ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Пародонтит: симптоми та лікування фото, що це таке

Усе про пародонтит: симптоми, причини та методи лікування

Стоматологічні захворювання не обмежуються карієсом і його ускладненнями. Ураженими можуть бути не тільки зубні тканини, але й пародонту. Одним із найпоширеніших захворювань ясен є пародонтит, симптоми якого краще розпізнати якомога швидше. Запущена хвороба може стати причиною втрати зубів.

Пародонтит: загальна інформація про хворобу

Що таке пародонтит зубів? Це одна з найнебезпечніших стоматологічних хвороб. Вона супроводжується запаленням опорного апарату — тканин, що утримують зуби. До процесу залучені не тільки ясна, як при гінгівіті, але й періодонт, що зв'язує коріння зуба з щелепою, цемент кореня й альвеолярні відростки.

Які фактори сприяють розвитку пародонтиту

Основною причиною розвитку хвороби є погана гігієна порожнини рота. Якщо не видаляти регулярно м'який зубний наліт, з часом він твердне. Так формується зубний камінь, який проникає під ясна та стає живильним середовищем для шкідливих мікроорганізмів, що провокують запалення ясен (гінгівіт). У разі відсутності належного лікування захворювання переходить у пародонтит. При ньому інфекція з поверхні слизової переходить вглиб тканин. Інші причини розвитку хвороби:

 • травмування тканин — при неправильно підібраному або встановленому протезі, пломбі, що нависає, деформації прикусу, переломі кореня зуба;
 • гормональні порушення — можуть спостерігатися в період вагітності;
 • захворювання щитоподібної залози, нирок, органів шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи;
 • хронічні хвороби — наприклад, як наслідок цукрового діабету;
 • авітаміноз — у такому разі у яснах порушуються обмінні процеси, тому вони запалюються;
 • шкідливі звички — при палінні тютюновий дим звужує судини слизової оболонки порожнини рота, вони стають крихкими, погіршується кровопостачання ясенних тканин й апарату, що утримує зуби.

З віком ризик розвитку пародонтиту підвищується, що пояснюється зниженням швидкості обмінних процесів у тканинах. Майже у всіх людей старше 65 років діагностують це захворювання. Воно стає основною причиною втрати зубів у літньому віці.

Стадії пародонтиту та його симптоматика

Хвороба може протікати в гострій і хронічній формі. У першому випадку стан має агресивний характер — симптоми яскраво виражені, пацієнта турбують болючі відчуття, захворювання швидко обважнюється. У другому — пародонтит проходить кілька етапів розвитку.

Стадії розвитку хронічного пародонтиту

Симптоми

Легка

 • кровоточивість ясен, що виникає при механічному подразненні;
 • хворобливість тканин;
 • їх почервоніння або синюшність;
 • утворення ясенних кишень (до 3,5 мм), у яких накопичується гнійно-серозний ексудат.

Середня

 • поглиблення пародонтальних кишень до 5 мм;
 • накопичення в них великої кількості гною;
 • неприємний запах з рота, який неможливо усунути звичайним чищенням;
 • розсмоктування кістки — на 50% від висоти коренів;
 • опущення ясен, оголення коренів;
 • невелика рухливість зубів, при якій різці розходяться віялоподібно.

Важка

 • збільшення глибини пародонтальних кишень — 70-80% від довжини кореня та більше;
 • сильна рухливість зубів.

Від ступеня тяжкості захворювання будуть залежати методи терапії. Пародонтит легкого ступеня добре піддається лікуванню, але відновити ясна до ідеального стану все одно неможливо. При тяжкому ступені ураження підвищуються інші ризики — розвиток абсцесу, погіршення загального стану організму тощо. На тлі хронічних захворювань може виникати загострення патологічного процесу.

Класифікація пародонтиту за місцем розташування

З огляду на місце локалізації захворювання виділяють такі форми пародонтиту:

 1. Локалізований (осередковий). До патологічного процесу залучаються тканини, що оточують один або два поруч розташовані зуби.
 2. Генералізований. Запалення охоплює групу зубів або одну/обидві щелепи. Така форма розвивається як ускладнення хронічного гінгівіту.

Не варто плутати пародонтит і пародонтоз. Ці захворювання виникають з різних причин. Рідко пародонтоз є останньою стадією генералізованого пародонтиту.

Як діагностують захворювання

Своєчасна діагностика дозволить зберегти функціональність зубів. Щоб упевнитися, що це дійсно пародонтит, лікар використовує такі методи діагностики:

 • збір анамнезу — з'ясовує, коли пацієнт виявив перші симптоми, як часто трапляються загострення;
 • візуальний огляд;
 • визначення глибини пародонтальних кишень.

Пацієнту обов'язково роблять ортопантомограму, що дозволяє оцінити рівень атрофії кісткової тканини, виявити інші патології — гранульоми та кісти біля коріння зуба. У деяких випадках можуть знадобитися аналізи крові, посів мікрофлори порожнини рота. Тільки після ретельної діагностики стоматолог-пародонтолог зможе правильно визначити, як лікувати пародонтит.

У чому небезпека захворювання

Підступність пародонтиту криється в тому, що на ранніх етапах розвитку його складно розпізнати самостійно. Як було сказано, усунути його повністю не вдається. Але лікувати захворювання потрібно обов'язково, оскільки воно має серйозні наслідки для здоров'я порожнини рота й організму загалом:

 • рухливість і втрата зубів, через що стає боляче або зовсім неможливо жувати, втрачається естетика посмішки;
 • захворювання нирок, зокрема пієлонефрит;
 • хвороби органів шлунково-кишкового тракту (виразка, гастрит);
 • підвищення навантаження на серце.

Усі ці проблеми викликає патогенна мікрофлора, що провокує запалення. Неї необхідно обов'язково позбутися, а хворобу — перевести у стадію ремісії.

Як лікують пародонтит

Для боротьби з хворобою застосовують різні методики лікування, які визначають у залежності від ступеня її розвитку. Варто бути готовим до того, що процес буде тривалим. Крім пародонтолога, можуть бути залучені такі фахівці, як ортопед і хірург.

Видалення зубного каменю

Оскільки при пародонтиті насамперед необхідно позбутися бактерій, спочатку усувають зубні відкладення. Роблять це вручну або за допомогою спеціальних апаратів, які більш ефективні. У процесі можуть використовуватися:

 1. Ультразвуковий скалер. Внаслідок впливу тверді відкладення розщеплюються й вимиваються сумішшю повітря та води, яка подається під високим тиском. Таку методику призначають пацієнтам із неглибокими пародонтальними кишенями — до 3,5 мм. Сьогодні є апарати, здатні впоратися і з зубним каменем, що знаходиться в зубоясенних кишенях на глибині 12 мм. Наприклад, «Вектор». Його застосування буде коштувати дорожче, але ефективність процедури прирівнюється до хірургічного втручання.
 2. Технологія Air Flow. Переважно застосовується з ультразвуком, оскільки не справляється самостійно з зубним каменем. При комплексному підході ефективно видаляються всі відкладення.
 3. Ручні інструменти. Мають спеціальні гачки, за допомогою яких можна підчепити бляшку й витягти її. Такий спосіб використовується рідко, оскільки лікар не може точно бачити, де розташовуються відкладення на коренях.
 4. Лазер. Під впливом лазерного променя камінь відшаровується. Внаслідок застосування методики тонізуються тканини пародонту, що сприяє зняттю запалення. Вартість лазерної чистки дорожче за інші подібні послуги, та й пропонується вона не в кожній клініці.

Видалення зубних відкладень усуває перешкоди, які не дозволяють яснам зайняти колишнє положення та добре охопити поверхню зубів.

Хірургічне втручання

У запущених випадках, коли пародонтальні канали дуже глибокі й терапевтичні методи очищення безсилі, використовують хірургічні методики. Щоб дістатися до коренів зубів і почистити їх, проводять кюретаж ясен. Він буває двох видів:

 1. Відкритий. Лікар відшаровує ясна, очищає корінь зуба. Емаль потім шліфується й полірується, щоб у майбутньому на ній менше накопичувалися бактерії. У разі потреби хірург проведе остеопластику й корекцію положення ясен. На останньому етапі операції доктор відновлює форму слизової та накладає шви.
 2. Закритий. Методика не передбачає відшаровування ясен — відкладення видаляють вручну кюретами. Закритий кюретаж менш ефективний, оскільки лікар не бачить усього обсягу роботи та може повністю не усунути осередок інфекції.

Хірургічне лікування проводять із застосуванням місцевої анестезії, тому пацієнт не відчуває болю, але може бути дискомфорт. Якщо відкладень багато, доведеться відвідувати клініку кілька разів.

Медикаментозна терапія

Лікарські препарати застосовують тільки після професійного чищення зубних відкладень. Якщо не усунути джерело інфекції, у їх застосуванні немає сенсу. Після стоматологічних маніпуляцій в умовах клініки продовжують лікування вже в домашніх умовах. Медикаментозний курс триває від 1-2 тижнів до декількох місяців — усе залежить від ступеня ураження. Лікар може призначити такі препарати:

 1. Місцевого впливу — антисептичні гелі, мазі, розчини для полоскання. Добре себе зарекомендували такі засоби, як «Метрогіл Дента», «Холісал». Для ротових ванночок і полоскань готують розчини на основі «Хлоргексидину» або «Мірамістину».
 2. Системного впливу. На основі аналізів лікар призначить антибіотики, які впливають на ту групу бактерій, яка становить основу зубного каменю. Часто при пародонтиті приймають «Цифран», «Метронідазол», «Флемоксин».

Для відновлення тканин проводять вітамінотерапію. Особливо ясна потребують вітаміну С, який вживають у таблетованій формі. Оптимальне дозування — 500-1000 мг на добу. Курс — 10-14 днів. Оскільки дозування велике, необхідно бути уважним, адже аскорбінова кислота може спровокувати алергію.

Ін'єкції у ясна та плазмоліфтинг

Лікарські препарати й вітаміни лікар може призначити в ін'єкційній формі. Вводять їх також курсами. Ін'єкції діють набагато швидше за таблетки.

Плазмоліфтинг — одна з найефективніших методик лікування пародонтиту, що передбачає введення плазми, отриманої з крові пацієнта. Для процедури беруть збагачену тромбоцитами фракцію. Плазмоліфтинг проводять для легкої та середньої стадій захворювання.

Шинування рухомих зубів

Якщо пародонтит розвинувся до такої міри, що зуби стали хиткими, їх потрібно зафіксувати. З цією метою роблять шинування. Процедура дозволить зберегти правильне положення зубів, запобігти надмірному навантаженню на кістку при пережовуванні їди. Її суть полягає в установленні шини зі скловолокна на декілька сусідніх зубів з боку язика. Якщо надійної опори в роті вже немає, виготовляють шинувальний бюгельний протез.

Важливо дотримуватися інших призначень лікаря — полоскання, мазі й таблетки, уколи тощо. Інакше зуби будуть далі розхитуватися і, як наслідок, випадуть разом із шиною.

Ретельна гігієна порожнини рота

Без регулярного видалення нальоту та захисту ротової порожнини від патогенів не вийде досягти стійких результатів. Доктор підкаже, якими пастами лікувати хворобу та як правильно підібрати щітку. Чистити зуби потрібно два рази на день. Важливо також користуватися флосом й ополіскувачем. Дотримання правил гігієни допоможе прискорити відновлення.

Дата: 3 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.