ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Кіста на яснах: фото, лікування, симптоми

Кіста на яснах: причини появи, ознаки захворювання та методи лікування

Кіста – це патологічне новоутворення у кістковій тканині щелепи. Захворювання підступне та небезпечне. На початкових стадіях може ніяк не проявлятися, але якщо вчасно не виявити і не розпочати лікування, це призводить до серйозних неприємностей. Руйнується уражений, а також сусідні з ним зуби, з'являється загроза флюсу, періодонтиту та інших ускладнень. Регулярні профілактичні огляди стоматолога дозволяють виявити патологію та вжити заходів. Лікар залежно від клінічного випадку рекомендує видалення кісти зуба або консервативне лікування.

Яка буває кіста

Захворювання виникає, коли організм намагається боротися з інфекцією, що потрапила до кореневого каналу. Патогенні мікроорганізми, що викликали запалення, гинуть і утворюється порожнина. Навколо зони некрозу організм формує щільну оболонку, щоб захистити здорові клітини від інфікування. Усередині капсули залишаються продукти розпаду бактерій. Поки утворення маленьке (до 5 мм у діаметрі) воно називається гранульомою. Ця стадія часто протікає безсимптомно, і визначити наявність осередку ураження може лише стоматолог.

У міру розвитку запалення розміри освіти збільшуються, і гранульома перетворюється на кісту (понад 5 мм у діаметрі). За характером патології буває:

 1. Резидуальна – виникає у сфері верхівки кореня внаслідок неякісного видалення зуба. Однією із причин є погана обробка інструменту, через що відбувається інфекційне зараження пацієнта. Другим фактором ризику стає недотримання гігієни після видалення зуба.
 2. Радикулярна – найпоширеніший вид ураження ясен. Причиною є неякісне пломбування каналів, пульпіт. На рентгенограмі виглядає як біла пляма на верхівці кореня.
 3. Фолікулярна – утворюється через порушення формування тканин зачатка зуба. Часто причиною стає невилікуваний карієс у дитини, яке призводить до ускладнень та запалень ясен. Фолікулярне новоутворення загрожує порушенням термінів прорізування зубів та впливає на їх правильне розташування. Гнійна кіста може призвести до розвитку флегмони та швидкого поширення інфекції. Некротизація м'яких тканин у ділянці голови та шиї є серйозною небезпекою, а за відсутності лікування загрожує важкими наслідками.
 4. Ретромолярна – з'являється через складне прорізування зуба мудрості найчастіше на нижній щелепі. На яснах утворюється «капюшон», де починають розмножуватися бактерії. Прибрати ретромолярні новоутворення можна лише хірургічним шляхом.
 5. Кератокіста – з'являється із зачатка зуба, найчастіше на місці премолярів нижньої щелепи. Лікування передбачає видалення хірургічним шляхом та подальше спостереження, оскільки цей вид утворення часто рецидивує.

За походженням кісти класифікують на одонтогенні та неодонтогенні. Перші стають наслідком переходу запального процесу з інших стоматологічних захворювань. Факторами розвитку неодонтогенних пухлин є проблеми, не пов'язані з ротовою порожниною або з порушеннями зубоутворювального епітелію.

Причини виникнення

Патологічне новоутворення у кістковій тканині щелепи зустрічається у стоматологічній практиці часто. Від захворювання не застрахований ніхто. Кіста на яснах може виникнути як у дорослої людини, так і у дитини.

До причин появи капсули з ураженими клітинами відносять:

 • невилікуваний глибокий карієс;
 • пульпіт, пародонтит, періодонтит;
 • травми зуба;
 • лікарську помилку при протезуванні;
 • патології розвитку щелеп;
 • складне прорізування зубів у дітей;
 • інфекційні захворювання порожнини рота та носоглотки.

Незалежно від причини виникнення, важливо звернутися до стоматолога відразу з появою перших ознак недуги.

На які симптоми необхідно звернути увагу

На ранньому етапі хвороба найчастіше себе не виявляє. Перший дискомфорт починає відчуватися у міру розвитку запального процесу та розростання ураження. З'являються такі симптоми:

 • ниючий, невгамовний біль у яснах;
 • поява ущільнення;
 • набряклість та нагноєння у місці утворення капсули;
 • неприємний запах з рота, незважаючи на ретельну гігієну;
 • дискомфорт при пережовуванні їжі;
 • зміна кольору коронки;
 • загальне нездужання та підвищення температури тіла;
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Ризик розвитку гранульоми та переходу її в наступну стадію збільшується при пригніченій імунній системі. Гостра фаза хвороби може наступити при охолодженні організму, стресі та інших несприятливих факторах.

Капсула кісти при розростанні починає давити на тканині щелепи. Виникає ниючий біль, який погано реагує на анальгетики. З появою гною, неприємні відчуття посилюються. Біль у яснах стає гострим, з'являються припухлість і почервоніння. Гній може виділятися через свищ або флюс, що є очевидною ознакою сформованої кісти.

Що робити, якщо ви виявили симптоми захворювання? Необхідно якомога раніше записатися на прийом до стоматолога. Категорично не можна займатися самолікуванням або тягнути з походом до лікаря, оскільки невиліковне новоутворення може призвести до серйозних ускладнень та погіршення самопочуття.

Наслідки прогресування захворювання

Чим небезпечна кіста на яснах? Процес утворення пухлини зазвичай протікає досить довго і на перших стадіях недуга не проявляє себе. Виявляється патологія, коли капсула вже має значні розміри. Але в цей час відбувається інтоксикація організму. Людина відчуває слабкість, швидко втомлюється, починається головний біль, підвищується температура.

Поява таких симптомів може свідчити, що кіста луснула. Якщо не розпочати лікування, то запалення швидко поширюється. Глибоке проникнення інфекції загрожує руйнуванням кістки навколо зуба, спричиняючи ризик перелому щелепи. Довге ігнорування проблеми призводить до того, що виникає небезпека розростання пухлини в порожнину носа, гайморову пазуху і далі. У всіх цих випадках ускладнюється процес видалення кісти та відновлення після операції.

Крім того, у стоматології відомі випадки переродження новоутворення у злоякісні пухлини. Найчастіше патології виникають на нижній яснах. І хоча переродження одонтогенних кісток відбувається вкрай рідко, ризикувати не варто. Адже карциноми щелепи можуть бути дуже агресивними та вражати великі ділянки.

Діагностика кісти

Виявити патологію можна за допомогою рентгенівського знімка чи комп'ютерної томографії. Останній метод дає можливість виявити капсули на ранній стадії розвитку.

Інформативною також вважається один із варіантів рентгенографії – ортопантомограма (ОЗГ) або КТ. Такі види знімків дозволяють вивчити обидві щелепи та гайморові пазухи.

При виявленні утворення лікар може провести гістологічне та цитологічне дослідження. Обстеження допомагають визначити злоякісний чи доброякісний характер пухлини.

Методи лікування

У сучасній стоматології існує два способи, як вилікувати кісту на яснах. Залежно від клінічного випадку лікар може застосувати терапевтичний чи хірургічний метод. Спосіб вибирається після діагностики захворювання та вивчення рентгенівського знімка.

Терапевтичне лікування

На ранніх стадіях зупинити процес руйнування живих тканин і позбавитися кісти можна без хірургічного втручання. Якщо доброякісне утворення не перевищує 8 мм і при цьому хвороба протікає без ускладнень, стоматолог починає консервативне лікування.

Під мікроскопом лікар розширює кореневі канали, вичищає їх та дезінфікує. У порожнину вводяться антибіотик та ліки, спрямовані на руйнування утворення. При відкритті каналу рідина із капсули витікає назовні. Сигналом, що запалення зупинене, є припинення цього процесу. Як тільки рідина витекла, порожнину заповнюють стоматологічною пастою, щоб відновити кісткову тканину. Потім отвір пломбується.

Терапевтичне лікування триває близько півроку. Протягом цього періоду стоматолог проводить регулярний рентген-контроль, щоби не пропустити рецидив. У 75% метод успішний і повторному знімку капсула з інфікованими клітинами не виявляється.

Хірургічний метод

На жаль, іноді без операції не обійтись. Хірургічний метод призначають у таких випадках:

 • немає можливості пролікувати зубні канали через їх непрохідність та відсутність доступу через них до ясен;
 • діаметр капсули більше 8 мм;
 • утворення знаходиться у важкодоступному місці або розташоване навколо багатокореневого зуба;
 • відсутня позитивна динаміка після консервативного лікування;
 • кістозна порожнина повністю покриває зуб.

Також трапляються випадки, коли до виникнення капсули призводить некоректно проведене ендодонтичне лікування. Стоматологи клінік "Слален" та "Юта", як правило, такі помилки усувають без видалення, але іноді єдиним виходом залишається оперативне втручання.

Основні варіанти хірургічного лікування

Найчастіше застосовують цистектомію. Під місцевою анестезією лікар робить надріз і видаляє верхівку кореня разом із утворенням. Потім призначають антибіотики. Через кілька днів обов'язково проводиться контроль, щоб переконатися у відсутності частинок кісти у каналі.

У складних випадках при занадто тонкій кістковій тканині та великих розмірах пухлини проводиться цистотомія. При цьому видаляють передню частину капсули, а у відкриту порожнину встановлюють спеціальний пристрій  –  обтуратор. Уражені тканини не можуть зрости і починають змінювати свою структуру. Операція малотравматична, але передбачає тривалий відновлювальний період.

Ще один спосіб – гемісекція – застосовується при повному руйнуванні кореня, який видаляється разом із капсулою та верхньою частиною зуба. Після операції встановлюється коронка. Відновлення після хірургічного втручання триває близько трьох днів.

У деяких випадках лікар приймає рішення разом із кістою видалити зуб. Показаннями до повної резекції є тяжкий перебіг хвороби, повністю зруйновані тканини, важкодоступне розташування новоутворення.

Декілька рекомендацій для швидкого відновлення

Скільки болять ясна після видалення зуба? Дискомфорт від 1 до 3 діб вважається нормою. При цьому біль повинен бути утихаючим. Якщо ж така динаміка не спостерігається або не сходить набряклість, необхідно звернутися до лікаря. Стоматолог огляне ротову порожнину і зробить необхідні призначення.

Щоб швидше відновитися після хірургічного втручання та видалення зуба, рекомендується кілька днів не приймати гарячі чи надто холодні напої та їжу. Варто також утриматися від куріння, вживання алкоголю. Не можна робити гарячі компреси та пити антибіотики без призначення лікаря. Також слід обережно чистити зуби, уникаючи сильного натискання на хворе місце, щоб не травмувати тканини.

Особливості перебігу патології у дитячому віці

На жаль, виникнення кісти на яснах дитини явище нерідке. Причин захворювання також багато, як у дорослому віці. Часто капсула утворюється під час прорізування зубів у немовляти. Пов'язано це з тим, що відбувається травмування м'яких тканин плюс малюк постійно засовує до рота руки та різні предмети. Це сприяє проникненню інфекції, у результаті і починається запалення.

Новоутворення може з'явитися на яснах у новонародженого малюка. Причиною стають вроджені або зуби, що прорізалися протягом першого місяця. Як виглядає кіста у малюка? Це маленькі біленькі або жовті осередки діаметром менше 3 мм.

Є також особливості у перебігу недуги. Якщо у дорослої людини утворення зростає повільно, то у малюка капсула швидко наповнюється гноєм. Діагностувати захворювання у дитини, яка не може висловити словами, що її непокоїть складно. Тому важливо регулярно відвідувати стоматолога для профілактичного огляду. Це допоможе виявити та швидко усунути проблему, не допускаючи ускладнень.

Дата: 7 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.