ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Ерозія емалі зубів: причини і лікування захворювання на різних його стадіях

Ерозія зубної емалі: 5 причин її появи та способи лікування

Ерозія емалі на зубах – досить часта проблема. Хоча більшість людей вважають її несерйозною, пускати ситуацію на самоплив не можна, навпаки, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Крім косметичного дефекту, ерозія верхнього шару зубів негативним чином впливає на їхнє здоров'я, може призвести навіть до втрати. Розглянемо нижче, що сприяє розвитку патології, щоб розуміти, як лікувати, попередити та усунути її.

Характерні особливості проблеми

Захворювання відноситься до уражень некаріозного характеру, при яких спостерігається стирання шару верхнього покриття зубів. Здебільшого патологія проявляється на опуклій частини різців, має вигляд овалу або кола.

На початковій стадії хвороба вражає тільки поверхневі тканини. При цьому знижується блиск у місці ураження, дно зазвичай тверде та гладке.

Супроводжується недуг болем і чутливістю до зовнішніх подразників, а також збільшенням дефектів, якщо вчасно не провести лікування.

Чому з'являється патологія

Причини, які призводять до ураження емалі, можуть бути різними. На деякі з них людина навіть не завжди може вплинути, оскільки вони мають фізіологічний характер, викликані порушеннями в роботі організму. Зупинимося детальніше:

 1. Механічні ушкодження. Вони утворюються через неправильну чистку зубів, використання абразивної пасти, звичку гризти ручки й олівці. Крім того, до цих причин відносяться й такі дефекти, як нерівномірний розподіл навантаження при жуванні й порушення прикусу.
 2. Вплив кислот. Якщо часто вживати цитрусові, інші продукти й напої з їдким середовищем, то спершу підвищується чутливість, а пізніше відбудеться пошкодження верхнього покриття зубів. Кислотна ерозія емалі може розвиватися також через проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Такі хвороби, як гастрит, виразка, призводять до того, що шлунковий сік починає надходити в ротову порожнину, внаслідок чого страждають і зуби.
 3. Порушення в роботі ендокринної системи. У таких випадках змінюється склад слини, знижуються захисні функції організму, через що емаль пошкоджується.
 4. Умови праці. Робота на виробництві з різними токсичними випарами чи викидами теж призводить до виникнення цієї проблеми.
 5. Прийом медпрепаратів. При тривалому вживанні деяких ліків, у тому числі й тих, де міститься в надлишку вітамін С.

Розібравшись з причинами, варто також розглянути симптоми захворювання.

Особливості прояву дефекту залежно від стадії.

Дійсно, симптоми недуга можуть відрізнятися з огляду на те, як давно розпочався його розвиток. Виділяють три основні стадії:

 1. Початкова. У цьому випадку пошкоджується тільки верхній шар. Ділянки, що виступають, при поверхневому огляді практично непомітні.
 2. Середня. Ерозія вражає глибше, розвивається висока чутливість.
 3. Глибока. На цьому етапі верхній шар майже повністю зруйнований, починається ураження дентину.

Крім цього, захворювання може мати активний і стабілізований ступінь розвитку. Патологія в першій фазі характеризується стрімкою зміною відтінку й поширенням ураження, появою сильних больових відчуттів. У стабілізованій стадії недуг протікає розмірено й повільно, ознаки практично відсутні.

Крім того, патологія розрізняється за місцем локалізації. Згідно з цим принципом найпоширенішою вважається пришийкова ерозія емалі. Річ у тому, що в цій зоні покриття найтонше, тому швидше за все піддається ураженню. Ще один тип – клиноподібна ерозія. Таку назву вона отримала через характерну форму. Розвивається зазвичай ураження в області шийки, має вигляд клина. Утворюється двома поверхнями, розташованими під кутом 45°. Здебільшого хвороба такого типу протікає безсимптомно, але може розвиватися вглиб, у результаті чого зуб здатний зламатися.

Ще серед причин появи клиноподібної ерозії варто зазначити недостатню гігієну. Зокрема, вона швидше з'являється, якщо чистити їх горизонтально. Необхідно використовувати кругові рухи, щоб усунути наліт у міжзубному просторі.

Основні симптоми

Вони можуть відрізнятися залежності від стадії. На ранньому етапі недуг практично не завдає дискомфорту, спостерігається тільки невелика зміна кольору, тьмяніє блиск. Поступово в осередку ураження відбувається демінералізація емалі, тому природний відтінок спотворюється.

На пізніх етапах патології розвиваються значні хворобливі відчуття, зуб стає чутливим до термічних або хімічних подразників. На поверхні емалі утворюються маленькі округлі або овальні плями.

Особливості протікання патології у дітей

Ерозія молочних зубів у них теж зустрічається нерідко. Зумовлено це чутливістю делікатної тканини до зовнішніх подразників, а також особливостями раціону дитини. Якщо вона вживає багато солодкого, п'є соки, молоко перед сном, то ця звичка призводить до утворення нальоту, а потім – до некаріозного ураження.

Щоб запобігти розвиткові патології у дітей, не варто перед сном залишати малюкові пляшечку з їжею, краще, якщо в ній буде вода.

Також захворювання розвивається через недостатньо ретельну гігієну. Тому батькам потрібно стежити за тим, щоб дитина чистила зуби регулярно й добре.

Ще до хвороби призводять фізіологічні причини, такі як дефекти прикусу та скупченість. На самоплив ситуацію краще не пускати, своєчасне звернення до лікаря допоможе вберегтися від патології, позбавить дитину від больових відчуттів і дискомфорту.

Особливості діагностики й терапії

Обстеження – обов'язкова міра, яка повинна передувати лікуванню. На ранніх стадіях використовується диференціальна діагностика, яка враховує найрізноманітніші характерні прояви: підвищення чутливості, дефекти при вимові свистячих звуків. На пізніших етапах хворобу визначають під час огляду.

Після діагностики розробляється план лікування. Зазвичай тактика містить у собі наступні процедури:

 • електрофорез кальцієм (допомагає наситити зуб корисними компонентами, зміцнити емаль);
 • ремінералізацію (аплікації зі спеціальними препаратами впродовж 2-3 тижнів);
 • загальнозміцнювальну терапію (вітаміни, БАДи з Ca і F).

Естетичні дефекти усувають під час професійного чищення з подальшим відбілюванням і нанесенням спеціального лаку зі фтором.

Якщо ураження значне, то лікування за допомогою догляду результату не дасть. У таких ситуаціях можна встановити вініри, а в тяжких випадках – коронки.

Профілактичні заходи

Потрібно розуміти, що захворювання краще не допустити, ніж лікувати. Тому розглянемо, які заходи передбачає профілактика:

 • ретельна гігієна. Зуби слід чистити 2 р./день. Однак не варто проводити процедуру відразу після вживання кислої їжі;
 • зубні щітки рекомендується вибирати м'які чи середньої жорсткості;
 • не варто купувати відбілювальні пасти, краще купити фторвмісні;
 • наприкінці прийому їжі рекомендується з'їсти продукт із нейтралізуючими властивостями (сир, молоко).

Крім того, профілактика передбачає регулярні візити до лікаря для огляду та професійної гігієни. Такий підхід дозволить знизити ризик і попередити появу патології. Якщо дефекти вже проявилися, необхідно якомога швидше записатися на прийом до лікаря, щоб не допустити посилення проблеми.

Дата: 13 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.