ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Молочні зуби у дітей, схема прорізування

Зміна молочного прикусу: все, що потрібно знати батькам

Молочний прикус налічує 20 зубів. Його формування починається ще у плода, коли жінка знаходиться на 6–10 тижні вагітності. Найчастіше до трирічного віку виростають всі молочні зуби. Це тимчасовий прикус. Він забезпечує дитині можливість жувати і готує надійну «ґрунт» для формування постійного прикусу. У скільки років починається зміна і як в нормі відбувається процес? Ці та багато питань часто хвилюють батьків. Давайте дамо на них відповідь.

Процес зміни прикусу: деякі особливості

Якщо зачатки молочних зубів формуються у ембріона, то постійних – вже після народження малюка. Терміни в цих випадках визначає безліч чинників. У нормі тільки після закінчення процесу формування зачатків починається зміна. Між порядком прорізування і випадінням існує прямий взаємозв'язок: молочні зуби змінюються постійними по тій же схемі, як вони і з'являлися.

Перші представники «нового» прикусу – моляри. Їх особливість в тому, що вони не мають попередників, для яких у маленької щелепи дитини ще не вистачало місця. З'являється воно з плином часу, коли щелепа розвивається до потрібних розмірів. Так виростають «шістки». Середні рамки цього процесу – 6-річний вік. Після появи перших постійних молярів починається випадання тимчасових зубів. Найчастіше процес безболісний, оскільки до цього часу корені розсмоктуються, і починається розхитування. Через деякий час зубу вже нема за що триматися, і він просто випадає.

Формування постійного прикусу також не викликає дискомфорту. Тільки в рідкісних випадках дитина може скаржитися на біль в животі та свербіж в яснах. Іноді незначно підвищується температура. Врахуйте, що постійні зуби не обов'язково повинні відразу з'явитися після випадання молочних. Іноді між процесами проходить 4–6 місяців.

Схема випадання молочних зубів у дітей

Процес має індивідуальний характер, тому часові рамки в кожному випадку відрізняються. Але можна передбачити, у скільки років почнеться зміна тимчасового прикусу, якщо врахувати терміни прорізування. Наводимо приблизну схему:

 1. Першими змінюються центральні різці на нижній і верхній щелепі. Випадає передній зуб у віці 5–7 років, розсмоктування коренів може починатися з 4-річного віку.
 2. Далі в черзі на випадіння – бічні різці. Постійні їх змінюють приблизно у 7–8 років. Резорбція (розсмоктування коренів) при цьому починається на 1–2 роки раніше.
 3. Молочні премоляри змінюються на постійні у віці 9–11 років. Підготовка до цього процесу тривала – для розсмоктування коренів потрібно 3 роки.
 4. Коли дитині виповнюється 8 років, починаються зміни з верхніми і нижніми іклами. 9–12-річний вік – це нормальні терміни для зростання їх постійних послідовників.
 5. Ближче до 10–12 років випадають другі моляри. Коли змінюються вже всі молочні зуби, дитині виповнюється приблизно 13–14 років.

Як вже говорилося, порядок і терміни випадання молочних і зростання постійних зубів у кожної дитини свої. Згідно зі статистикою, у дівчаток зміна тимчасового прикусу починається раніше. Також наявність карієсу та інших захворювань провокує швидке випадання.

Відхилення від наведеної схеми в різні сторони не вважаються патологічними. Не потрібно рахувати також, скільки зубів випаде за певний проміжок часу. В одних випадках для повної зміни зубних рядів потрібно 4–5 років, в інших – процес триває не менше 7 років. Краще спостерігати, які за порядком змінюються зуби, щоб вчасно виявити порушення.

Відхилення від норми: чим викликані і що робити

Процес зміни молочного ряду повинен бути природним. Якщо немає показань, не потрібно передчасно видаляти зуб. Занадто рання його втрата загрожує низкою проблем. Так, «сусіди» почнуть зміщуватися у бік вільної лунки, не залишаючи місця для постійного зуба. В результаті він зросте не на своєму місці, що порушить постійний прикус. На жаль, передчасна втрата молочних зубів у дітей трапляється часто. Провокують проблему різні фактори:

 1. Запущений карієс. Каріозні процеси у дитини розвиваються блискавично. Виною всьому тонка пориста емаль тимчасових зубів, через яку проникають хворобливі бактерії. Карієс швидко прогресує, вражаючи м'які зубні тканини, а потім і пульпу. Часто руйнування настільки великі, що зуб вже не піддається лікуванню. Його доводиться видалити. Варто відзначити, що пломбовані корені розсмоктуються повільніше. Іноді цей процес і зовсім зупиняється. В цьому випадку зуб не випаде природним шляхом – знадобиться допомога стоматолога-хірурга.
 2. Випадкове травмування. Активний відпочинок, спорт, різного роду розваги можуть привести до падіння і травмування.
 3. Хвороби, перенесені в дошкільному віці. Особливо негативно впливають на стан зубних тканин інфекційні захворювання.
 4. Незбалансований раціон. Терміни випадання молочних зубів багато в чому залежать від харчування дитини. Маленький організм повинен отримувати всі необхідні поживні речовини, зокрема кальцій і фтор, які важливі для здоров'я порожнини рота.

Багато батьків не надають значення передчасній втраті молочних зубів, вважаючи, що робити нічого не потрібно, оскільки вони тимчасові. Така позиція є неприйнятною, адже, крім проблем ортодонтичного характеру, може розвинутися ряд порушень, наприклад, в роботі органів шлунково-кишкового тракту. Якщо зуб випав завчасно або був спеціально видалений, необхідно звернутися до ортодонта. Він встановить спеціальний утримувач простору до того часу, поки не виросте постійний «послідовник».

Що потрібно знати батькам

У період, коли випадають молочні зуби у дитини, батькам потрібно особливо уважно поставитися до здоров'я порожнини її рота. Як вже говорилося, форсувати події не потрібно. Але бувають ситуації, коли зуб довго не випадає і вже прорізується постійний. У цьому випадку варто звернутися до лікаря. Самостійні дії можуть привести до пошкодження тканин і занесення в рану інфекції. Інші важливі рекомендації:

 1. Не змушуйте дитину полоскати рот відразу після того, як випав зуб. Це може призвести до вимивання згустку з ранки, який сприяє загоєнню тканин і запобігає проникненню інфекції в неї.
 2. Стежте за якістю гігієни порожнини рота малюка. Поясніть йому, що не варто розхитувати зуб брудними руками або постійно чіпати край нового зубика, що тільки-но ріжеться. Це може привести до занесення інфекції.
 3. Відвідуйте стоматолога в період зміни прикусу хоча б двічі на рік. Він допоможе оцінити, у скільки випадають зуби у малюка, проконсультує, як доглядати за ротовою порожниною дитини в цей період, вчасно виявить патологічні процеси. Не варто відкладати візит до лікаря, якщо процес прорізування викликає дискомфорт.

Кровотеча після випадання зуба – нормальне явище. Зупинити її допоможе стерильний тампон. Якщо минуло вже 10 хвилин, а кров все ще йде, необхідно звернутися до фахівця для з'ясування проблем у дитини зі згортанням крові.

Уважне ставлення батьків до здоров'я порожнини рота свого малюка подарує йому красиву і здорову усмішку!

Дата: 14 травня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.