Не лише карієс: 10 найдорожчих проблем із зубами у курців

Сигаретний дим згубно впливає на ротову порожнину. Хронічний неприємний запах і жовтий наліт на зубах від паління — це лише видимі побічні ефекти. Шкідлива звичка призводить до стоматологічних захворювань і патологій.
Шкода для ротової порожнини
Як паління впливає на зуби? Шкідливі речовини і канцерогени осідають на емалі плівкою, під якою розмножується більше 600 видів бактерій. Щільний жовтий наліт руйнує дентальну тканину і не пропускає поживні речовини — кальцій і фтор. Дим вбиває корисну мікрофлору і знижує антибактеріальні властивості слини. Температурний перепад утворює мікротріщини на емалі — через них отруйні речовини потрапляють углиб і осідають щільним прошарком.
Яка дія сигарет на зуби?
Ось 10 найпоширеніших стоматологічних проблем курців:
- Руйнування пломб і коронок. Коронка може служити до 20 років, але при палінні — у 2 рази менше.
- Пародонтит. Тютюновий дим псує судини, які доставляють в ясна все менше кисню. Результат — запалення, кровоточивість, оголення зубів, біль.
- Карієс. Дентальну тканину регулярно руйнує тютюновий дим, внаслідок чого утворюється зубний камінь і каріозні дірки.
- Пульпіт. Через мікротріщини патогенні мікроорганізми потрапляють углиб зуба і вражають тканину, нерви і судини.
- Гінгівіт. Запалення ясен із-за гіпоксії і щільного шару бактеріального нальоту.
- Пародонтит. Запущена стадія пародонтита з оголенням коренів. Зуби псуються і випадають.
- Гранулема. Проявляється новоутвореннями, болем, підвищеною чутливістю, почервоніннями.
- Запах з рота. Причина — у бактеріях і сухості подразненої слизової оболонки. При цьому курець звикає до власного запаху, і йому здається, що проблеми немає, хоча насправді це не так.
- Спотворення смаку. Тютюновий дим пригноблює смакові рецептори.
- Естетична складова. Зуби жовтіють, з'являються коричневі плями.
75% всіх онкологічних захворювань ротової порожнини — із-за паління. Тютюновий дим — причина ерозії слизової оболонки і грибкових уражень язика.
Складнощі в стоматологічному лікуванні курців
При палінні зуби не лише частіше схильні до хвороб — їх ще й складніше лікувати. Від нікотину карієс частково розташовується під яснами, тому на початковому етапі запалення його просто не видно, і часто по допомогу звертаються вже в запущених випадках. Щоб добитися сухої поверхні під яснами для пломбування, дантист використовує спеціальні ізолюючі пристрої.
Проблеми виникають при імплантації і видаленні зубів. При палінні тканини загоюються повільніше, відбувається відторгнення стороннього матеріалу. Ризик невдачі при операціях на пародонті зростає багаторазово.
Паління несумісне з брекетами. При лікуванні ортодонтичними конструкціями важливе значення має чищення зубів, якість якого страждає із-за тютюнового диму. Після зняття емаль під брекетами може виявитися світліше, ніж загальна поверхня зубів з нальотом від паління.
Електронні сигарети: шкода для ротової порожнини
У електронних сигаретах немає тютюну, але є нікотин. Жоден стоматолог не порадить E-сигарети в якості безпечної альтернативи звичайним. Чому? Нікотин — причина періодонтиту, гінгівіту, карієсу і неприємного запаху з рота.
Безнікотинова суміш також шкодить порожнині рота. Вона сприяє утворенню бактеріальної плівки і патологічним процесам. Зуби чорніють і руйнуються.
Профілактика
Рекомендована частота відвідування стоматолога для курців — 1 раз на 3 місяці. З цією ж періодичністю треба міняти щітку.
Краща профілактика — позбавлення від згубної звички. Мінімізувати шкоду від паління допоможе наступне:
- чищення мінімум двічі на день з використанням зубної нитки та ополіскувачів;
- збалансований раціон;
- споживання продуктів, що сприяють природному очищенню зубів: яблук, моркви, полуниці;
- професійне чищення кожні 4–6 місяців.
Профгігієна у стоматолога допоможе позбавитися від нальоту на зубах і між ними, в під’ясенному просторі, а також запобігти утворенню зубного каменю і карієсу.