ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Біль після пломбування зубів: як собі допомогти, коли негайно звертатися до стоматолога

Відвідування стоматологічної клініки «за замовчуванням» має на увазі порятунок від больового синдрому, дискомфорту, набряклості в ротовій порожнині. Але іноді відбувається протилежне. Після проведення потрібних маніпуляцій у пацієнта зберігаються неприємні відчуття, які швидко набувають виразності. Відповісти на питання про те, чому болить зуб після пломбування, неможливо, тому що спровокувати такий стан може кілька факторів. Тільки стоматолог встановить точну причину та зможе її усунути. Самостійно можна лише вжити екстрених заходів – випити знеболювальні таблетки.

Чому болить зуб після стоматолога

Стоматологи виділяють дві основні причини появи зубного болю: реакція людини на лікувальні маніпуляції (особливості фізіології) та лікарські помилки. Своєю чергою, перша група причин включає:

 1.     Алергічні реакції на анестезуючі медикаменти або матеріали, використані під час пломбування каналів. Пацієнта турбуватимуть виражений больовий синдром, набряклість ясен, головний біль.
 2.     Зміни прикусу, що проявляються у неможливості щільно з'єднати щелепи через занадто велику висоту встановленої пломби. Таку проблему під впливом анестезії важко визначити. Пацієнт просто не повідомляє стоматолога, що потрібно додаткове шліфування матеріалу. Біль у такому разі буде присутній при натисканні на зуб.
 3.     Недостатнє охолодження стоматологічних інструментів під час роботи. Пов'язане подібне з фізіологічними особливостями нервових закінчень у м'яких тканинах ротової порожнини. Зазвичай у такій ситуації починають сильно боліти ясна.
 4.     Розгерметизація. Коли встановлена пломба відходить від твердих тканин, до порожнини проникають повітря, слина, мікроскопічні частинки їжі. У такому разі пацієнт скаржиться на гостру реакцію при вживанні холодного, гарячого, при втягуванні повітря ротом.
 5.     Усадка пломби, яка стає меншою за обсягом після дії на матеріал спеціальною лампою. Стінки зубної коронки зазнають сильного тиску, на поверхні утворюються тріщини, що пропускають повітря до нервових закінчень. Біль може з'являтися або посилюватися лише при постукуванні по зубу, при надкушуванні саме ним твердих продуктів.

Варто врахувати, що через фізіологічні особливості організму неприємні відчуття можуть виникнути як нормальна реакція на зовнішній вплив на тканини. Чи нормально, що зуб після пломбування болить 1―2 дні? Стоматологи стверджують, що турбуватися нема про що. Вже в перші 24 години відчуття стануть менш інтенсивними, до кінця третьої доби вони повністю зникають. Якщо дискомфорт триває довго, больовий синдром стає інтенсивнішим, тоді варто відвідати лікаря для контрольного огляду та з'ясування причин такого погіршення стану. Це можуть бути лікарські помилки, допущені під час виконання медичних маніпуляцій:

 1.     Порушення протоколу лікування пульпіту. Лікар може неякісно провести видалення нерва, запломбувати канали лише частково. Біль у такому разі завжди сильний. Він може вражати сусідній зуб, не слабшає навіть після прийому знеболювальних препаратів.
 2.     Прокол кореня (перфорація). Це призводить до проникнення пломбувального матеріалу в тканину, розташовану між кісткою та коренем. Якщо зуб почав боліти відразу після припинення дії анестезії, і відчуття не стають слабшими протягом кількох днів, то ця причина вважається найімовірнішою. У деяких випадках пацієнти звертаються з приводу болю протягом пів року.
 3.     Залишені у каналі зуба уламки інструментів. Досить рідкісна ситуація, тому що за протоколом після видалення нерва пацієнт прямує на контрольний рентгенівський знімок. Лікар оцінює якість своєї роботи. Якщо подібне все-таки трапилося, то боліти зуб буде довго. Розвинеться запальний процес. Дискомфорт буде присутній і під час жування, і при абсолютному спокої.
 4.     Неправильна діагностика. Симптоми глибокого карієсу та пульпіту ідентичні. Лікар може почати лікувати перше захворювання, помилково зберігши вже запалений нерв.

Крім того, сильно боліти зуб може після встановлення тимчасової пломби. Це також може бути нормою. Річ у тім, що лікар спочатку вкладає в канал лікарський препарат для усунення запального процесу. У такому разі аналізований синдром – реакція на вплив діючої речовини. Скільки болітиме зуб в даній ситуації, залежить від чутливості нервових закінчень пацієнта. Зазвичай під тимчасовою пломбою біль проходить протягом 5―7 днів.

Що можна зробити до візиту до стоматолога

Якщо дуже болить зуб після пломбування у дитини або дорослого, то потрібно якнайшвидше опинитися на прийомі у стоматолога. Лікар проведе контрольну діагностику, огляне проблемну частину ротової порожнини та ухвалить рішення про те, які маніпуляції будуть максимально ефективні у конкретному випадку. Що можна зробити для полегшення стану, якщо до візиту до профільної установи потрібно чекати ще кілька годин:

 • відмовитися тимчасово від їжи та напоїв;
 • ретельно почистити зуби, застосувати ополіскувач;
 • якщо дуже сильно болить, то прийняти знеболювальне. Краще, якщо воно буде сильним («Кеторол», «Кетанов» та ін.).

Ніякі краплі та гелі не допоможуть. Навпаки, вони можуть погіршити ситуацію. Наприклад, якщо проблема стосується «мертвого» зуба, то біль може бути пов'язаний з запаленням м'яких тканин. Застосування місцевих знеболювальних лише пришвидшить прогресування патології. Пам'ятайте, що категорично заборонені теплі та холодні компреси, полоскання!

Які ознаки вказують на необхідність термінового отримання стоматологічної допомоги

Якщо в перші кілька днів після пломбування зуб болить, то це нормально, розглядається як звичайна реакція організму на механічний вплив на тканину. Але існує низка симптомів, які ігнорувати не можна:

 • біль гострий, пульсуючий, довго не зникає навіть після прийому відповідних засобів;
 • неприємні відчуття поширюються на сусідні зуби;
 • присутнє почуття ломоти у всій щелепі;
 • турбує голова – розлитий біль, пульсація у певних ділянках;
 • набрякають щоки, на яснах з'явилися виражені почервоніння.

Варто звернути увагу і на те, як довго непокоїть зуб. Дискомфорт може бути незначним і зберігатися протягом місяця, двох та більше. У нормі такого не повинно бути!

Чи може хворіти зуб після пломбування каналів, що є причинами такого стану, скільки може зберігатися дискомфорт – на всі ці питання дасть відповіді стоматолог на прийомі. Важливо швидко реагувати на ситуацію та за необхідності організувати терміновий візит до клініки. Вживання знеболювальних препаратів у великих дозах тривалий час не тільки викликає звикання, а й може призвести до розвитку тяжких патологій у твердих і м'яких тканинах ротової порожнини. І це закінчується втратою зубів.

Дата: 13 березня 2022
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.