ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Кіста в яснах зуба: наслідки, чим небезпечна для людини

Кіста зуба: чому утворюється, чим загрожує та як ефективно усувається

Поки людина живе звичайним життям і нічого не підозрює, у неї може повільно розвиватися кіста ясен зуба. Ця хвороба належить до групи стоматологічних патологій, які починаються безсимптомно. Але, якщо не вживати заходів, хвороба прогресує. Деякі ускладнення кісти зуба можуть безпосередньо загрожувати життю людини. Тому чим швидше пацієнт виявить новоутворення та звернеться за допомогою до лікаря, тим легшим й ефективнішим буде лікування.

Кіста зуба: що собою являє

Кіста зуба – утворення, яке формується біля верхівки кореня поблизу кісткової тканини щелепи. Це захисна реакція організму на травму або інфекцію, яка потрапляє через кореневі канали в кісткову тканину. Клітини, залучені до патологічного процесу, відмирають. Утворюється порожнина. Для запобігання поширенню хворобливого процесу організм навколо ділянки некрозу формує капсулу, стінки якої досить щільні. Це і є кіста. Внутрішнє її наповнення – запальна рідина, відмерлі клітини, бактерії та продукти їх життєдіяльності.

Невеликі новоутворення (до 5 мм у діаметрі) називаються гранульомами. Наступні стадії – кістогранулема та кіста. За місцем локалізації найбільш поширені кісти зубів мудрості, а також тих ділянок, які знаходяться в зоні посмішки й гайморових пазух.

Які причини виникнення кісти у яснах

З'являтися новоутворення може з різних причин:

 1. Некоректно проведене ендодонтичне лікування або терапія інфекційного захворювання порожнини рота або носоглотки. Бактерії, які його провокують, разом із кровотоком потрапляють до ясен і зуба.
 2. Запущений карієс. Неліковане захворювання призводить до запалень у коренях і каналах зуба.
 3. Механічні травми, удари. Причиною розвитку кісти стає подальше потрапляння інфекції.
 4. Нераціональне протезування, внаслідок якого перевантажуються окремі зуби.

Кіста може утворитися під неправильно підігнаною коронкою. В такому разі під неї буде потрапляти їжа, що створить сприятливе середовище для розвитку бактерій. Виникає патологія при хронічному періодонтиті та при складному прорізуванні зуба мудрості. Коли загальний стан організму погіршується, новоутворення швидко зростає.

Кіста може утворитися не тільки під корінними зубами, але й під молочними. Також патологія іноді виникає в період прорізування зубів у дитини, коли процес уповільнений. Вона являє собою заповнений рідиною фолікулярний мішечок, який охоплює зуб. Тканини при цьому виглядають опухлими та синюшними, оскільки кіста заповнена кров'ю.

Можливі ускладнення у разі відсутності лікування

Стан пацієнта погіршується, коли кіста під зубом досягає великих розмірів. Вона «з'їдає» кісткову тканину, яка через це стає дуже тонкою. А це загрожує переломом щелепи, особливо нижньої. Можливі й інші ускладнення:

 • втрата зубів, залучених до хворобливого процесу;
 • розвиток хронічного гаймориту;
 • перетворення кісти на злоякісну пухлину.

Рівень інтоксикації організму підвищується, людина почувається втомленою, ослабленою. З'являються головні болі, можуть спостерігатися часті стрибки температури. Коли хвороба загострюється, розвиваються періостит, гнійний абсцес, остеомієліт. Відсутність допомоги лікаря на цьому етапі загрожує вже сепсисом, коли інфекція потрапляє в загальний кровотік і розноситься по всьому організму. Такий стан характеризується як вкрай важкий.

Існує ймовірність зрощення кісти з нижньощелепним нервом, проростання її в порожнину носа або гайморову пазуху. У деяких випадках новоутворення поширюється на сусідні зуби.

Симптоматика хвороби

На перших етапах захворювання перебігає безсимптомно. Максимум, що може бути, – це зміна кольору зуба, дискомфортні відчуття при надкушуванні твердої їди. Але й такі симптоми проявляються не завжди. Найчастіше патологія виявляється випадково при проведенні профілактичних оглядів. Людина може робити панорамний знімок для інших цілей, і тоді на ньому буде видна кіста.

Новоутворення хоча й повільно, але зростає. По кровоносних судинах, які живлять кісткову тканину, до місця запалення направляються імунні клітини. Коли кіста досягає в діаметрі більше ніж 1 см, імунна система вже не справляється із захворюванням. Воно загострюється та проявляє себе неприємними ознаками:

 • болі в яснах і зубі, які можуть віддавати на інший зубний ряд;
 • підвищення температури тіла;
 • набряк м'яких навколозубних тканин і щоки з постраждалої сторони.

Якщо не тільки опухли ясна, а й з'явився свищ на ній, це вже говорить про розвиток ускладнення. Можуть також збільшуватися лімфовузли на шиї, з'являтися періодичні головні болі, загальна знемога.

Як лікують кісту

Після оцінювання клінічної картини лікар визначить, як вилікувати захворювання. Є кілька способів терапії.

Консервативне лікування

Методика використовується, коли розмір новоутворення не перевищує 1 см, а канали мають хорошу прохідність. Тільки в такому разі можна провести медикаментозне лікування. Найчастіше його застосовують для молодих пацієнтів. За рентгенівським знімком лікар визначає, з яким коренем з'єднана кіста, довжину та форму його каналу. Щоб ліквідувати запалення, виконують такі дії:

 1. Видаляють уражені карієсом тканини або витягують стару пломбу – це дозволяє отримати доступ до каналів кореня.
 2. Розсвердлюють уражений канал, у разі потреби розширюють його. Промивають антисептичними засобами.
 3. Розкривають верхівку кореня, яка з'єднана з кістою. Її вміст витікає.
 4. Вводять антибіотики та речовини, що руйнують капсулу. Вони також знищують хвороботворні бактерії. У разі потреби ліки закладають кілька разів.
 5. Заповнюють порожнину, що утворилася, спеціальною пастою, яка відновлює кісткову тканину.
 6. Пломбують канали. Спочатку встановлюють тимчасову пломбу, щоб контролювати стан зуба.

Якщо протягом 6 місяців запалення не спостерігається, лікування можна вважати успішним. На додаток до основного курсу терапії можуть призначити фізіопроцедури.

Хірургічне лікування

Якщо вчасно не звернутися до фахівця, кіста підлягає видаленню хірургічним шляхом. До оперативного втручання вдаються, коли розміри новоутворення досягли більше ніж 1 см у діаметрі і/або корені мають складну структуру. Хірургічне лікування показане у разі наявності коронки, штифта в зубі або сильного руйнування його коронкової частини. У залежності від віку пацієнта, індивідуальних особливостей будови його зубощелепного апарату та ступеня розвитку захворювання, вибирають один із методів лікування:

 1. Цистектомія. Методика полягає у видаленні стінки кісти з подальшою санацією уражених тканин. Для цього в зоні проєкції новоутворення хірург розсікає ясна, видаляє епітеліальну тканину та робить промивання. Такий спосіб застосовують, наприклад, коли потрібно зберегти зачаток постійного зуба при зміні молочного.
 2. Резекція верхівки кореня зуба. Методика застосовується при інфікуванні кістки й неможливості зберегти цілісність кореня. Передбачає видалення кісти разом із його частиною. Дозволяє зберегти зуб. Щоб отримати доступ до кореня, також розсікають ясна. Після проведення резекції порожнину, що залишилася, заповнюють кістково-пластичним матеріалом.
 3. Гемісекція. Кісту видаляють разом із коренем зуба та частиною коронки.
 4. Видалення зуба. Методика застосовується, коли зберігати його недоцільно. Наприклад, до хворобливого процесу залучений зуб мудрості або спостерігаються сильні каріозні руйнування. Якщо кіста розрослася до 2 см і більше, також вдаються до видалення.

Якщо новоутворення з'явилося під коронкою, конструкцію доведеться зняти, а потім знову встановити за умови, що зуб можливо зберегти. З метою запобігання рецидиву необхідно періодично відвідувати стоматолога, проводити санацію порожнини рота.

Як проходить відновлювальний період

Скільки болять ясна після оперативного втручання? В середньому процес загоєння триває близько двох тижнів. Тривалість відновного періоду залежить від загального стану здоров'я пацієнта, складності проведеної операції та інших факторів. Періодично може виникати кровоточивість, оскільки пошкоджені судини.

Лікар підкаже, що робити для прискорення відновлення. Якщо в декількох словах, то після проведення операції рекомендовано уникати відвідування лазні, басейну. Не можна робити зігрівальні компреси, варто уникати переохолоджень. Не рекомендовано вживати аспірин, оскільки він сприяє розрідженню крові та може викликати кровотечу.

Дата: 19 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.