ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Неправильний прикус: чи потрібно його виправляти, коли найкраще це робити

Згідно зі статистикою, неправильний прикус спостерігається у половини сучасних людей. Деякі з них відносять криві зуби до проблем, що не вимагають медичного втручання. Іноді так воно і є. Виправлення прикусу не потрібно, якщо неправильне розташування зубів не створює людині психологічного дискомфорту, а також не погіршує функції зубощелепної системи в цілому.

У той же час некоректне положення щелеп може стати причиною розвитку цілого ряду захворювань. У таких випадках виправлення прикусу стають необхідністю. Ця проблема зустрічається у 50-80% населення України. Її рішенням займається стоматологічна ортодонтія.

Ще трохи статистики: найбільшу кількість дефектів відзначається у віці 6-8 років (до 60%).

Фактори ризику

Фахівці розрізняють кілька причин, в силу яких відбувається неправильне формування зубного ряду:

  • погані звички. Якщо малюк зловживає смоктанням пустушки або постійно бере в рот палець, то це може перешкодити нормальному формуванню прикусу;
  • штучне вигодовування. Годування з пляшечки задіє тільки частина м'язів обличчя і щелеп, інші залишаються в бездіяльності. В результаті виникають складнощі з всебічним розвитком щелепи, що і стає причиною появи різних патологій прикусу;
  • спадковість. Якщо у обох батьків або у одного з них спостерігаються проблеми (порушений прикус або криві зуби), то з великою часткою ймовірності ця патологія проявиться у дитини.

Про те, як виправити неправильний прикус, розповість лікар-ортодонт.

Чим небезпечне неправильне положення щелеп

Бажання вирівняти зуби виникає у людей, які хочуть мати гарну посмішку. Сучасні реалії такі, що наявність неправильного прикусу може перешкодити людині зробити кар'єру. Рівні зуби - невід'ємний атрибут успішності. Тому при бажанні досягти слави на обраному терені потрібно подбати про виправлення дефектів прикусу.

Крім естетичного аспекту, є також ряд медичних показань, які обумовлюють необхідність корекції зубного ряду:

  • порушення дикції. Некоректне розташування щелеп заважає правильній артикуляції. В результаті людина говорить нечітко або шепелявить. Особливо яскраво це помітно в дитячому віці. Якщо своєчасно не вжити необхідних заходів, то проблеми можуть зберегтися на все життя;
  • порушення функції дихання. При деяких патологіях людина може дихати виключно через рот. У цьому випадку він стає «легкою мішенню» для різноманітних респіраторних інфекцій, які з часом можуть перейти в хронічну форму;
  • передчасна втрата зубів. Неправильний прикус стає причиною появи цілої низки проблем. Так, на зуби доводиться нерівномірне навантаження, в результаті ті, які працюють найбільше, дуже швидко стираються. Додатково підвищується ризик появи карієсу. Адже криві або занадто близько зростаючі зуби складніше чистити. В результаті між ними накопичується зубний наліт, який є відмінним середовищем для карієсу;
  • розвиток захворювань щелепної системи, наприклад, пародонтиту або гінгівіту. Криві зуби нерідко травмують ясна, що стає причиною запалення слизових тканин;
  • запалення суглоба, що з'єднує скроню з нижньою щелепою. Патологія прикусу призводить до неправильного розподілу навантаження, в результаті чого виникають хворобливі відчуття під час жування, головні болі;
  • розвиток захворювань органів шлунково-кишкового тракту. Прикус визначає виконання таких функцій ротової порожнини, як жування і ковтання.

Нарешті, виникають складнощі з протезуванням неправильно сформованого зубного ряду. Так, на кривій зуб неможливо поставити протез, а при надмірній скупченості можна вживити імплантат. Тому потрібно заздалегідь задуматися, як виправити прикус, щоб потім не виникало проблем у протезиста.

Коли починати

Ще кілька років тому небагато людей знали, хто такий ортодонт. Сьогодні більшість батьків розуміє, що криві зуби - це привід звернутися до фахівця. Чим раніше почати лікування, тим кращим буде результат. Практика показує, що максимального ефекту можна домогтися в період формування зубощелепної системи, тобто, в дитячому або підлітковому віці.

А от дорослі до недавнього часу змушені були все життя страждати від кривих зубів. Ситуація кардинально змінилася з появою нових конструкцій. З їх допомогою можна успішно коригувати ортодонтические патології навіть у дорослих людей. Але результат лікування визначається в кожному конкретному випадку окремо. По-перше, ефективність медичних маніпуляцій залежить від наявності та стану зубів.

Крім того, важливе значення мають компенсаторні можливості організму. Далеко не завжди він здатний витримати тривале лікування. Якщо говорити теоретично, то криві зуби піддаються виправленню в будь-якому віці. Але ідеальний варіант - рано розпочати розгляд питання, як виправити прикус.

Важливі моменти

Батькам необхідно подбати про включення в раціон малюка достатньої кількості твердої їжі. Якщо у нього виникають складності в процесі жування, або він постійно дихає через рот, то рекомендується проконсультуватися у ортодонта. Крім того, батькам потрібно порадитися з лікарем, якщо дитина постійно смокче палець.

Своєчасне звернення до фахівця допоможе уникнути появи більш значних проблем в майбутньому. Лікар розробить профілактичні процедури за участю пластинок і тренажерів. Ретельне дотримання рекомендацій в більшості випадків дозволяє запобігти виникненню проблем з прикусом.

Але навіть їх поява - це не привід впадати у відчай. Грамотний фахівець визначить вік, з якого доцільно починати лікування. При наявності молочних зубів найчастіше використовують знімні апарати. У підлітковому віці формується постійний прикус, і для його виправлення встановлюють брекет-систему.

Якщо корекція потрібна дорослій людині, то для початку лікар визначає стан пародонту. При наявності патологічних змін підбирається схема лікування. В іншому випадку проведення ортодонтичних процедур може привести до погіршення ситуації. До того ж необхідно пролікувати каріозні зуби і ретельно дотримуватися гігієни. Стандартна тривалість лікування становить від півтора до двох років.

Дата: 13 квітня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.