ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Як лікувати хейліт на губах: що це таке

Запалення на губах – хейліт: причина захворювання, різновиди, як лікувати

Запалення на губах проявляється лущенням, хворобливістю, сухістю та свербінням. Симптоми можуть зберігатися кілька днів і навіть місяців. Якщо скористатися послугами стоматології, лікар поставить точний діагноз на підставі клінічних проявів. Хейліт може мати різні причини виникнення, від яких залежить його тип. Щоб з'ясувати природу патології, знадобиться біохімічне дослідження крові, а в деяких випадках гістологічне дослідження тканин та біопсія. Залежно від типу хейліту, лікуванням займаються не тільки стоматологи, а й фахівці різних напрямків, включаючи дерматовенерологію.

Прояв запалення та засоби лікування

Загальна симптоматика захворювання проявляється почервонінням, лущенням губ. Вони набрякають, на них утворюються невеликі виразки, що кровоточать, скоринки. Відкривати рот і їсти при цьому некомфортно та болісно. Ангулярну форму хейліту на губах ще називають заїда, але практично всі види патології мають рецидивний характер. Вона може виявитися у людини у будь-якому віці, у молодих людей перебіг більш сприятливий.

Захворювання обов'язково вимагає лікування, для цього лікарі використовують:

 • протизапальні, антибактеріальні, противірусні, кортикостероїдні та інші мазі та креми;
 • електрофорез, ультразвукову терапію;
 • оперативне втручання (при гландулярному хейліті);
 • системну терапію;
 • вітамінотерапію.

Підхід до усунення проблеми буде міждисциплінарним та включає обстеження лікарів кількох профілів.

Часті винуватці запалення

Хейліт може виникнути самостійно або бути наслідком якоїсь патології органів або слизової оболонки рота. До найчастіших причин належать:

 1. Алергія. Вона виникає, коли на червону облямівку губ впливає якийсь подразник: ультрафіолетове випромінювання, хімічна речовина і т. д. Запалення алергічної природи може виникнути через шкідливі умови роботи. Жінки такому типу захворювання схильні більше віком від 20-60 років.
 2. Метеорологічний вплив. До нього відносяться опромінення прямим сонячним світлом, гаряче та надто холодне повітря, інші несприятливі атмосферні фактори.
 3. Дерматози. Губи легко залучаються до запального процесу при таких захворюваннях. До них відносяться червоний плоский лишай, псоріаз, еритематоз та інші патології шкіри.
 4. Інфекційні захворювання. Це сифіліс, туберкульоз тощо.
 5. Екземи, неврити лицьового нерва, патології тканин. Все це впливає на вторинний хейліт, який є симптомом одного з перерахованих захворювань.

Спровокувати хворобу можуть неврологічні розлади, хронічні патології, ендокринні відхилення. При появі перших симптомів потрібно обов'язково звертатися до лікаря, щоб запобігти наслідкам, а крім стійкості патогенної мікрофлори до лікарських засобів, це може бути передракова стадія. Такий ризик існує у пацієнтів із старшої вікової групи. Як проявляється хейліт, його різновиди та лікування

Усі види патології поділяються на дві групи – первинні та симптоматичні. Перші – самостійні захворювання, а другі є симптомами патологій організму. Запалення проявляють себе залежно від форми, а лікування призначається згідно з точним діагнозом.

Ексфоліативний хейліт

Червона облямівка губ лущиться, вони стають сухими, є рідкісні зони печіння. Найчастіше діагностується у жінок. Лущення не переходить на слизову або шкіру, а саме захворювання рідко поширюється на червону облямівку. Для цього різновиду патології характерні млявий перебіг і періоди загострень та ремісії. На тлі сухої шкіри хейліт може проявляти себе появою лусочок. В основі етіології лежать неврологічні розлади, тому потрібна консультація невролога або психоневролога. Використовується місцеве лікування ультразвуком, гормональними препаратами, вітамінами та іншими засобами.

Гландулярний хейліт

За такої форми малі слинні залози розростаються і піддаються інфікуванню. Існує вроджена аномалія цих органів, і майже завжди спостерігатимуться симптоми запалення. У групі ризику цією формою хейліту знаходяться люди, які не займаються лікуванням зубів від карієсу, із захворюваннями пародонту та іншими патологіями в ротовій порожнині, що призводять до інфікування проток слинних залоз. Симптоми хвороби такі:

 • сухість губ на початку захворювання;
 • тріщини, що кровоточать на більш пізній стадії;
 • болючі утворення на губах.

Для лікування використовують протизапальні мазі, склади із глюкокортикостероїдами. Може застосовуватися електрокоагуляція слинних залоз. Для запобігання рецидиву знадобляться заходи для усунення сухості або мокнення губ, видалення вогнищ інфекції в ротовій порожнині та нормалізація флори.

Алергічна форма.

Ми вже згадали, як виникає хейліт цього типу, до подразників належать губна помада та інші засоби догляду. Алергія може виявитися через звичку гризти і тримати в роті сторонні предмети. У музикантів може розвиватися алергічний хейліт як реакція на мундштуки духових інструментів. Ця форма проявляється свербінням, печінням, набряклістю губ, формуванням бульбашок. Після контакту з алергеном ознаки виражені сильніше. Лікування включає протиалергічну терапію, дієту, прийом препаратів для імунітету, призначення місцевих засобів для усунення симптомів.

Метеорологічний тип

Патологія через несприятливі атмосферні фактори проявляється невеликим почервонінням губ, відчуттям їх стягування, іноді лущенням. Таке захворювання частіше діагностується у чоловіків зі світлою шкірою, які мають підвищену метеочутливість. Ексудативна форма проявляється появою скоринок та ерозії на губах. У тих, хто курить людей, які не займаються лікуванням хейліту, є ризик, що він перейде в передракову форму. Терапія полягає в обмеженні впливу ультрафіолету або інших природних факторів, також використовуються захисні гормональні мазі, обов'язковий прийом вітамінних комплексів.

Атопічний різновид

Він є симптомом дерматиту та нейродерміту. Пацієнт зазвичай має алергічну схильність, а дратівливими факторами можуть бути різні ліки, косметика, токсини, продукти харчування тощо. У пацієнта спостерігаються почервоніння губ, свербіж і лущення червоної облямівки губ, уражаються куточки рота. Крім цього, шкіра обличчя стає сухою і лущиться. Для терапії атопічного хейліту потрібно усунути дратівливі фактори, використовувати протизапальні протиалергічні мазі. Всередину приймати антигістамінні препарати та обов'язково дотримуватись дієти з винятком продуктів провокаторів: алкоголь, гостра їжа, цитрусові, прянощі.

Макрохейліт

Є одним із клінічних проявів рідкісного хронічного захворювання, для якого характерні невропатія лицьового нерва, набряк частини обличчя, дольчаста будова язика (борозенчаста мова). Хейліт може торкатися тільки верхньої або нижньої губи, спостерігається їх набряк, свербіж. Для лікування призначаються противірусна, імунокорегуюча та десенсибілізуюча терапія. Пацієнт повинен приймати антигістамінні та гормональні препарати. Для області губ використовується лазеротерапія.

Гіповітамінозна форма

Може виникати при різкому дефіциті вітамінів, особливо С, А та В. Поверхня губ при цьому тріскається, з'являється печіння, також це торкається язика. Слизові тканини набрякають. Для лікування призначаються курс вітамінотерапії та прийом засобів для імунітету.

Ангулярний хейліт (заїда)

Захворювання викликають стрептококи або дріжджоподібні грибки, які належать до роду Кандіда. Щоб виник грибковий хейліт, необхідний вплив одного або кількох факторів:

 • нестача вітаміну В;
 • цукровий діабет;
 • набухання епідермісу;
 • патологія прикусу;
 • стан імунодефіциту;
 • захворювання порожнини рота;
 • подразнення слизової коронками або протезами.

Тобто кандидозний або стрептококовий хейліт виникає як відповідь організму на патологію однієї з його систем. Симптоматика буде наступною: у куточках з'являються почервоніння, потім печіння та свербіж. Губи стають сухими, з'являються тріщини, потім скоринки. Стає складно відкрити рот через хворобливі відчуття.

Найчастіше захворювання викликають дріжджоподібні грибки, але можуть впливати і бактеріальні інфекції, а також всі разом, тому лікувати хейліт обов'язково має фахівець. Він призначить терапію для усунення симптомів, загального зміцнення організму, прийому протигрибкових або антибактеріальних препаратів та вітамінів. Також знадобиться корекція харчування, відмова від шкідливих звичок. Якщо причиною є цукровий діабет, контроль рівня крові буде обов'язковий для пацієнта.

Які заходи профілактики існують

Насамперед потрібно не допускати, щоб будь-яке захворювання перетікало в хронічне. Це стосується навіть хвороб порожнини рота. Карієс, пародонтоз, стоматит та інші патології зубів, ясен, емалі обов'язково потрібно лікувати одразу. Для їх виявлення знадобиться двічі на рік відвідувати стоматолога, але це простіше та економічніше, ніж потім думати, як лікувати хейліт та до яких лікарів слід звернутися. У групі ризику люди, які:

 • страждають на цукровий діабет;
 • постійно відчувають нервові навантаження;
 • неправильно харчуються та не отримують вітаміни та інші корисні речовини;
 • працюють за несприятливих умов праці (запиленість, ультрафіолет тощо);
 • мають шкідливі звички;
 • страждають від алергії, дерматозів та дерматитів;
 • мають патології порожнини рота.

Якщо виникли неприємні симптоми у вигляді заїдів у куточках рота, надмірної сухості губ, з'явилися тріщини та скоринки, то відразу ж треба прийти на прийом до фахівця (сімейного лікаря) і не займатися самолікуванням. Інакше можна усунути лише видимі прояви патології, яка обов'язково почне рецидивувати і найнебажанішим наслідком стане лейкоплакія – передраковий стан слизової оболонки рота.

Дата: 1 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.