ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Червоний плоский лишай у ротовій порожнині: лікування

Червоний плоский лишай у роті: чи таке нешкідливе це захворювання та як його лікувати

Червоний плоский лишай у ротовій порожнині – це захворювання, яке має хронічний характер і проявляється запально-дистрофічним ураженням слизової оболонки, появою на ній вузликів, папул, пухирів, ерозій і виразок. Місцем локалізації елементів виступають язик, губи та внутрішня поверхня щік по лінії змикання кутніх зубів. Рідше патологічні осередки з'являються на яснах, твердому піднебінні, дні ротової порожнини. Зазвичай таке захворювання зустрічається у людей середнього та старшого віку, причому у жінок частіше, ніж у чоловіків. У дітей з’являється вкрай рідко.

Види та симптоми даного захворювання

Відповідно до наявної класифікації розрізняють 6 форм червоного плоского лишаю. Він може бути:

 • типовим;
 • гіперкератотичним;
 • ексудативно-гіперемічним;
 • ерозивно-виразковим;
 • бульозним;
 • атиповим.

Кожен з варіантів має свої симптоми.

Типова форма червоного плоского лишаю, яка діагностується практично у половини пацієнтів, характеризується наявністю однотипних дрібних, зі шпильковою голівкою, сірувато-білих вузликів. Вони можуть з'являтися як на слизовій щік, так і на язиці. Спочатку вузлики розташовуються ізольовано, як окремі точки, які виступають над рівнем слизової. Згодом вони зливаються, утворюючи смуги, дуги, сітку або складніший малюнок, що нагадує мереживо чи листя папороті.

На червоній облямівці губ захворювання проявляється у вигляді тонкої смужки білого кольору з незначними відгалуженнями. Інших скарг пацієнти з такою формою захворювання зазвичай не висловлюють, але при ураженні великих ділянок слизової оболонки вони можуть відчувати сухість, шорсткість і стягування у порожнині рота.

При гіперкератотичному варіанті натомість типових висипань виникають ділянки зроговіння різного розміру з чіткими межами. Особливих скарг пацієнти не пред'являють, деякі з них відзначають сухість і шорсткість у роті.

При ексудативно-гіперемічній формі червоного плоского лишаю (25% випадків) клінічна картина характеризується наявністю гострого запалення слизової оболонки з вираженим набряком. Папули розміром з просяне зернятко й більше мають сіро-білий колір. Іноді вони розташовуються ізольовано один від одного, але найчастіше зливаються у бляшки, що мають вигляд кілець, дуг, листя папороті. Як правило висип локалізується на слизовій щік. На губах лишай може з’являтися у вигляді невеликих вузликів, що зливаються у цілі смуги. Пацієнти скаржаться на болі у ротовій порожнині, які посилюється під час приймання грубої або гострої їжі.

Найтяжчою формою, яка проявляється у людини у 23% випадків, вважається ерозивно-виразкова. Для неї характерні виражене запалення та поява на почервонілій і набряклій слизовій оболонці виразок та ерозій різних розмірів й обрисів. Їхня поверхня має фібринозний наліт, після видалення якого елементи починають кровоточити. Ерозія та виразкові ураження можуть виникати й по всій червоній облямівці губ. Їхня поверхня покривається кров'яними або серозними скоринками. По периферії ерозій інколи з’являються папульозні висипання. При цій формі червоного лишаю пацієнти скаржаться на сильний біль і відчуття печіння, що його супроводжує.

Бульозний варіант лишаю діагностується лише у 3% випадків. Для нього характерне утворення щільних пухирів діаметром до 15 мм, заповнених каламутною чи кров'янистою рідиною. Навколо них виникають типові папули, які мають малюнок сітки чи мережива. Бульбашки можуть розташовуватись на слизовій оболонці до кількох днів. Потім вони розкриваються, утворюючи ерозії, покриті фібринозною плівкою. Подальше загоєння відбувається дуже швидко.

Атипову форму червоного плоского лишаю найчастіше можна спостерігати на слизовій верхньої губи та на яснах, що знаходяться біля неї. Ураження виглядає як окремі ділянки застійної гіперемії з чіткими краями. Найчастіше вони вкриті білуватим нальотом, який дуже погано знімається.

Важливо розуміти, що в одного пацієнта можуть одночасно спостерігатися ознаки, властиві кільком формам захворювання. До того ж один варіант лишаю може трансформуватися в інший.

Чому виникає червоний плоский лишай ротової порожнини.

Причини вищезгаданого ураження слизової оболонки досі залишаються нез'ясованими. Проте існує кілька теорій. Найпрогресивнішою є гіпотеза про те, що червоний лишай виникає через ослаблення імунітету.

До факторів, що його провокують, належать:

 • стрес;
 • порушення гормонального фону;
 • патології шлунково-кишкового тракту, нирок і печінки, захворювання ендокринної та судинної систем;
 • приймання окремих медичних препаратів;
 • індивідуальну схильність організму.

До виникнення захворювання може призвести травмування слизової оболонки рота гострими краями зубів, пломбами, що нависають над яснами, неправильно підібраними протезами. Виготовлення останніх з різних металів може спровокувати появу гальванічних струмів, що являються спусковим гачком для появи червоного плоского лишаю.

Чи заразний червоний плоский лишай?

Це захворювання не заразне. Воно не належить до інфекційних і не може передаватися від людини до людини.

Діагностика захворювання

Зазвичай це захворювання діагностується спеціалістом шляхом огляду ротової порожнини. Однак варто пам'ятати, що ознаки червоного лишаю можуть нагадувати симптоми, притаманні решті патологій. Щоб не помилитися, фахівцю необхідно зібрати докладний анамнез, включаючи відомості про генетичну схильність. Важливо уточнити відомості про перенесені захворювання, а також наявність факторів, здатних спровокувати патологію. Можуть бути потрібні аналіз крові, оцінка стану імунітету, проби на алергени. Але основним інструментом діагностики у такій ситуації є біопсія та гістологічне дослідження відібраного матеріалу.

Як вилікувати червоний плоский лишай

Вибір методу лікування червоного плоского лишаю залежить від ступеня виразності, локалізації, клінічних проявів, форми та тривалості захворювання. Якщо воно протікає безсимптомно, а ураження слизової обмежується одиничними папульозними елементами, жодного медикаментозного втручання не потрібно. Ерозивні та виразкові ураження, навпаки, потребують своєчасної терапії. Інакше стан пацієнта може погіршитись. Мало того, за відсутності грамотного лікування ураження слизової оболонки, що здається на перший погляд невинним, може перероджуватися у злоякісне новоутворення.

Чим лікувати червоний плоский лишай, фахівець вирішує у кожному конкретному випадку індивідуально. Для усунення запальних процесів пацієнту призначають кортикостероїди. У рекомендації також можуть входити знеболювальні засоби, що прискорюють регенерацію тканин. Пацієнтам з нервовими розладами потрібна седативна терапія. Якщо ураження слизової оболонки пов'язане з ослабленням імунітету, додають імуномодулювальні препарати. Ефективними будуть і фізіотерапевтичні методи – фоно- та електрофорез. Якщо ерозія не гоїться довгий час, можливе хірургічне втручання.

Усім пацієнтам, незалежно від форми ураження слизової оболонки, необхідно провести повну санацію порожнини рота. У клініці, що пропонує комплексні послуги стоматології, допоможуть усунути осередки хронічного запалення (карієс, пульпіт, пародонтит), а також приберуть подразливі фактори у вигляді гострого краю зубів, пломб та протезів, які можуть травмувати (якщо такі є).

На час лікування пацієнту варто відмовитися від куріння, вживання спиртного, гострої та гарячої їжі. Важливо не допускати нервової перенапруги та уникати стресів.

Який прогноз і що потрібно робити з метою запобігання захворювання

Своєчасне встановлення діагнозу та з'ясування причини появи червоного плоского лишаю є запорукою успішного лікування. Прогноз у такій ситуації буде дуже сприятливим. Проте необхідно пам'ятати, що червоний плоский лишай є хронічним захворюванням. З'явившись одного разу, він здатний рецидивувати та заявляти про себе знову, навіть після проведення фундаментального лікування.

Сучасні методики дозволяють продовжувати та підтримувати період ремісії дуже довго. Проте пацієнту потрібно перебувати на диспансерному обліку у профільних спеціалістів і регулярно проходити обстеження.

Запобігання червоному плоскому лишаю не становить особливої ​​складності. Воно полягає у дотриманні вимог гігієни ротової порожнини, проходженні профогляду у спеціаліста, своєчасному усуненні проблем, здатних призвести до ураження слизової оболонки у роті. Не зайвою буде й відмова від шкідливих звичок.

Дата: 31 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.