння з зовнішнім середовищем. Шишка на яснах має вигляд округлого новоутворення з припухлістю по краях. У центрі може бути біла пляма гній. Згодом вона росте.

Найчастіше гнійний абсцес з'являється біля хворого зуба, але якщо хвороба занедбана, поширитися патологічне утворення може й на «сусідів». Не помітити хворобливий процес неможливо, оскільки його супроводжують різні симптоми:

 • біль в яснах і у зубі при натисканні або жуванні, яка нерідко має пульсівний характер;
 • гіркий присмак;
 • неприємний запах з рота;
 • набухання ясен;
 • асиметрія обличчя;
 • запалення підщелепних і шийних лімфовузлів;
 • підвищення температури тіла;
 • головний біль.

Хвороба може носити гострий і хронічний характер. У першому випадку перераховані симптоми яскраво виражені. Біль гострий, тому пацієнт, зазвичай швидко звертається за допомогою. У другому випадку симптоми пом'якшені. Хворобливість може бути відсутня зовсім.

Чому не варто відкладати візит до стоматолога

Якщо затягувати візит до фахівця, можуть виникнути ускладнення остеомієліт, флегмона. У занедбаних випадках це призводить до втрати зуба. При хронічному перебігу хвороби інфекція повільно руйнує імунну систему, що може спровокувати порушення роботи різних органів нирок, печінки, легенів тощо. Вона навіть може призвести до сепсису.

Навіть повний прорив абсцесу та відсутність болю не говорить про успішний результат захворювання. Шкідливі мікроорганізми все ще залишаються у тканинах зуба та можуть спровокувати повторний прояв хвороби. Тому у будь-якому випадку варто обов'язково відвідати стоматологічний кабінет.

Причини утворення абсцесу

Інфекційний процес часто починається біля мертвої пульпи після невдалого лікування каналів. Бактерії можуть проникати всередину зуба з різних причин:

 • запалення ясен гінгівіт, пародонтит;
 • пародонтоз;
 • занедбаний карієс;
 • тріщини та відколи у зубі;
 • неправильно встановлені брекети, зубні протези або пломби;
 • кісти та гранульоми;
 • недостатня гігієна порожнини рота;
 • несвоєчасна заміна зубної щітки;
 • зниження захисних сил організму.

Бактерії можуть потрапляти до зуба разом з кровообігом, коли осередок знаходиться в іншому місці. З цієї причини важливо своєчасно лікувати інфекційні захворювання, зокрема ЛОР-органів.

У дітей абсцес зазвичай з'являється через занедбаний карієс. Бактерії, потрапляючи у каріозну порожнину, інтенсивно розвиваються. Несформований імунітет дитини не може впоратися з інфекцією. Варто відзначити, що карієс молочних зубів розвивається у рази швидше, ніж у дорослих.

Види абсцесу зуба

Залежно від місця ураження виділяють такі види зубних гнійників:

 1. Ясенні або флюс. Новоутворення локалізується на м'яких тканинах біля сосочків між зубами. Запалюватися ясна можуть при попаданні їжі, сторонніх предметів, травмуванні зубною ниткою чи жорсткою щіткою. На ранніх стадіях такий абсцес легко лікується.
 2. Пародонтальний. М'які ясенні тканини запалюються всередині. Патологічний процес зазвичай викликає пародонтит. Бактерії накопичуються між зовнішньою стінкою альвеолярного гребеня та яснами. Пульпа зуба при цьому здорова. Утворення гнійного ексудату проявляється у вигляді шишки у пародонтальній кишені. Її вміст не має виходу, тому у зоні нагноєння уражаються інші тканини та кістка. Іноді пародонтальний абсцес виникає після травматичного видалення зуба.
 3. Періапікальний. Найпоширеніший вид абсцесу, який розвивається при ускладненому карієсі або недолікований періодонтит. Гній у цьому випадку накопичується біля верхньої частини кореня зуба. При ослабленому імунітеті запалення переходить на окістя, м'які тканини слизової. Утворюється вихід і гнійна шишка на яснах.
 4. Перікорональний. Запальний процес розвивається у м'яких тканинах над зубом, що прорізується. У цьому випадку може набрякати шия, зона щелепи. Нерідко така патологія виникає при ускладненому прорізуванні зуба мудрості.
 5. Комбінований. Уражаються пульпа та м'які тканини. Порушення провокує пародонтит на сусідніх зубах.Залежно від виду патології лікар підбере відповідний метод її усунення, враховуючи обсяг поширення інфекції, характер і причини захворювання.

Як вилікувати абсцес

Підхід до лікування абсцесу комплексний. При необхідності проводиться кюретаж пародонтальних кишень, ревізія лунки видаленого зуба. Найчастіше лікар проводить процедуру депульпування. Тканини просвердлюють, видаляють уражену пульпу, дренують абсцес. Після лікування зуба встановлюють пломбу.

Якщо інфіковані м'які тканини порожнини рота, може знадобитися розтин нагноєння. Порожнину очищують від гною й обробляють антисептиком. Лікар після проведення процедури встановлює дренаж. Анестезія при розтині дозволяє уникнути дискомфортних відчуттів.

У деяких випадках може знадобитися видалення зуба та дренування абсцесу для усунення інфекції. Якщо вердикт озвучений дитині, зволікати з екстракцією не можна, оскільки інфекція може вразити зачатки постійного прикусу.

Для усунення перікоронального нариву видаляють тканину, яка заважає прорізуванню. Якщо інфекція поширилася на найближчі зуби, нижню щелепу або інші ділянки, лікар назначає антибіотики. Вони також можуть бути рекомендовані при ослабленому імунітеті.

Що можна зробити у домашніх умовах

Провести лікування самостійно неможливо! Більш того, некоректні дії можуть призвести до поширення інфекції. Тому в разі виявлення неприємних симптомів варто відразу записатися на прийом до стоматолога. Але деякі дії можуть полегшити стан. Для зняття дискомфорту дантист може порекомендувати полоскання содо-сольовим розчином, «хлоргексидином», настоєм ромашки або кори дуба. Якщо хворий зуб сильно болить, можна прийняти анальгетик.

Запобігання гнійному абсцесу

Що робити, щоб запобігти неприємному захворюванню? Важливо дотримуватися ряду рекомендацій:

 • забезпечити якісну гігієну порожнини рота чистити зуби двічі на день, використовувати флос та ополіскувач;
 • своєчасно замінювати зубну щітку;
 • правильно та збалансовано харчуватися, обмежити вживання солодкого;
 • двічі на рік відвідувати стоматолога з метою проведення профілактичного огляду та проведення гігієнічної чистки зубів.

Важливо приділяти увагу зміцненню імунної системи та вести здоровий спосіб життя.

Дата: 21 серпня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.