ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чищення зубного каменю ультразвуком: для чого потрібне та як відбувається

Стоматологи рекомендують двічі на рік проводити професійне чищення зубів. Річ у тому, що яким би ретельним не був догляд за порожниною рота, з часом на їх поверхні утворюється зубний камінь. Позбутися його можна за допомогою ультразвуку. Застосування методики практично безболісне. При невисокій вартості вона робить неоціненний внесок у здоров'я порожнини рота. Як видаляють зубні відкладення ультразвуком? Ознайомимося детальніше.

Зубний камінь: що це

Уже через кілька годин після чищення зубів на їх поверхні утворюється плівка, що складається з бактерій. При правильному харчуванні та своєчасних гігієнічних процедурах цей м'який наліт легко усувається й не завдає шкоди. Знизити інтенсивність його утворення можна полосканнями, які варто проводити кожен раз після їди.

На жаль, видаляється наліт ефективно не завжди. Під впливом слини він мінералізується та перетворюється на зубний камінь. Це вже тверді відкладення, що складаються з бактерій, мікрочастинок їди та слизу. Чи можна видалити їх у домашніх умовах? Відповідь однозначна ні! Зняття зубного каменю за допомогою щітки неможливе. У такому разі за допомогою доводиться звертатися до фахівця.

Зубний камінь може бути надясенний чи підясенний. У першому випадку він помітний голим оком, у другому — діагностується у клінічних умовах за допомогою спеціального обладнання. Підясенний камінь утворюється у ясенних або пародонтальних кишенях.

Чому утворюється зубний камінь

Серед основних факторів, що провокують утворення нальоту й зубного каменю, можна виділити такі:

 1. Недостатня гігієна порожнини рота. Якщо, наприклад, не почистити зуби перед сном, слина вночі вступає в активну реакцію з бактеріями. Вони починають активно розмножуватися.
 2. Неправильна техніка чищення зубів. Навіть за умови, що ви чистите їх двічі на день, це ще не гарантує ефективного результату. Якщо користуватися щіткою некоректно, м'який наліт не буде повністю усуватися, особливо у важкодоступних місцях.
 3. Неправильний раціон. Велика кількість солодкого, газованих напоїв, вуглеводної їди сприяє утворенню бактеріальної плівки. Якщо в раціоні відсутні тверді, грубі продукти, зуби не очищаються природним способом.
 4. Порушення сольового обміну — через це змінюється склад слини.

До підвищеного ризику появи нальоту схильні курці. Цьому сприяють смоли, що містяться в сигаретах. Вони осідають на зубах, провокують швидке потемніння емалі. До групи ризику також входять любителі кави.

Чим небезпечний зубний камінь

Оскільки вже вказувалося, що виконувати ефективне чищення можна за допомогою ультразвуку, варто з'ясувати, чому його взагалі необхідно проводити. Аргументів у фахівців чимало. М'які та тверді зубні відкладення – це сприятливе середовище для розмноження патогенної мікрофлори. Бактерії атакують емаль, сприяють виникненню карієсу. Зубний камінь також провокує:

 • підвищення чутливості зубів до подразників — холодної, гарячої, солодкої або кислої їди;
 • запалення та кровоточивість ясен — так розвивається гінгівіт;
 • неприємний запах з рота.

Якщо не вживати заходів, запалення ясен (гінгівіт) переходить у пародонтит. При запущеній стадії цього захворювання зуби стають рухливими, що загрожує їх видаленням.

Показання до проведення процедури

Зняти зубний камінь ультразвуком може знадобитися не тільки в гігієнічних цілях. Є й інші показання до чищення:

 • установка ортодонтичних конструкцій, зокрема брекет-системи;
 • підготовка до протезування — чищення дозволяє максимально точно підібрати колір коронки в тон природної емалі;
 • усунення осередків інфекції в ясенних тканинах;
 • лікування карієсу — чищення та подальше полірування дозволять домогтися максимального зчеплення пломбувального матеріалу з тканинами зуба.

Після чищення зубів ультразвуком вони стають світліше на 1-2 тони. Тому до процедури вдаються також із метою відбілювання емалі.

Протипоказання до процедури

Хоча ультразвук дозволяє швидко видалити зубні відкладення, провести таке чищення можна не завжди. Протипоказання до процедури:

 • інфекції, зокрема ВІЛ, гепатит;
 • астма, туберкульоз та інші хвороби, пов'язані з роботою легенів і дихальної системи;
 • підвищена чутливість емалевого шару;
 • онкологія;
 • епілепсія й інші порушення роботи нервової системи.

Відносним протипоказанням є перший триместр вагітності. У цей період жінка особливо чутлива до будь-яких зовнішніх впливів, тому процедуру варто відкласти.

Ультразвукова чистка: суть методу

Ультразвук — один із найбільш бажаних методів видалення зубного каменю. Спосіб заснований на впливі високочастотними ультразвуковими хвилями на зубну поверхню. Для цього використовується спеціальний пристрій — скалер. Його направляють на емаль, не торкаючись поверхні. Під впливом ультразвуку тверді відкладення руйнуються на дрібні частинки. Одночасно під високим тиском подається вода, що дозволяє відразу їх вимивати. Частоту хвиль і натиск води підбирають в залежності від ступеня забруднення емалі. Сеанс зазвичай триває не більше ніж 40-60 хв.

Переваги та недоліки ультразвукового чищення

У порівнянні з механічним чищенням, метод більш щадний і комфортний для пацієнта. Інші його переваги:

 • очищається не тільки надясенний зубний камінь, але й підясенний, тобто той, що знаходиться в пародонтальних кишенях;
 • емаль не дряпається та не перегрівається;
 • регулярне чищення є хорошою профілактикою різних стоматологічних захворювань — пародонтиту, періоститу, флюсу та ін.;
 • проводиться додаткове антисептичне оброблення;
 • метод безпечний, не чинить жодного шкідливого впливу на організм;
 • коштує послуга недорого.

Досвідчені фахівці знають, як прибрати зубний камінь без болю. Більшість пацієнтів не відчувають його під час процедури. Але в людей з підвищеною чутливістю емалі може виникати дискомфорт. Якщо відчуття дуже неприємні, перш ніж почистити зубний камінь, лікар зробить анестезію.

Серед недоліків методу варто виділити той факт, що за наявності великих пломб, вінірів/люмінірів, коронок та інших незнімних конструкцій підвищується ризик їх пошкодження під час роботи скалером.

Хід процедури

Як позбутися зубних відкладень? Варто звернутися до стоматолога. Спроби самостійного усунення каменю неефективні й можуть закінчитися пошкодженням емалі та м'яких тканин. У клінічних умовах процедура максимально проста:

 1. Спочатку чистять зуби від м'якого нальоту. Особливу увагу приділяють міжзубним проміжкам.
 2. Після цього дбайливо видаляють надясенні відкладення.
 3. Переходять до усунення підясенного зубного каменю. Для цього лікар акуратно оголює шийку кожного зуба.
 4. Після чищення емаль полірують, що дозволяє усунути навіть дрібні частинки каменю та нальоту. У процесі можуть використовуватися спеціальні щітки, пасти або апаратна методика — AIR FLOW. В останньому випадку подається струмінь повітря й води з додаванням абразивних частинок. До речі, такий спосіб часто використовують для видалення м'якого та щільного нальоту.
 5. Обробляють спеціальною фторвмісною пастою. Після полірування фторування матиме максимальний ефект. Такі дії допоможуть також знизити гіперестезію у пришийковій ділянці, яка стає особливо сприйнятливою після чищення ультразвуком.

Як видаляють будь-які види зубних відкладень, ми вже розібралися. Але варто усвідомити деякі моменти. Важливо звернутися до перевіреної клініки, оснащеної сучасним обладнанням. Застарілі моделі скалерів можуть пошкодити емаль. Тільки досвідчений фахівець знає, як очистити пародонтальні кишені. Розглянути їх у важкодоступних місцях — складне завдання. Крім того, зняття під’ясенних відкладень вимагає від лікаря підвищеної уваги та кваліфікації. Людям, у яких діагностоване запалення ясен і є ознаки пародонтиту, чищення повинен проводити пародонтолог.

Як запобігти утворенню зубного каменю

Щоб звести до мінімуму інтенсивність утворення зубних відкладень, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 • чистити зуби двічі на день — вранці та ввечері після всіх вживань їди;
 • використовувати щітку підхожої жорсткості під вашу емаль — краще з цього питання проконсультуватися з фахівцем;
 • застосовувати правильну техніку чищення;
 • користуватися зубною ниткою, ополіскувачем, іригатором, міжзубними йоржиками;
 • обполіскувати рот кожен раз після їди;
 • очищати язик і внутрішню поверхню щік;
 • включити до раціону тверді овочі та фрукти;
 • обмежити вживання солодкого, газованих напоїв, кави;
 • відмовитися від куріння.

Своєчасні гігієнічні чищення — найкраща профілактика пародонтиту, який починається з утворення зубного каменю та у разі відсутності лікування загрожує втратою зубів.

Дата: 13 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.