ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Чому виникає неприємний запах з рота та як з ним боротися

Несвіже дихання – причина розвитку комплексів як у дорослої людини, так і в дитини. Воно також заподіює дискомфорт оточенню. Крім того, це сигнал тривоги – щось в організмі не в порядку. Чому з'являється смердючий запах з рота? Як його усунути? Визначити причину, поставити діагноз, а також призначити коректне лікування зможе тільки лікар. Насамперед потрібно звернутися до стоматолога. У разі потреби він направить і до інших фахівців.

Галітоз: що це, види

Якщо неприємний запах з'являється через неякісну гігієну, його можна усунути, забезпечивши ретельний догляд за порожниною рота (за умови, що ще не розвинулися стоматологічні захворювання). Але частіше, коли йдеться про несвіже дихання, мається на увазі галітоз. Цим терміном позначають поганий запах з рота, що не усувається звичайним чищенням зубів. Виділяють такі види галітозу:

 1. Істинний. Смердючий запах з рота підтверджується в ході проведених досліджень. Розрізняють фізіологічний істинний галітоз, що розвивається через особливості мікрофлори ротової порожнини, і патологічний, який вказує на якусь аномалію.
 2.  Псевдогалітоз. Несвіже дихання злегка вловне, але пацієнт характеризує його як дуже інтенсивне та те, що доставляє незручності.

Існує таке поняття, як галітофобія, коли людина переконана, що в неї несвіже дихання, але галітоз не підтверджується. Такий стан часто зустрічається в пацієнтів, які перехворіли істинним/псевдогалітозом. У них виникають побоювання, що хвороба не подолана. Псевдогалітоз проявляється й у чутливих до запахів пацієнтів.

Чому з'являється галітоз

Спровокувати несвіже дихання можуть різні фактори. У залежності від них і визначають, як лікувати галітоз. Основні причини, що провокують захворювання:

 1. Порушення балансу бактерій на слизовій рота – через підвищену кислотність, географічний язик, м'які та тверді зубні відкладення, що є «їжею» для шкідливих мікроорганізмів.
 2. Джерела інфекції – глибокий карієс, захворювання ясен (гінгівіт, пародонтит, пародонтоз).
 3. Сухість у роті – при недостатньому слиновиділенні очищальна функція не працює, тому затримуються частинки їди та злущені клітини епітелію. Процес їх розкладання й викликає неприємний запах.
 4. Некоректний раціон – часте вживання їди з фастфуду, вуглеводних продуктів, газованої води, цибулі та часнику у великих кількостях.
 5. Шкідливі звички – куріння, жування тютюну, часте вживання алкоголю.
 6. Застосування деяких лікарських препаратів, зокрема антибіотиків і гормонів.
 7. Недостатня гігієна при носінні ортопедичних або ортодонтичних конструкцій.

У дитини галітоз можуть викликати суміші, у яких у великій кількості міститься холін (вітамін В4). Він може провокувати рибний запах з рота навіть при правильному обміні речовин.

З'явитися галітоз може й на тлі розвитку інших захворювань: патологій ЛОР-органів, розладів шлунково-кишкового тракту, діабету, інфекцій верхніх дихальних шляхів, злоякісних новоутворень у роті або носі. Тому в деяких випадках може знадобитися консультація інших лікарів.

Діагностика захворювання

Спочатку необхідно записатися на прийом до стоматолога. Він проведе візуальний огляд ротової порожнини, щоб виявити джерела поганого запаху: тверді відкладення, каріозне ураження тощо. У деяких випадках може знадобитися мазок з порожнини рота, щоб досліджувати мікрофлору.

Якщо після надання допомоги у стоматолога симптоми не зникли, потрібно пройти комплексне обстеження. Необхідно здати аналізи крові й сечі, відвідати терапевта, гастроентеролога, дієтолога, отоларинголога, ендокринолога. Ці фахівці можуть підказати, як позбутися неприємного запаху з рота, після проведення діагностики зі свого боку.

Лікування хвороби

Однією з важливих умов усунення галітозу є поліпшення якості гігієни. Стоматолог проведе професійну чистку зубів і санацію ротової порожнини – у разі потреби пролікує карієс, ясна.

Важливо провести комплексне лікування основної хвороби з огляду на рекомендації лікаря. Наприклад, при захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту необхідно дотримуватися спеціальної дієти.

Як запобігти галітозу

Несвіже дихання – неприємний симптом, що сковує під час спілкування з іншими людьми або інтимних ситуацій. Щоб не відчути на собі, що це таке, ознакам галітозу можна запобігти. Для цього необхідно дотримуватися таких правил профілактики:

 • Ретельно здійснювати гігієну порожнини рота, використовуючи також зубну нитку, ополіскувач, іригатор;
 • раціонально харчуватися;
 • пити багато рідини – для достатнього зволоження слизової рота;
 • відмовитися від шкідливих звичок;
 • періодично проходити профілактичні огляди;
 • двічі на рік проводити професійну гігієнічну чистку зубів.

При появі гострої або загостренні хронічної хвороби варто своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Дата: 4 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.