ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чим можуть бути небезпечні брекети?

Чи завжди брекети допомагають: 3 поширені міфи та протипоказання до установки

Установка брекет-систем – популярна практика в ортодонтії. Дуже часто їх позицюють буквально як панацею для виправлення прикусу, проте варто розуміти, що у медалі завжди є дві сторони. Якщо про переваги ортодонтичних конструкцій усі чули, то чим небезпечні брекети, знає далеко не кожен. Розберемо, чому варто відмовитися від систем, коли вони взагалі протипоказані, а також розглянемо найпоширеніші міфи:

  1. Покращують здоров'я зубів.
  2. Завжди забезпечують ідеальний результат.
  3. Можуть змінювати пропорції обличчя.

Розглянемо ці твердження детальніше, щоб розуміти, чи правдиві вони.

Чи зможуть брекети поліпшити здоров'я

Відразу розберемо поширений міф про те, які страшні наслідки будуть у тих, хто відмовляється виправляти прикус. Він не відповідає дійсності, хоча патології оклюзії дійсно пов'язані з іншими аномаліями зубощелепної системи. Іншими словами, якщо прикус супроводжується якоюсь іншою проблемою (бруксизм, наприклад), то негативні наслідки не змусять себе чекати.

Зазначимо, що ортодонтичні патології сьогодні є майже у 88% населення планети, і не всі люди прагнуть їх усувати. Тобто нема гострої потреби у виправленні прикусу. Робити це тільки заради надії поліпшити здоров'я не варто, якщо особливі незручності відсутні.

Чи можливий ідеальний ефект

Незалежно від того, покращиться загальний стан здоров'я чи ні, брекет-системи дійсно допомагають досягти ідеального прикусу, але не для всіх пацієнтів вони працюють.

Наприклад, вони ніяк не вплинуть на неправильні пропорції кісток щелеп, через які й виникає оклюзія. БС змінює тільки положення зубів. Якщо в пацієнта неправильні пропорції щелеп, то нова позиція різців і молярів ніяк не вплине на прикус, він може так і залишитися неправильним.

Вплив на пропорції особи

Розглядаючи, які шкоду та користь несуть брекети, не варто забувати про їх вплив на форму овалу. Як саме вона зміниться, сказати досить складно. Завжди слід порадитися з ортодонтом. Нерідко овал обличчя після лікування прикусу за допомогою брекетів змінюється. Найбільш часто такий ефект помітний при вирівнюванні зубів (відхилення всієї групи різців вперед). Від кута нахилу залежить не тільки естетика посмішки, але й те, чи будуть висунуті губи.

Також трапляється, що в ході ортодонтичного лікування відбуваються зміни у пропорціях, які погіршують профіль й овал обличчя:

  • підборіддя стає більш гострим;
  • впадають щоки;
  • губи ввалюються;
  • носо-губні складки стають глибшими.

Дуже важливо при підборі плану лікування брати до уваги ці аспекти. Щоб уникнути погіршення пропорцій, іноді ортодонти навіть радять видалити деякі зуби.

Як бачимо, міф може виявитися правдою. БС іноді змінюють пропорції та форму обличчя, причому не завжди в кращу сторону. Щоб не ризикувати результатом, важливо звернутися до сучасної й надійної стоматології, де забезпечать професійний підхід і складуть грамотний план лікування. У Києві це клініки мережі «Слален і Юта».

Причини формування неправильного прикусу

Перед установкою брекетів обов'язково варто розібратися, що призвело до виникнення проблеми. Прикус формується під впливом факторів природного росту організму, імпульсів, які посилають м'язи обличчя. Беруть участь у цьому процесі губи та язик. Ці органи формують зручний простір для їх положення, яке безпосередньо залежить не тільки від фізіологічних, але й від сторонніх факторів:

  • використання соски протягом тривалого періоду (до 5 років);
  • наявність шкідливих звичок (смоктання пальця уві сні) та ін.

Щобільше, якщо губи та язик свідомо зайняли неправильне положення, то при ортодонтичному лікуванні вони можуть заважати переміщенню зубів. У такому разі від людини потрібно, щоб вона сам контролювала м'язи, міміку.

Рівні зуби – це норма чи ні

У медицині поняття норми – це своєрідна міра здоров'я. Таким терміном позначається все, що закономірно пристосоване до життя в живій природі. Тобто, якщо в людини нерівні зуби, але вони виконують основні функції, то це теж норма. Цілком можна все життя з ними прожити, не вдаючись до лікування.

Інша справа, що нерівні зуби – це негарно. З естетичного погляду нормою заведено вважати саме рівні різці. Носіння брекетів допоможе усунути кривину зубів, візуальні недосконалості.

Щоб закріпити результат, після БС часто призначають носіння ретейнерів. Вони бувають двох типів: нижні (незнімні) та верхні (знімні). Термін носіння визначає лікар з огляду на стан здоров'я пацієнта. Якщо людина наважується на брекети, то їй варто бути готовим і до ретенційних апаратів для зубів.

Медичні протипоказання до установки БС

Як ми з'ясували вище, ортодонтичні конструкції можуть приносити не тільки користь, але й певну шкоду. Іноді буває небезпечно ставити брекети. У таблиці детально видно, у яких випадках варто взагалі відмовитися від БС, А коли можна їх використовувати.

Протипоказання

Не можна використовувати ортодонтичні конструкції

Умовно можна

Пародонтит

Якщо хвороба перейшла в незворотну стадію.

Якщо випадок піддається лікуванню, не є запущеним.

Хвороби крові, ендокринної та імунної систем

Дозвіл на установку БС дає лікар з урахуванням ступеня та тяжкості захворювання.

Психічні розлади

Встановлювати брекети людям з подібними відхиленнями не рекомендується.

Бруксизм

При важких стадіях.

При легкій стадії після консультації з лікарем.

Інфекційні захворювання (наприклад, туберкульоз та ін.)

Установка БС протипоказана.

 

Зазначимо, що можливості сучасної ортодонтії дозволяють розв’язувати проблеми неправильного прикусу та кривини зубів завдяки установці брекетів. Але важливо враховувати фізіологічні нюанси й особливості формування зубощелепної системи, щоб домогтися очікуваного результату.

 

Питання: Скажіть, якщо в дитини щілина між передніми зубами, брекети допоможуть?

Відповідь: Потрібно проконсультуватися з лікарем. Можливо, причинами діастеми стали ущелина альвеолярного відростка й аномалії вуздечки (масивна або коротка). У такому разі буде потрібне невелике втручання. Рішення про можливість корекції й необхідність установки брекетів приймається лікарем в індивідуальному порядку після огляду.

Дата: 21 лютого 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.