ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Гнилі зуби у дітей, чому гниють і що робити

Коли починати доглядати за ротовою порожниною: як зберегти зуби

Багато молодих батьків живуть з думкою (або навіть не замислюються), що молочні зуби їхнього малюка не може вразити карієс (від латів: caries – потерть, гнильний стан). Здається, що причин цьому немає, адже ротова порожнина дитини не зазнає таких шкідливих впливів, як у дорослих. Тому зубна щітка вважається надмірністю, а походи до лікаря необґрунтованими.

У цьому й помилка, оскільки гнилі зуби в дітей будь-якого віку – не рідкість. Причинами цього може бути несформований імунітет, вразливість тонкої емалі, і навіть спадкова схильність. Щоб активізувалися бактерії, яких у ротовій порожнині величезна кількість, достатньо створити для них сприятливе середовище. Зупинити процес можна за допомогою гігієнічних процедур, а занедбані випадки – медичним втручанням.

Карієс у початковій стадії можна визначити за світлими цятками, але без інструмента огляду добре доступні тільки передні зубки. Тому батьки повинні знати, де знаходиться дитяча стоматологія, і почати регулярно відвідувати стоматолога не пізніше як з 3 років. І краще, якщо візити матимуть профілактичний характер.

Як визначити, що зубки почали псуватися

Молочні зуби зазвичай з'являються з шести місяців, а в 2 роки можуть вирости всі 20, які з 5-6 років почнуть випадати, щоб на їх місці виросли нові  –  постійні. Тому період від появи першого центрального різця до випадіння другого моляра дуже важливий з точки зору своєчасного виявлення пошкоджень емалі. Але як це зробити?

Самостійно обстежити ротову порожнину малюків досить складно, а ось дитячий стоматолог має всі засоби, щоб зробити це ретельно і безболісно. До того ж карієс може розвинутись відразу після прорізування перших зубів. Але якщо момент втрачено, то про початок гниття можуть сигналізувати кілька ознак:

 1. Скарги дитини на біль.
 2. Неприродний, навіть неприємний запах із рота.
 3. Плямки на зубках.

У цьому випадку відкладати візит до дитячої стоматології точно не можна. Адже занедбаний карієс загрожує організму неприємними наслідками.

Як розвивається карієс і чому виникає нагноєння

Збудниками карієсу є «місцеві» бактерії. Живлячись вуглеводами, які надходять з їжею, вони виділяють кислоту, що руйнує емаль. Розрізняють кілька стадій каріозного ураження: пляма (початковий карієс) → поверхневий → середній → глибокий.

Залежно від місця виникнення його визначають як:

 • фісурний. Вражає верхню борозенку зуба;
 • пришийковий. Розвивається на шийці дитячого зубика (ближче до ясна);
 • міжзубний (контактний). Локалізується у точці дотику сусідніх зубів.

Якщо стоматолог проводить огляди ротової порожнини регулярно, то помітить навіть перші прояви захворювання, розповість, чому це відбувається, і дасть рекомендації щодо догляду та харчування. Це не просто уповільнить процес, а й зупинить його. При виявленні карієсу на наступних стадіях зуб доведеться підлікувати. Однак у запущеній формі може знадобитися видалення, що небажано робити раніше за термін. Адже якщо, наприклад, у 5 років видалити той зубик, що має змінюватися лише у 8 чи 10, то це може вплинути на зростання його «змінника», сформувати неправильний прикус, порушити розвиток щелеп. Ще гірше, коли доводиться позбавлятися постійного – тоді буде потрібно довічне протезування.

Занедбаний карієс – причина гнійних ускладнень, пов'язаних з інфікуванням щелепної тканини. Доводити до такого стану зубний ряд дитини категорично не можна, адже "гнилі" зубки малюка тільки здаються тимчасовим станом (оскільки вони випадуть). Насправді інфекція сама по собі нікуди не подінеться і почне пошкоджувати нові, щойно вони з'являться.

Чому карієс «нападає» вибірково

Коли лікар починає лікування, він намагається виявити причину, щоб запобігти появі нових вогнищ. Головна умова збереження цілісності зубів – якісна гігієна ротової порожнини та правильне харчування.

Особливо схильні до руйнувань зубки дітей, які ще до народження недоотримали необхідні для здорового розвитку речовини. Це могло статися через шкідливі звички майбутньої матері, неповноцінного її харчування, великі навантаження, хвороби та прийом ліків. Тому таким новонародженим потрібно приділяти особливу увагу.

Для дітей старшого віку важливий режим харчування, його якість. Адже ослаблений імунітет – одна з основних причин демінералізації зубної емалі.

Солодощі, газовані напої, карамельки сприяють руйнуванню зубів. Але якщо вчасно і правильно очищати їх від залишків їжі, можна і не заробити карієс.

Коли стоматолог з'ясує всі деталі розвитку дитини/підлітка, то зможе не тільки вилікувати, а й скласти графік відвідувань стоматологічного кабінету, рекомендувати дієту та засоби догляду за ротовою порожниною.

Як відбувається процес лікування

Апарат продовжують використовувати. Але це вже досконала техніка, яка не завдає пацієнту надто неприємних відчуттів. Тому важливо психологічно налаштувати дитину на процедуру. З цим чудово справляються спеціально підготовлені лікарі, які працюють з дітьми різних вікових груп і, звичайно, самі батьки.

Збираючись на перший прийом до стоматолога, слід пам'ятати дбайливим батькам, особливо коли є вибір клініки. У дитячій стоматології вам запропонують провести різні процедури, які відповідають віку дитини та стану її зубів:

 1. Професійне чищення. Цим займеться гігієніст, який не тільки прибере наліт у важкодоступних місцях, а й навчить, що робити в домашніх умовах, щоб підтримувати чистоту ротової порожнини.
 2. Герметизацію фісур. Борозни на зубній поверхні вимагають дуже ретельного догляду, а це непросто. Тому їх "запечатують", покриваючи для вирівнювання тонким шаром герметика.
 3. Глибоке фторування, ремінералізацію. Мінеральний дисбаланс – одна із причин руйнування зуба. Якщо процес розпочався, лікар запропонує провести процедури, що насичують кістку та емаль необхідними мінералами. Наприклад, п'ятихвилинний сеанс нанесення розчину з іонами фтору як мінімум раз на рік захистить тверду оболонку від пошкодження карієсом.
 4. Пломбування. Якщо з'явилася дірка, її обов'язково потрібно закрити. Матеріали лікар підбере з урахуванням віку та стану дитини.
 5. Видалення призначають, коли врятувати зуб, що «гниє», вже немає можливості. Маніпуляція проходить безболісно та швидко. Але щоб не робити це у 3-4 роки, важливо постаратися не допустити глибокого карієсу.

Призначаючи процедури, лікар повинен переконатися, що дитина не має алергічних реакцій на препарати, які планується застосовувати. Але зазвичай в арсеналі дитячої стоматології знаходяться максимально безпечні засоби.

Що робити, щоб уникнути руйнування зуба у дитини

Якщо в будинку з'явився малюк, необхідно відразу озброїтися знаннями щодо його догляду, причому науковими, а не бабусиними. Для цього слід прислухатися до порад педіатра та на момент появи зубів отримати консультацію стоматолога. Насамперед потрібно дотримуватися кількох правил:

 1. Не можна допускати інфікування ротової порожнини. Наприклад, облизування соски чи ложечки стає способом перенесення бактерій із порожнини рота дорослого до дитячої, цим помітно збільшуючи там їх чисельність, отже, шанси в розвитку карієсу.
 2. Вже за першими зубками слід ретельно доглядати, використовуючи спеціальні пристрої та засоби, куплені в аптеці.
 3. Забезпечуючи дитині повноцінне харчування, варто подбати, щоб кондитерські вироби займали у ньому мінімум місця.
 4. Кожен прийом їжі супроводжувати полосканням, що попередить розмноження бактерій.
 5. Коли, незважаючи на всі заходи, "гниє" весь зубний ряд, доведеться пройти обстеження, щоб переконатися, що проблеми ротової порожнини не пов'язані з порушенням обміну речовин, стресами чи іншими причинами.

Якщо двічі на рік відвідувати стоматолога з профілактичною метою, то це стане корисною звичкою в майбутньому, на тривалий час забезпечить цілісність зубів, допоможе зберегти здоров'я в цілому. Адже від карієсу можуть постраждати внутрішні органи, наприклад, шлунково-кишковий тракт або ЛОР (вухо, горло, ніс). Тільки турбота батьків здатна захистити дитину від проблем, яких можна уникнути.

Спочатку дітям краще відвідувати стоматолога кожні 3 місяці, а далі уточнить стоматолог графік (3, 6 місяців).

Дата: 5 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.