ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Болить зуб після лікування глибокого карієсу (пульпіту)

Біль в зубі після лікування глибокого карієсу: норма або патологія

Після усунення поверхневого і серединного карієсу болю бути не повинно. Він є нормальним явищем тільки після лікування давньої хвороби, при якій інфекція проникає глибоко і вражає пульпу – судинно-нервовий пучок всередині зуба. Згодом хворобливі відчуття проходять, і пацієнт повністю відновлюється. Але в ряді випадків біль може вказувати на розвиток ускладнень. В такому випадку потрібне втручання лікаря. Тому, якщо після карієсу болить зуб, важливо визначити причину. Це допоможе при необхідності своєчасно вжити необхідних заходів.

Зубний біль після усунення пульпіту: коли вважається нормою

У нормі після лікування пульпіту можуть виникнути такі прояви:

 • відчуття чужорідного предмета в роті;
 • дискомфорт при надкушуванні, коли пломба зачіпається механічно;
 • підвищена чутливість до температурних подразників.

Неприємні відчуття можуть виникати з різним ступенем вираженості. Інше питання, скільки вони триватимуть? Два–три дні хворобливості в зубі вважається нормою. Потім інтенсивність її прояву знижується і повністю зникає. Іноді для цього потрібно 1–2 тижні. Якщо біль довго не стихає і навіть наростає, це привід повторно відвідати лікаря. Важливо також паралельно стежити за появою інших небажаних ознак.

Чому може боліти зуб після лікування глибокого карієсу

Глибокий карієс лікується двома способами. Залежно від цього виділяють різні причини появи болю.

Терапія, що передбачає видалення пульпи

Лікування кореневих каналів – складний процес, який передбачає ряд процедур. Після введення анестезії препарується порожнина, видаляється пульпа, проводиться антисептична обробка і вводиться ліки. Потім пломбуються канали та відновлюється коронкова частина зуба. При проведенні таких маніпуляцій ніхто не застрахований від помилки. Особливо складно провести лікування зуба мудрості. Через відсутність доступу при глибокому карієсі лікарі частіше рекомендують його видаляти.

Чи може боліти зуб після депульпування? Нерв видалений, і, здавалося б, уже нічому викликати дискомфортні відчуття. Але реакція організму все одно буває негативною. Іноді це говорить про адаптацію кореневих каналів до пломбувального матеріалу, але може вказувати і на наступні причинні фактори:

 1. Травма тканин. Може трапитися при відриві пульпи на рівні верхівки кореня. Виведення інструментів за її межі, коли травмуються періодонтальні тканини, також стає причиною появи болю. Провокувати його може і некоректне промивання кореневих каналів антисептичними розчинами, якщо ліки потрапляють за їх межі. При правильному лікуванні біль пройде через 1–3 дні. Якщо дискомфорт сильний, лікар випише знеболювальне.
 2. Ускладнення після видалення пульпи і пломбування каналів. У цьому випадку, крім болю, можуть набрякати ясна. Іноді характерні симптоми відсутні, і виявити патологію можна тільки за допомогою рентгенодіагностики. Якщо канали заповнені пломбувальним матеріалом в повному обсязі, виникає висока ймовірність розвитку запального процесу. Коли ж він виходить за межі верхівки і потрапляє в тканини періодонту, також з'являються хворобливі відчуття.

При депульпуванні може відколотися частина інструменту. Нерідко таке трапляється при складній анатомічній структурі коренів. При вузьких або вигнутих каналах існує ризик пошкодження їх стінок (перфорації). Навіть якщо строго дотримані всі вимоги ендодонтичного лікування, все одно можуть розвинутися ускладнення. Наприклад, запалення вже вразило навколозубні тканини, але ще не визначається при проведенні рентгенографії. Іноді розвивається періодонтит, що і пояснює, чому виникає біль.

Терапія, що передбачає збереження життєздатності пульпи

Біологічний спосіб усунення пульпіту або ампутація нервово-судинного пучка передбачає збереження його життєдіяльності. Хворобливі відчуття після такого лікування іноді вказують на неповне усунення вогнища запалення. Небажані симптоми також можуть бути спровоковані такими факторами:

 1. Занадто висока температура, яка виникає при препаруванні. Через перегрів трапляється опік або навіть некроз пульпи. При такій клінічній картині зберегти нерв не вдасться.
 2. Порушення оклюзії. Завищена пломба може заважати природному прикусу. При лікуванні пацієнта складно визначити, чи заважає пломбувальний матеріал стуляти нормально зуби, оскільки використовується сильна анестезія. При завищеній пломбі біль виникає при натисканні.
 3. Напруга стінок зуба і роздратування пульпи після пломбування. Сучасні фотополімерні матеріали тверднуть під лампою, що викликає незначну їх усадку. Через це пломба відходить від стінок або утворюються мікротріщини, що пропускають повітря до пульпи.

Іноді біль викликає алергія на пломбувальний матеріал. При цьому також з'являються висипання, почервоніння, набряклість.

Коли не варто зволікати з візитом до стоматології

Звернутися якомога швидше до фахівця потрібно в наступних ситуаціях:

 • біль носить гострий, пульсуючий характер і не вщухає;
 • неприємні відчуття віддають на сусідні зуби, у вуха, під щелепу і скроні;
 • підвищилася температура тіла;
 • набрякли щока і ясна;
 • біля причинного зуба з'явився флюс.

Затягування з візитом до стоматолога загрожує поширенням запального процесу, через що можна втратити зуб.

Нерв видалений, а зуб не перестає боліти: що робити

При істотному дискомфорті варто прийняти знеболювальні препарати. Якщо виникли підозри на розвиток ускладнень, потрібно відвідати лікаря. Залежно від ступеня вираженості і характеру симптомів він визначає, чому вони з'явилися, і проводить відповідне лікування. Наприклад:

 1. При періодонтиті. Кореневі канали доведеться розпломбувати. Далі доктор промиває тканини, закладає ліки і заново встановлює пломбувальний матеріал. Успішність лікування контролюється рентгенографією. Іноді усунення патології може проводитися хірургічним шляхом. Наприклад, коли канал якісно запломбований по всій довжині, крім верхівкової частини, стоматолог може порадити провести її резекцію. Така методика застосовується і при занадто великому обсязі пломбувального матеріалу, який виходить за межі верхівки.
 2. При перфорації кореня. Отвір, що утворився, закривають спеціальними матеріалами. Роблять це консервативним або хірургічним шляхом.
 3. При завищеній пломбі. Біль усувається шліфуванням поверхні запломбованого зуба. Маніпуляції нескладні і не заподіюють дискомфорту.
 4. При ламанні інструмента. Його частини потрібно обов'язково витягти, інакше неможливо буде коректно провести пломбування, і інфекція продовжить поширюватися. Якщо витягнути важко, доктор визначає відповідну методику в кожному випадку індивідуально.
 5. При алергії. Допоможе тільки застосування інших пломбувальних матеріалів.

Залежно від клінічної картини можуть призначатися протизапальні та антибактеріальні препарати. Чим раніше буде виявлена патологія, тим більше шансів її успішного усунення.

Дата: 11 травня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.