ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Як зберегти гарну посмішку під час вагітності

Під час вагітності стоматологічний огляд є необхідним заходом для кожної майбутньої мами. Візит до стоматолога включений до переліку обов'язкових комплексних обстежень, на які спрямовують відразу після постановки на облік в консультацію. Не варто відкладати похід до лікаря. Діагностика стоматологічних захворювань та лікування зубів у вагітних допоможе уникнути появи осередків хронічних інфекцій, знизити ризики ускладнень та зберегти гарну посмішку.

Основні причини виникнення проблем

Вагітність – чудовий період в житті жінки, коли 9 місяців проходять в очікуванні дива. Водночас це серйозне навантаження на організм майбутньої мами, оскільки змінюється гормональний фон, починається перебудова роботи всіх систем, знижується імунітет. Крім того, жінки, що виношують дитину, часто зіштовхуються з нестачею вітамінів і корисних мікроелементів. Усе це може негативно позначитися на здоров’ї ротової порожнини.

Майбутні мами найчастіше стикаються з такими проблемами:

 • зменшується або збільшується слиновиділення;
 • з'являються запалення та чутливість ясен;
 • утворюється наліт на зубах;
 • тоншає емаль, виникає карієс.

Під час вагітності відбувається зміна у звичному раціоні. Число перекусів збільшується, і далеко не завжди кожне вживання їжі супроводжуються чищенням зубів. Відсутність правильного гігієнічного догляду призводить до утворення нальоту.

Крім того, виношування малюка супроводжується неминучою зміною обміну кальцію. Якщо жінка не отримує достатню кількість цього мікроелемента з харчових продуктів, то організм починає запозичувати його з зубів та кісток. Також змінюється хімічний склад слини, що загрожує порушенням кислотно-лужного балансу в порожнині рота. Наслідком цього може стати ураження карієсом зуба, виникнення запалення ясен та інші неприємності.

При відмові від лікування зубів вагітній жінці слід розуміти, що вона не тільки ставить під загрозу своє здоров'я, але й наражає на небезпеку малюка. Інфекція з порожнини рота може потрапити до крові та спровокувати деякі патології плода.

Специфіка лікування карієсу при вагітності

Ідеальний варіант – обстежити та провести санацію зубів на етапі планування народження дитини. Але буває, що проблеми виникли під час виношування малюка. Не варто боятися й відкладати візит до стоматолога. Як відбувається лікування зубів у вагітних? Існує низка особливостей процесу, які стоматолог повинен враховувати. Обов'язково попередьте лікаря про свій стан, а також про перебіг та терміни вагітності. Доктор зможе правильно оцінити ситуацію й підібрати відповідний варіант розв’язання цієї проблеми.

Існують такі нюанси здійснення стоматологічних процедур у період виношування дитини:

Ситуації, що вимагають термінового лікування

Які заходи можна відкласти

Карієс, пульпіт, періодонтит

Ортодонтичні процедури: установку брекетів та інших конструкцій для зміни положення зубів, виправлення прикусу

Пошкодження та запалення ясен, язика, слизової оболонки губ, рота

Установка коронок, мостів, вінірів та інших незнімних протезів

Скупчення гною на м’яких тканинах, пульпі, корені зуба

Імплантація в щелепну кістку металевого протеза

 

Протипоказання та обмеження

Існує низка стоматологічних маніпуляцій, які не рекомендується проводити під час вагітності. Сюди належать такі заходи:

 1. Відбілювання зубів. Процедура передбачає застосування хімічного розчину, що містить небезпечні для плода компоненти. Крім того, можливе витончення емалі, яка і так крихка.
 2. Імплантація зубів. Під час виношування дитини небажане будь-яке оперативне втручання. Імплантація не виняток, оскільки сам процес відбувається під наркозом та вимагає довгої лікарської терапії при реабілітації. Крім того, перед операцією необхідно пройти низку обстежень, які містять процедури, небажані в цей період.

Також при втраті декількох зубів не рекомендується встановлювати протези, які не знімаються. Це тривалий процес, що складається з декількох етапів та низки маніпуляцій, небажаних для майбутніх мам. У такому разі рекомендується поставити знімний протез та повернутися до розв’язання питання після пологів.

Нюанси стоматологічного лікування на різних термінах вагітності

Перший триместр триває включно до 12-го тижня виношування дитини. Плацента знаходиться у процесі формування та поки ще не захищає плід. Крім того, на цьому етапі відбуваються активне ділення клітин і формування основних органів майбутнього малюка. Зазвичай без гострої потреби лікарі не рекомендують будь-які втручання, а при появі запального процесу призначають препарати місцевої дії. Зате можна безбоязно записуватися на ремінералізацію та професійну чистку зубів.

У другому триместрі, з 13-го по 24-й тиждень, проводять планові процедури та стоматологічне лікування. Плацента вже захищає дитину, і самопочуття майбутньої мами зазвичай на цьому етапі нормалізується. Тому період другого триместру вважається оптимальним, і бажано встигнути за цей час розв’язати всі стоматологічні проблеми.

З 25-го тижня й до закінчення вагітності лікувальні заходи мають обмеження та проводяться строго у разі сильної потреби. Це обумовлено тим, що організм може бути ослаблений, з'являються проблеми з самопочуттям. Крім того, дитина вже досить велика, і жінці стає важко переносити різні стоматологічні маніпуляції.

Але, якщо біль гострий і потрібна екстрена допомога, звертатися до лікаря необхідно, незалежно від терміну виношування дитини. Не можна терпіти, сподіваючись, що само пройде. Стоматолог оцінить ситуацію та підбере оптимальний план лікування з урахуванням періоду вагітності.

Діагностика: нешкідливі способи обстеження

Робити традиційний рентген у період виношування дитини не рекомендується. Особливо небезпечним такий спосіб діагностики є в перші 12 тижнів, коли клітини плоду сприйнятливі до радіаційного опромінення. Однак існує низка захворювань, коли без знімка грамотне й ефективне лікування неможливе. У цьому випадку лікар робить рентген. Сучасне обладнання дозволяє максимально знизити небезпеку для здоров'я. Рентгенівський промінь прямує строго в область досліджуваного зуба, а для більшої надійності груди, живіт й область тазу жінки закривають спеціальним свинцевим фартухом.

Найбезпечнішим періодом, коли дозволяється проводити рентген-діагностику за показаннями, вважається другий триместр. Крім того, у сучасних клініках є можливість зробити знімок за допомогою цифрового радіовізіографа, при цьому невеликий датчик прикладають прямо до зуба. У порівнянні з плівковим знімком, такий варіант передбачає набагато менше радіаційне навантаження.

Яка анестезія застосовується для лікування зубів при вагітності

У період виношування дитини заборонене застосування загального наркозу. Також не можна використовувати лідокаїн, який може призвести до різкого зниження тиску та інших побічних ефектів. Тому одне з питань, що турбують жінок, – чи можна вагітним робити анестезію при лікуванні зубів.

Сьогодні лікарі стоматологічних клінік застосовують для знеболювання такі лікарські засоби:

 • «Альфакаїн»;
 • «Прімакаїн»;
 • «Артифрин»;
 • «Убістезін»;
 • «Ультракаїн».

Ці анестетики діють локально, не проникають крізь плаценту та меншою мірою звужують судини. Вибраний доктором препарат вводять уколом в ясна, і вже через кілька хвилин жінка перестає відчувати біль.

Місцева анестезія для лікування зубів при вагітності підбирається індивідуально, з урахуванням особливостей організму майбутньої мами.

Хірургічне втручання

Видалення зуба є серйозною операцією, при якій також необхідно робити анестезію. Часто доктор після втручання призначає протизапальні препарати. Тому в жінок, які виношують дитину, зуб видаляється тільки в екстрених випадках. До операції вдаються при виникненні таких ситуацій:

 • перелом кореня або коронки;
 • періодонтит з виникненням кіст;
 • руйнування зуба з гострим болем, що не усувається іншим способом;
 • абсцес через не пролікований вчасно глибокий карієс.

При цьому нетермінове складне оперативне втручання краще відкласти. Наприклад, зуб мудрості можна видалити вже після пологів, тому що після процедури часто призначають курс антибіотиків. Однак якщо ситуація екстрена та немає альтернативи, то лікарі проводять і таку операцію.

Особливості проведення процедур

Метод та тактику лікування зубів при вагітності розробляє доктор. Стоматолог підбере оптимальний варіант терапії, прийме рішення про використання знеболювальних препаратів та ін. При цьому лікар обов'язково враховує термін виношування дитини, самопочуття, а також індивідуальні особливості організму майбутньої мами.

Лікування зубів у будь-який період вагітності – відповідальний процес, що вимагає професійного підходу. У сучасних клініках «Слален» та «Юта» працюють висококваліфіковані лікарі, які мають знання та досвід надання стоматологічної допомоги майбутнім мамам. Клініки оснащені найсучаснішим обладнанням провідних виробників. Фахівці застосовують тільки якісні й сертифіковані матеріали нового покоління. Ми розуміємо, наскільки важливо берегти вагітну жінку від зайвого стресу, і наші стоматологи зроблять все можливе, щоб майбутній мамі було максимально комфортно.

Питання: Скільки разів під час вагітності можна робити професійну чистку зубів?

Відповідь: Оптимальним варіантом вважається 2 або 3 рази за час виношування дитини. У домашніх умовах забезпечити належний рівень гігієни буває складно. Тому, регулярно знімаючи наліт з емалі, жінка зможе уберегти зуби від розвитку карієсу. Фахівці клініки надають повний спектр послуг з проведення професійного чищення із застосуванням сучасних технологій. Стоматолог підбере підхожий спосіб, який буде абсолютно нешкідливий для майбутньої матері та дитини.

Дата: 20 лютого 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.