ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Кіста зуба: причини, симптоми, діагностика

Зубна кіста - небезпечне захворювання, несвоєчасне виявлення якого призводить до збільшення новоутворення. Уражаються здорові тканини, з часом з'являється гній. Симптомів процесу відразу немає, т. я. все розвивається під контролем імунної системи. Вони виникають на пізніх стадіях хвороби. Якщо кісту не лікувати, можуть виникнути важкі наслідки. Стоматологія в Києві пропонує кваліфіковану допомогу. Періодичні візити до лікаря і спостереження за каналами дають можливість діагностувати хворобу на ранніх стадіях і вилікувати її з мінімальними втратами.

Що таке кіста зуба?

Кіста зуба- це патологічний новоутворення, що виникає в периапикальних тканинах. Являє собою пляшечку з чіткими контурами. Розташовується на кінчику зубного кореня. Стінку становить тонкий шар клітин. Вміст рідке - загиблі клітини, живі бактерії, продукти їх життєдіяльності і розпаду.

Захворювання виникає в результаті активації захисних сил організму, яку провокує потрапляння інфекції або травмування. Новоутворення з'являється, коли в кісткову тканину через канал кореня надходять патогени. Вони провокують запальний процес. Клітини, які беруть участь в ньому, гинуть. У кістки утворюється порожнина. Щоб попередити прогресування хвороби, навколо некротичного ділянки утворюється капсула. Її розміри різні, можуть досягати декількох сантиметрів. Ті, що мають менше 0,5 см, називають гранульомами.

Кількість мікроорганізмів в кісті постійно збільшується. По кровоносних судинах імунна система посилає клітини, які намагаються вирішити проблему. Якщо захисних сил не вистачає, починається гостра стадія захворювання, яка загрожує такими ускладненнями:

 • хронічний гайморит;
 • запалення лімфовузлів;
 • поява периостита;
 • утворення гною, остеомієліту;
 • сепсис - потрапляння інфекції в кров, разом з якою вона розноситься по всьому організму.

Якщо не звернутися за кваліфікованою допомогою, наслідки можуть бути більш важкими: витончення і перелом щелепи (в більшості випадків нижньої), втрата зубів, які постраждали, переформування в злоякісну пухлину.

Причини виникнення освіти

Головними факторами, що провокують формування кісти, є травми та інфекції. Це можливо в різних випадках:

 1. Травмування зуба на рингу, в звичайній бійці на вулиці, при сильних навантаженнях, наприклад, роздавлюванні горіхів.
 2. Неправильне лікування, внаслідок якого інфекція проникає в кореневий канал. Прикладом такої ситуації можуть служити дії стоматолога, що при видаленні нерва погано запломбував канали.
 3. Гайморит чи інша інфекційна хвороба, при якій патогени потрапляють всередину ясен з кровотоком. Таке трапляється нечасто.

Які б не були причини появи кісти зуба, лікування затягувати не варто. Відповідально потрібно ставитися до зубів, захованим під коронками, а також до запломбованим більше десяти років тому.

Симптоми хвороби

Діагностують хворобу частіше за результатами рентгена або комп'ютерної томографії. Виявити новоутворення стоматолога без спеціального обладнання складно. На вигляд хворої зуб не відрізняється від здорового. На яснах теж не видно зміни. Але є певні симптоми кісти зуба, за якими призначають обстеження. Вони проявляються в залежності від стадії захворювання. Спочатку виникає дискомфорт при пережовуванні твердої їжі. Можливо також незначне зміщення зуба або його потемніння.

Коли організм не може вже протистояти запаленню, кіста збільшується, і хронічний процес загострюється. У зоні верхівки запаленого зуба утворюється свищ, випинається кісткова тканина. Інфекція поширюється, захворювання загострюється. Виникають нові симптоми:

 • набрякає обличчя в зоні ураженої ділянки;
 • з'являються больові відчуття;
 • виникають нездужання і головний біль;
 • підвищується температура;
 • збільшуються лімфатичні вузли.

Ігнорування симптомів може привести до подальшого видалення зуба, тому варто відразу відвідати стоматолога при перших проявах хвороби.

Різновиди кісти зуба

Кісти групують за місцем локалізації і причин їх появи:

 1. Коренева. Утворюється з гранульоми, яка з'являється з-за відмирання тканин пульпи і в підсумку периапикального запалення. Кіста кореня зуба розміщується в його верхівкової третини. Має різні розміри - від 2 мм до 3 см. Якщо немає вторинного запального процесу, симптоми відсутні.
 2. Фолікулярна. Являє собою кісту на яснах, що утворилася з фолікулярного мішечка. Він оточує всі зуби, які повинні ще прорізатися. Через капсули може пошкоджуватися зуб. Така кіста швидко зростає, іноді поширюється на інші зуби, стає причиною розширення кортикальної пластинки. Часто провокує нахил сусідніх зубів і тих, що ще не прорізалися.
 3. Резидуальна. З'являється усередині кістки через ускладнення в результаті видалення зуба. Добре проглядається на рентгенівському знімку.
 4. Бічна періодонтальна. Етіологія освіти повністю не досліджена. Кіста зазвичай малих розмірів, часто пов'язана з бічною поверхнею зубного кореня. При лікуванні важливо відправити віддалені тканини на гістологічний аналіз, щоб виключити серйозні патології, наприклад, ранній адамантин.
 5. Кальцинуюча одонтогенна. Причини її утворення теж не вивчені. З'являється в різних ділянках опорної поверхні щелеп (переважно у нижній). Буває різної морфології. Кісту добре видно на рентгенівському знімку. Іноді має помутніння, які визначаються рівнем кальцифікації.

Незалежно від того, яка кіста діагностована, необхідно відразу починати терапію.

Лікування зубного кісти

Вибір методу лікування і його успішність обумовлені терміном виявлення захворювання. До недавнього часу методи були радикальні - доводилося видаляти зуб. Сьогодні його можна зберегти. Кіста на зубах лікується двома способами.

Оперативне втручання

Видалити новоутворення хірургічним шляхом можна застосуванням однієї з трьох методик:

 1. Цистектомія - найбільш часта процедура. Вона передбачає видалення кісти разом з оболонкою і пошкодженої верхівки кореня. Рану зашивають. Доктор призначає курс антибіотиків і полоскання. Цей спосіб використовують, коли новоутворення з'явилося через вади розвитку епітелію, або в цій зоні відсутні зуби, а кіста велика. Показаннями до процедури є утворення в межах 2 зубів і формування кісти на верхній щелепі без запалення.
 2. Гемісекція. Лікар видаляє кісту разом з коренем і частиною зуба над нею. Також очищає уражену поверхню емалі. На зуб накладають коронку, щоб приховати дефект.
 3. Цистотомія. Нескладна, але тривала операція. Під час проведення лікар видаляє лише передню стінку. Оперативне втручання показано, коли новоутворення велике, в його проекції знаходяться від 3 неуражених зубів. Цистотомії роблять, якщо кіста виявлена ​​на верхній щелепі, зруйновані піднебінна пластинка і кісткове дно порожнини носа. Коли новоутворення з'явилося на нижній щелепі, а її підставу сильно стоншена, теж призначається процедура.

Зуб підлягає видаленню, якщо він повністю розміщений в капсулі кісти, його тканини майже зруйновані.

Консервативний (терапевтичний) метод

Консервативний спосіб лікування використовують, коли новоутворення має менше 1 см в діаметрі. Спочатку лікар розсвердлює і вичищає кореневої канал ураженого зуба. Після його відкриття вміст кісти випливає назовні. Доктор очищає і дезінфікує порожнину, після чого вводить в неї антибіотики і речовини, які руйнують капсулу новоутворення. Потім доктор застосовує кістково-пластичну пасту для відновлення кістки, пломбує зуб. Через півроку роблять рентген. Якщо кісту на знімку не видно, то лікування пройшло успішно. Такий спосіб ефективний в ¾ випадків.

Для лікування кісти використовують також інноваційний метод - депофорез. Це не розсвердлюючи їх. Підключення одного електрода в канал, попередньо ввімкнення и вимкнення слабкого розряду струму. Разом з ним по каналу кореня пропускають гідроокис міді-кальцію, яка надходить в важкодоступні ділянки, знищуючи весь вміст. Проводять 3 таких процедури. Зуб пломбують. Метод використовують при різних видах кісти, його ефективність майже стовідсоткова.

Дата: 13 квітня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.