ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Як лікувати пришийковий карієс

Пришийковий карієс – хвороба, яка не терпить зволікання

Найчастіше до стоматології люди звертаються через каріозні ураження зубів. Є кілька видів такого захворювання. Найнебезпечнішим з них вважається пришийковий карієс. Він псує естетичний вигляд посмішки, але найголовніше – загрожує швидкою втратою зуба, якщо не вжити вчасно заходів.


Пришийковий карієс: що це

Пришийковий карієс – ураження зубної емалі, а потім тканин дентину, що розвивається у прикореневій області. Ця приясенна зона називається шийкою зуба – місце, де коронкова частина переходить у корінь.

Небезпека захворювання полягає в тому, що воно швидко розвивається й ураження поширюється на кореневі канали. Це легко пояснюється локалізацією карієсу. Емаль і дентин шийки зуба тонкі, тому він може дістатися пульпової камери в рази швидше.

Причини виникнення пришийкового карієсу

Щоб зрозуміти, чому виникає пришийковий карієс, необхідно спочатку розібратися в будові зуба. Видима його частина покрита міцною емаллю, яка виконує захисну функцію. Під нею знаходиться дентин – м\'якша, трубчаста структура. Вона відрізняється вразливістю. З неї також складається корінь зуба, що розташовується у щелепі. Коли з якихось причин спостерігається витончення емалі або травмується зубоясенне з\'єднання, починає руйнуватися й дентин.

Причини виникнення пришийкового карієсу:

 1. Недостатня гігієна порожнини рота. При неправильному догляді утворюється зубний камінь, особливо на нижніх передніх зубах. А це сприятливе середовище для розмноження бактерій і виникнення карієсу.
 2. Демінералізація емалі. Їй сприяють різні кислоти, що містять вуглеводи, зокрема сахарозу, яка є в газованих напоях, алкоголі, солодких соках, цитрусових.
 3. Вживання деяких лікарських препаратів – антибіотиків, діуретиків, антигістамінних засобів, тетрацикліну та ін.
 4. Ендокринні захворювання.
 5. Дефекти прикусу – провокують високе навантаження на зуби, через що з\'являються тріщини на емалі.

Причиною появи карієсу у пришийковій зоні можуть бути й захворювання ясен. У пародонтальних кишенях накопичуються наліт, мікроби, токсини. Через це розвивається хвороба.


Симптоми пришийкового карієсу

Пришийковий карієс супроводжується такими ознаками та скаргами:

 • потемніння зуба біля ясен;
 • білясті плями на його поверхні;
 • шорсткість на шийці;
 • чутливість зуба до температурних перепадів та хімічних подразників;
 • утворення порожнини.

Початкову стадію визначають візуально, оглядаючи зуби після чистки. Навіть незначна зміна кольору емалі на шийці свідчить про необхідність звернутися по медичну допомогу.

Стадії формування пришийкового карієсу

Каріозне ураження розвивається в кілька етапів:

 1. Початковий карієс (карієс у стадії плями). На початковій стадії хвороба виглядає як білі або сірі утворення. Такий стан нерідко ігнорується, але це найбільш вдалий час, щоб почати лікування.
 2. Поверхневий карієс – уражається емаль, утворюється порожнина. Уже може з\'являтися чутливість.
 3. Середній карієс. Хвороба проникає до дентину. Реакція на подразники загострюється.
 4. Глибокий карієс. Ураження вже дуже близько до пульпи, що супроводжується болем. Якщо пацієнт звернеться в цей час до стоматолога, доведеться лікувати зубні канали. Постановка композитної пломби ускладнена, оскільки залишається дуже мало здорової тканини.

Чим пізніше пацієнт звернеться до лікаря, тим дорожче буде коштувати лікування.

Лікування захворювання

Як боротися з пришийковим карієсом? Методика може бути різною та залежить від стадії розвитку хвороби. Найпростіше вилікувати її на початковому етапі розвитку. Для цього використовують консервативні методи – уражені ділянки зубів фторують і проводять ремінералізаційну терапію. Попередньо роблять професійну чистку, щоб прибрати наліт і камінь. Цей метод ефективний тільки в тому разі, якщо пацієнт буде ретельно доглядати за зубами також і в домашніх умовах.

Коли діагностований поверхневий карієс, не обійтися без пломбування або композитної реставрації. Але часто пацієнт звертається до стоматолога при ураженні понад 30% коронки. Карієс у таких випадках нерідко поширюється на бічну частину зуба, уражаються «сусіди».

Якщо хвороба проникає глибоко й несе агресивний характер, може запалитися пульпа. Як лікувати захворювання в такому разі? Проводиться керамічна реставрація, тому що такі конструкції дозволяють точно відновити форму та функціональність зуба. Але попередньо необхідно лікувати кореневі канали.

Біль після лікування

Кілька днів після пломбування може відчуватися хворобливість в області введення анестетиків. Іноді виникає запалення м\'яких тканин. Це пояснюється тим, що патологія знаходиться поблизу від ясен, тому існує великий ризик її пошкодити при пломбуванні. Болі після лікування й легке запалення в такому разі – нормальна реакція організму.

Як запобігти пришийковому карієсу

Профілактика захворювання передбачає виконання таких правил:

 1. Регулярно й ретельно виконувати гігієну ротової порожнини. Зуби треба чистити двічі на день. Наліт починає формуватися вже через кілька годин після чистки, тому варто полоскати рот після кожного вживання їжі. Для чищення зубних проміжків треба користуватися спеціальною ниткою, йоршиками.
 2. Обмежити кількість споживаних вуглеводів або відмовитися від них зовсім. Ввести до раціону корисну грубу їжу. Це можуть бути, наприклад, яблука та морква. Крім того, що ці продукти насичують організм корисними речовинами, у процесі пережовування ще й очищаються зуби.
 3. Відвідувати стоматолога двічі на рік. Це дозволить виявити захворювання на ранній стадії їх розвитку. Лікар виконає професійну чистку зубів, а також у разі потреби ремінералізацію, яка підвищує міцність зубної емалі та дозволяє вилікувати пришийковий карієс на початкових етапах його розвитку.

Якщо ваш стоматолог порекомендує відвідати терапевта, гастроентеролога, ендокринолога, обов\'язково прислухайтеся до його поради.

Дата: 25 серпня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.