ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Як почистити мигдалини у домашніх умовах

Очищення мигдалин у домашніх умовах: особливості процедури

При захворюваннях дихальних шляхів часто виникають проблеми з мигдалинами – в них утворюються пробки, що вимагають своєчасного усунення. Фахівці нерідко у цьому випадку роблять промивання шприцом, вакуумним методом або за допомогою ультразвуку. Такі процедури ефективні, але вимагають частих повторень. Тому виникає питання, як очистити мигдалини самостійно. У чому полягає суть процедури? Які засоби для неї використовують? Даємо відповіді на ці та інші питання.

Чому потрібно промивати мигдалини

Мигдалини людини мають особливу будову. У них є глибокі щілини (протоки), які називають лакунами. Це місце, в якому накопичуються різні види бактерій і де порушений дренаж. Залишки їжі, відмерлі епітеліальні клітини та мікроорганізми, які розкладають органіку, сприяють утворенню пробок у лакунах. Багато  хто стикаються з проблемою під час захворювань верхніх дихальних шляхів. Пробками являються білі чи жовтуваті грудочки. В цьому випадку мигдалини стають осередком інфекції. З них до організму надходять токсини, які вражають внутрішні органи.

Коли вчасно не почати лікування та не усунути новоутворені грудочки, мигдалини запалюються, розвивається тонзиліт. Якщо захворювання перейде у хронічну форму, можливі різні ускладнення, зокрема гломерулонефрит та ревматизм.

Особливості лікування тонзиліту

Лікування хвороби має бути своєчасним і комплексним. Промивання – один з методів консервативної терапії хронічного тонзиліту з гнійними виділеннями. Ця методика застосовується поряд з ін'єкціями у паренхіму та капсулу мигдалин, УФ-променями, рентгенотерапією тощо.

Лікування має проводитися не лише отоларингологом і терапевтом. Можуть знадобитися послуги стоматології. Найкращого результату лікування лор-органів можна досягти, якщо паралельно будуть вилікувані зуби та налагоджена ретельна індивідуальна гігієна порожнини рота. Річ у тому, що каріозні порожнини, м'який наліт і зубний камінь є джерелом інфекції. Як би ви не намагалися усунути мікроби з мигдалин, нові патогени будуть мігрувати до них з порожнини рота.

Клінічна картина

Утворення пробок у мигдалинах супроводжується наступними симптомами:

 • різкий і неприємний запах з рота;
 • кашель;
 • дискомфорт при ковтанні;
 • періодичні болі у горлі;
 • сухість;
 • збільшення підщелепних лімфовузлів;
 • слабкість і швидка стомлюваність;
 • підвищення температури тіла.

Пацієнт може страждати від частих ангін й інших захворювань горла.

При виникненні перших неприємних симптомів, варто звернутися до лікаря. Тільки після консультації фахівця можна проводити самостійну обробку мигдалин у домашніх умовах. Процедура така ж, як і у клінічних умовах.

Чим промивають мигдалини вдома

Для обробки використовуються антисептичні та антибактеріальні препарати. З їх допомогою є можливість усунути осередок інфекції, а також зняти запалення. Для процедури можуть використовуватися такі засоби:

 • фізрозчин;
 • спиртовмісні розчини;
 • фурацилін;
 • содо-сольовий розчин з додаванням кількох крапель йоду;
 • трав'яні відвари.

Потрібний засіб для зрошень мигдалин допоможе визначити лікар.

Як чистять мигдалини

Звести до мінімуму побічні прояви тонзиліту можна, регулярно проводячи промивання мигдалин вдома. Для цього потрібно взяти шприц (10 мл) без голки або маленьку спринцівку з м'яким, довгим наконечником. Процедуру проводять перед дзеркалом. Голову необхідно тримати прямо, щоб контролювати у відображенні дзеркала напрямок струменя. При зрошенні затримують дихання. Мигдалини потрібно обробляти ближче до лакун. Промивання проводять поетапно:

 1. Порожнину рота прополіскують кип'яченою водою чи трав'яним відваром.
 2. Набирають антисептичний засіб у шприц (спринцівку).
 3. Обробляють лакуни напором рідини.
 4. Рот споліскують антисептичним засобом.

Гланди промивають від гною до 5 разів на день, обов'язково після кожного прийому їжі. Процедуру можна провести за допомогою іригатора, використовуючи стандартну насадку. Для цього на ньому встановлюють мінімальний рівень тиску. Мигдалини промивають по черзі.

Оскільки рідина вимиває з проток хвороботворні бактерії, її потрібно постійно спльовувати. В іншому випадку інфекція потрапляє всередину, що може спровокувати запалення гортані, легень чи бронхів. Щоб такі дії були ефективними, важливо дотримуватися питного режим, а також приймати додаткові препарати, які призначить лікар. 

Позитивні ефекти від промивання мигдалин

Внаслідок вимивання гнійних пробок значно поліпшується самопочуття, а саме:

 • пом'якшується больовий синдром;
 • усувається кашель;
 • зникає неприємний запах з рота, оскільки усуваються шкідливі мікроорганізми та грибок;
 • підвищується імунітет слизових;
 • відновлюється мікрофлора на поверхні мигдалин.

Після проведення промивань мигдалин від пробок значно скорочується ризик розмноження патогенів та розвитку захворювань горла.

Можливі ускладнення при промиванні

Процедура вимагає певного досвіду. Якщо з першого разу не вийде правильно її виконати, не турбуйтеся. З кожним разом у вас буде виходити все краще й відвідувати лікаря знадобиться все рідше. Але пам'ятайте, що некоректні дії можуть посилити проблему, травмувати слизову оболонку рота та горла. Так, деякі пробки під напором засобу можуть не вимиватися, а потрапляти у ще глибші шари. Крім того, шприц травмує лімфоїдну тканину, що з часом призводить до рубцювання слизової та погіршення її природної прохідності.

Варто врахувати, що лікування в амбулаторних умовах набагато ефективніше домашніх процедур.

Дата: 21 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.