ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Флегмона дна порожнини рота: 3 види, 1 принцип лікування

Флегмона – гнійне ураження м'яких тканин, що не має чітких меж. Може розвиватися у будь-якому місці тіла, але особливу небезпеку становить при формуванні в області голови та обличчя. Саме там проходить безліч кровоносних судин, по яких інфекція може поширитися в клітини головного мозку.

Флегмона дна порожнини рота – поширене захворювання, яке вимагає комплексного лікування й обов'язкової кваліфікованої медичної допомоги.

Що є причиною розвитку гнійного запалення в тканинах ротової порожнини

Флегмона це практично завжди наслідок занедбаного карієсу, але розвивається вона не відразу. Повинні бути присутніми додаткові провокаційні фактори. До них відносяться запальні процеси в пульпі або періодонті, остеомієліт, радикулярні кісти. Якщо імунітет людини міцний, то запальний гнійний процес не поширюється, хоча й може переміщатися клітинними просторами. Наприклад, нерідко флегмона з нижньої щелепи переходить в область шиї.

Не завжди при карієсі та супутніх факторах розвивається флегмона. У тканини повинен проникнути збудник інфекції. Небезпечною є навіть невелика ранка на внутрішній стороні щоки або яснах.

Види захворювання, особливості протікання

У стоматології терміном «флегмона дна ротової порожнини» заведено називати три види гнійно-запального процесу. Основна відмінність полягає в тканинах, де розвивається патологія. Для кожного виду є характерні симптоми.

Одонтогенна флегмона порожнини рота

Захворювання зазвичай з’являється на тлі занедбаного карієсу, пульпіту. Утворюється кіста (капсула) з гнійним вмістом, яка потім лопається, і рідина розливається в тканини. Нерідко одонтогенна флегмона діагностується:

 • при прорізуванні зубів мудрості, коли їм не вистачає місця;
 • після видалення зуба, якщо в лунці лікарем була залишена навіть невелика його частина.

Становить небезпеку і потрапляння їжі в ранку.

Симптоматика розвивається поступово:

 • людина скаржиться на незначну припухлість ясен;
 • стає важко відкривати рот через значний біль;
 • підвищується загальна температура тіла.

Обличчя стає асиметричним через одутлості.

Флегмона дна ротової порожнини

Цей гнійний процес з локалізацією в підшкірній клітковині може вражати лише одну сторону порожнини або відразу обидві. Характерні клінічні симптоми:

 • обличчя змінює свої обриси, стає асиметричним;
 • найближчі лімфатичні вузли сильно збільшуються у розмірах;
 • підвищується слиновиділення;
 • рухи язиком і нижньою щелепою утруднені;
 • слина набуває високої в'язкості, має сірий колір;
 • язик набрякає і не поміщається в ротовій порожнині;
 • температура тіла може підвищуватися до критичних значень;
 • загальний стан пригнічений або збуджений.

Такий вид флегмони розвивається тільки на нижній щелепі, причиною найчастіше стає зуб мудрості.

Ангіна Людвіга (гнилісно-некротична флегмона)

За характеристиками ідентична флегмоні дна порожнини рота, але відрізняється відсутністю гнійного осередку. Патологія небезпечна, тому що є високий ризик стрімкого розвитку сепсису. Діагностується вкрай рідко, має специфічну симптоматику:

 • сильні головні болі, які неможливо зменшити звичними анестетичними препаратами;
 • висока температура тіла;
 • набряк підборіддя та шиї;
 • значна припухлість язика. Його кінчик завжди зовні, тому орган неможливо помістити в ротову порожнину.

З рота виходить гнильний запах.

Діагностування флегмони дна ротової порожнини

Підтвердити діагноз лікар зможе при зовнішньому огляді пацієнта й обстеженні порожнини рота. Стоматолог візуально визначить джерело інфекції. Якщо гнійно-запальний процес протікає у верхніх тканинах, то поставити діагноз досить легко. В іншому випадку знадобиться проведення додаткових досліджень (ультразвукове, рентгенологічне).

Обов'язково у пацієнта беруть аналіз крові. У лабораторії визначать рівень лейкоцитів, показники ШОЕ. Також необхідний мікробіологічний посів. Це дозволить виявити конкретного збудника інфекції та призначити ефективні антибактеріальні препарати.

Куди звертатися за допомогою, методи терапії

Хворий з ознаками флегмони повинен відвідати стоматолога. Спеціаліст встановить попередній діагноз та обов'язково дасть направлення в стаціонар, відділення щелепо-лицьової хірургії. Лікування флегмони дна порожнини рота завжди комплексне. Використовують консервативну терапію і хірургічне втручання. Якщо чітко визначається гнійний осередок, то його потрібно розкривати. Сам по собі він не розсмокчеться, а ось поширитися на сусідні тканини може. Хірург самостійно обирає місце доступу – через рот або шкірні покриви. Все залежить від локалізації.

Під час хірургічного втручання виконується розріз, через який видаляють гнійний вміст, встановлюють дренаж для повноцінного очищення тканин. Рубець після такої операції залишається практично непомітним. Обов'язково видаляється зуб, який є джерелом інфекції.

Суть консервативної терапії – промивання рани антисептичними розчинами, приймання пацієнтом антибактеріальних препаратів. Для якнайшвидшого загоєння й одужання рекомендуються вітамінотерапія та фізіопроцедури.

В чому полягає небезпека флегмони

Найважчий наслідок розглянутого захворювання сепсис, коли мікроби поширюються з кровотоком на внутрішні органи. Можливі й інші ускладнення:

 • тромбофлебіт лицевих вен;
 • остеомієліт;
 • ураження стінок кровоносних судин, що провокує сильну кровотечу.

Будь-які ускладнення важко піддаються лікуванню. Одужання не завжди повне, людина може залишитися інвалідом. Саме тому стоматологи наполягають на негайному зверненні за допомогою у разі розвитку запального процесу порожнини рота. Якщо пацієнт відвідав клініку на початковій стадії флегмони, то лікування може бути консервативним (з обов'язковим видаленням зуба) і без направлення до стаціонару.

Дата: 7 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.