ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Гострий пульпіт: клінічна картина, лікування та профілактика

Коли інфекція потрапляє всередину зуба та вражає пульпу (судинно-нервовий пучок), розвивається гострий пульпіт. Найчастіше причиною цієї ситуації є невилікуваний карієс. Таке захворювання знайоме багатьом. Воно чинить серйозний дискомфорт, оскільки супроводжується сильним болем. Хоча процес гострий, багато хто відкладає візит до стоматолога, намагаючись впоратися з неприємними симптомами в домашніх умовах. Але, поки ви прагнете купірувати больові відчуття таблетками, запалення проникає глибше, залучаючи до патологічного процесу нові тканини.

Причини розвитку гострого пульпіту

Хоча інфекція в більшості випадків потрапляє до пульпи через каріозну порожнину, спровокувати хворобу можуть й інші фактори:

 • травма – перелом кореня зуба або коронки, удар та ін.;
 • опік – може бути викликаний хімічним або термічним подразником (при порушенні технології накладення паст, що містять миш'як, і обточуванні зуба, наприклад);
 • некоректне пломбування – коли пломбувальний матеріал нещільно прилягає до стінок, неякісно проведене антисептичне оброблення порожнини перед встановленням пломби;
 • ЛОР-захворювання – пульпа може запалюватися при тонзиліті, гаймориті;
 • підвищена стертість зубів.

Пульпіт часто розвивається в дітей, оскільки карієс у них прогресує набагато швидше, ніж у дорослих. Незалежно від причин розвитку, хвороба вимагає негайного реагування.

Симптоми хвороби

Ознаки гострого пульпіту завжди досить виражені, упустити їх неможливо. Сильний біль може бути спонтанним. Найчастіше він посилюється ввечері та вночі. Болючість може бути локалізованою, тобто проявлятися в зоні причинного зуба. У деяких випадках вона віддає у вухо, щелепу, скроню, потилицю. Тут усе залежить від місця локалізації проблемної ділянки. Біль виникає незалежно від впливу зовнішніх факторів, але при жуванні, натисканні, вживанні гарячого або солодкого посилюється.

Скільки триватимуть напади, залежить від ділянки запалення пульпи. Час між ними скорочується, якщо починається утворення гною. Біль іноді носить різальний або прострільний характер.

Симптоми гострого пульпіту в дітей відрізняються від проявів хвороби в дорослих. Це пов'язано з особливостями будови твердих тканин і пульпи тимчасових або постійних зубів з несформованими коренями. Часто у разі наявності хвороби реагує періодонт, що проявляється набряком м'яких тканин, які оточують хворе місце. Запалюються також регіонарні лімфовузли. Спостерігається погіршення загального стану. Запальний процес швидко переходить на кісткову тканину.

Класифікація пульпіту

Симптоми захворювання можуть відрізнятися в залежності від форми його розвитку. Гострий пульпіт – це початкова стадія хвороби. Класифікація така:

 1. Серозний осередковий (обмежений). До хворобливого процесу втягується тільки частина нерва. При цьому болі довільні, проявляються нападоподібно. Можуть тривати 15-20 хв, іноді до пів години. Періоди затишшя тривалі (до декількох годин). З'являється гостра реакція на термічні подразники. Біль локалізується тільки у причинному зубі, тому його легко визначити.
 2. Серозний дифузний. У цю форму хвороба переходить, якщо не надати належну допомогу при осередковому пульпіті. Напади стають тривалими (по 1-2 години). Часто з'являються вночі. Така стадія розвитку хвороби триває не більше ніж 2 тижні. Больові відчуття поширюються по трійчастому нерву, віддають у різні частини голови.
 3. Гнійний. Патологічний процес супроводжує гострий біль. Він має майже постійний характер і вщухає тільки на короткий час. Зняти неприємні відчуття в такому разі допомагають холодні компреси. Теплі протипоказані, оскільки сприяють швидкому розвитку процесу.

Якщо не лікувати останню (гнійну) стадію гострого пульпіту, хвороба переходить у хронічну форму. Вона, зі свого боку, підрозділяється на такі види:

 1. Фіброзний пульпіт. Сильні болі зникають. З'являється реакція зуба на будь-які подразники: холод, тепло, кисле, солодке тощо.
 2. Гангренозний. Крім гострого реагування зуба на зовнішні фактори, з'являється неприємний гнильний запах. Його джерелом є хворий зуб.
 3. Гіпертрофічний. З пульпи в зубну порожнину розростається гранульома. Цю форму хвороби можна виявити тільки за допомогою рентгенографії.

Інформація дається з метою ознайомлення. Не потрібно самостійно розбиратися в симптомах хвороби. Тільки фахівець зможе правильно провести діагностування й надати належну допомогу. Намагаючись заощадити, ви, навпаки, підвищуєте ціну лікування, без якого при пульпіті не обійтися (якщо ви, звичайно, дорожите своїми зубами).

Іноді здається, що хвороба пройшла, адже біль на деякий час вщухає. Але пам'ятайте, що сама по собі проблема нікуди не зникне. Відсутність лікування загрожує розвитком періодонтиту, коли до хворобливого процесу разом із зубом залучаються зв'язки, що утримують його, і кісткова тканина навколо.

Діагностування гострого пульпіту

Спочатку лікар вислуховує скарги пацієнта, після чого оглядає порожнину рота, оцінюючи стан зубів і ясен. Він підтверджує або виключає наявність гіперемії та набряків. Оцінює стан підщелепних лімфатичних вузлів. Інструментальне діагностування передбачає:

 • температурну пробу – на зуб впливають тампоном, змоченим холодною або гарячою водою;
 • рентгенографію – дає можливість виявити приховану каріозну порожнину;
 • електроодонтодіагностику – визначається електрозбудливість зубів, корені яких сформовані.

Щоб не сплутати хворобу з іншими стоматологічними патологіями, проводиться спеціальне диференціальне діагностування. Часто при гострому пульпіті виявляється велика каріозна порожнина. При зондуванні її дна з'являється гострий біль в одній точці або ж по всій поверхні.

Як лікується гострий пульпіт

Підхожий метод лікування доктор визначає після проведення діагностування. У процесі враховуються причинні фактори, форма захворювання, стан порожнини рота пацієнта.

Консервативне лікування

Методика передбачає збереження життєдіяльності пульпи. Вона може бути застосована на початковій, тобто серозній (осередковій або дифузійній) стадії розвитку хвороби. Консервативне (біологічне) лікування передбачає такі дії:

 • введення анестезії;
 • видалення розм'якшеного дентину;
 • медикаментозне оброблення;
 • накладення спеціальних лікувальних речовин (протизапальна або регенерувальна паста, прокладки на основі кальцію);
 • накладання ізолювальної прокладки. Виконується після того, як в оголеній пульпі з'являються волокнисті сполучнотканинні структури;
 • установка постійної пломби.

Методику застосовують пацієнтам до 30 років. Перед проведенням консервативного лікування виключаються протипоказання. У пацієнта не повинно бути хронічних захворювань й алергії на препарати, які використовуються в ході процедури. Важливо також, щоб не було змін в ділянці верхівки кореня зуба.

Методи хірургічного видалення пульпи

Якщо застосувати біологічний спосіб неможливо, використовують одну з хірургічних методик:

 1. Вітальна ампутація. Лікування виконується в одне відвідування стоматолога, не передбачає використання миш'якової пасти. Життєздатність коренів при цьому зберігається. Зуб попередньо препарується, пульпа видаляється частково. Далі проводять антисептичне оброблення порожнини, на гирла каналів накладають лікувальну пасту, водний дентин і пломбувальний матеріал.
 2. Вітальна екстирпація. Методика передбачає ті самі етапи, що і при проведенні попереднього методу лікування. Відмінність – повне видалення кореневої та коронкової частин пульпи.
 3. Девітальна екстирпація. Технологія передбачає повне видалення нерва. Проводиться вона в кілька відвідувань стоматологічного кабінету. Спочатку видаляються уражені тканини, закладається девіталізувальна паста, встановлюється тимчасова пломба. При другому візиті до стоматолога видаляється нерв, прочищаються канали. Після оброблення антисептичними засобами вони пломбуються. Знову використовують тимчасові матеріали. Якщо не виникає біль, встановлюється постійна пломба.

Якість пломбування каналів лікар контролює, призначаючи додатково рентгенодіагностику.

Способи профілактики

Видалення пульпи – складний процес, який може ще ускладнюватися особливостями будови кореневих каналів (сильна зігнутість). Тому краще запобігти гострому пульпіту, ніж лікувати його. Для цього необхідно забезпечити регулярний і ретельний догляд за порожниною рота. Зуби потрібно чистити двічі на день. Для гігієнічних процедур треба використовувати зубну нитку, ополіскувач, іригатор.

Оскільки найбільш часта причина розвитку гострого пульпіту – це карієс, важливо проходити профілактичні огляди у стоматолога. Не потрібно відкладати візит до лікаря при виявленні перших неприємних симптомів. Найкращою профілактикою карієсу є регулярна професійна гігієна порожнини рота.

Щоб запобігти пульпіту, спровокованому термічними або хімічними опіками, по стоматологічну допомогу потрібно звертатися тільки до професіоналів. Тому перед лікуванням зубів важливо ретельно підійти до вибору клініки. Для цього необхідно оцінити її оснащеність, репутацію, досвід лікарів, ознайомитися з відгуками пацієнтів.

Дата: 28 травня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.