ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Періодонтит молочних зубів у дітей — 5 специфічних симптомів, 2 види лікування

Періодонтит молочного зуба – запалення м'яких тканин, яке супроводжується руйнуванням кісткової тканини. Розвивається завжди внаслідок відсутності лікування карієсу та пульпіту, може протікати у гострій або хронічній формі. Лікувати періодонтит потрібно виключно у стоматологічній клініці, тому що існує високий ризик важких ускладнень.

Причини розвитку періодонтиту молочних зубів

Не тільки запущений карієс є причиною розвитку даного стану у дитячому віці. Існує декілька чинників, які його провокують:

 • проведення лікування пульпіту неналежним чином — неякісна дезінфекція зубних каналів, некоректне видалення нерва, неправильне встановлення пломби;
 • незакінчене лікування пульпіту – у канали було закладено мало лікарського препарату, батьки скасовували повторні візити до стоматолога;
 • занадто велика доза препаратів, що закладаються у канали при пульпіті – періодонтит розвивається на тлі їх токсичного впливу;
 • нанесення травми при лікуванні карієсу чи пульпіту – інструментом пошкоджується періодонт (глибокі тканини), що й викликає запалення;
 • травма щелепи – спрямовані удари в щелепу, переломи.

У дитини може утворитися рана на яснах і через їх травмування занадто твердими фруктами й овочами, кісточками. Зазвичай такі пошкодження швидко гояться, але якщо загальний імунітет ослаблений, то прогресування запального процесу не уникнути.

Симптоми періодонтиту у дитячому віці

Клінічна картина захворювання виражена та специфічна:

 • дитина скаржиться на гострий біль у проблемному зубі, який частіше виникає при накушуванні;
 • м'які тканини ротової порожнини набрякають, через короткий час набряк поширюється й на щоку;
 • на яснах утворився свищ («отвір»), через який у рот виходить серозний вміст;
 • з рота виходить неприємний (смердючий) запах, який не зникає після чищення зубів і застосування бальзамів, ополіскувачів;
 • підвищення загальної температури тіла.

Ці ознаки належать до гострої форми перебігу запального процесу, але вона швидко трансформується у хронічну – протікає з частими рецидивами, організм дитини постійно отруюється токсичними речовинами. А це тягне за собою погіршення загального стану хворого — капризування та підвищена сонливість, слабкість й апатія, відмова від їжі, розлади травлення.

Методи лікування запалення періодонту

Лікування періодонтиту у дітей може проводитися двома методами — консервативною терапією та хірургічно. Рішення приймає стоматолог після огляду порожнини рота дитини, враховується загальний стан пацієнта, а також результати рентгенологічного дослідження та огляду проблемної ділянки, вік дитини.

Консервативна терапія

Мається на увазі, що лікар виконає анестезію — дитина під час маніпуляції не відчуватиме болю. Далі стоматолог видаляє виявлені тканини, уражені некрозом, і відкриває для себе доступ до кореневих каналів. Останні піддаються чищенню інструментами та зрошенням лікарськими розчинами, які необхідні для дезінфекції та знищення хвороботворних мікроорганізмів.

Наступний етап лікування — введення у канали лікарських препаратів, які надають антибактеріальну, протизапальну дію. Встановлюється тимчасова пломба, і дитина відпускається додому. Тільки через 7-10 днів вона знову відвідує стоматолога для чергового очищення каналів і встановлення вже постійної пломби.

Якщо періодонтит діагностовано у хронічній формі, то можливе проведення всіх маніпуляцій за 1 відвідування клініки — лікар проводить чистку каналів і відразу ж ставить постійну пломбу.

Хірургічне втручання

Йдеться про видалення зуба з прогресуючим періодонтитом. Для цього є чіткі показання:

 • раніше було проведено терапевтичне лікування, але позитивні результати відсутні — зберігається біль, спостерігається поширення запального процесу;
 • сталося руйнування коронкової частини одиниці — відновити її неможливо, у будь-якому випадку функціональність зуба втрачається;
 • виявлено розсмоктування кореня на 2/3 його довжини — це свідчить про швидку зміну молочної одиниці на постійну.

Попри те, що молочні зуби вважаються тимчасовими та «все одно випадуть», видалення навіть при періодонтиті слід проводити у крайньому разі. Втрата такої одиниці може призвести до проблем з уже постійними зубами, може змінитися прикус і викривитись ряд.

Запобіжні заходи розвитку періодонтиту

Лікування запалення періодонту складне й тривале за часом, не завжди дає позитивні результати, що тягне за собою видалення зуба. Щоб уникнути цього, потрібно дотримуватися простих запобіжних заходів:

 • приводити дитину до стоматолога 1 раз на 3 місяці для контрольного огляду порожнини рота;
 • робити чистку зубів 2 рази на день й обов'язково під наглядом батьків — процедура повинна виконуватися правильно;
 • обмежити вживання солодощів — це провокатори розвитку карієсу;
 • своєчасно усувати каріозні ураження зубів — у дитячому віці цей процес відрізняється стрімкою течією.

Ефективністю щодо запобігання періодонтиту мають фторування та ремінералізація емалі зубів. Такі процедури можна проводити дітям у віці 2 років і старше.

Періодонтит — доволі небезпечне захворювання, яке призводить не лише до втрати молочних зубів. При відсутності лікування запальний процес поширюється на кісткові тканини щелепи, а це загрожує остеомієлітом, сепсисом, формуванням свищів.

Дата: 11 вересня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.