ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Підвищена чутливість зубів: причини виникнення та 5 методів усунення

У стоматологічну клініку люди звертаються не тільки для лікування карієсу та протезування, адже спеціалізації лікарів цієї установи мають на увазі допомогу з приводу будь-яких проблем, неприємних відчуттів у ротовій порожнині. Нерідко по допомогу до стоматолога звертаються зі скаргами на надмірну чутливість зубів. У медицині такий стан називається гіперестезією. Відрізняється він вираженими, характерними ознаками. Лікар не тільки дасть оцінку стану ротової порожнини, а й виявить справжню причину появи проблеми. Від результатів діагностики залежатиме і лікування. Домогтися одужання вийде лише комплексними методами з використанням медикаментів, специфічних засобів для гігієни.

Що є причиною появи високої чутливості зубів

Перш ніж буде призначене лікування, лікар повинен встановити фактори, які спровокували цю проблему. У стоматології вони поділяються на дві групи: несистемні та системні. У першу входять:

 1. Порушення правил проведення гігієнічних процедур. Людина може використовувати щітку з занадто жорсткою щетиною, захоплюватися відбілюванням. Результатом цього буде природне витончення емалі, яка залишається цілою, але втрачає свої захисні функції.
 2. Ушкодження зубів механічного типу. Навіть мікроскопічні відколи, точкове травмування провокують появу сильної чутливості. Тому стоматологи категорично не рекомендують розгризати горіхи, відкривати пляшки, перегризати дріт та вчиняти інші подібні дії.
 3. Спадкова схильність. Підвищена чутливість зубів може бути спадковою, закладеною на генетичному рівні. Таке трапляється рідко. Якщо у батьків чи близьких родичів подібна проблема є, то людина повинна буде особливо приділяти велику увагу здоров'ю ротової порожнини.

У перелічених випадках аналізований стан вважається самостійним захворюванням, а несистемні провокуючі чинники роблять виражену реакцію вживання холодного і гарячого, кислого і солодкого однією з симптомів внутрішніх патологій. До них належать інфекційні та вірусні захворювання, хвороби органів шлунково-кишкового тракту, порушення гормонального фону, нестача вітамінів та мінеральних речовин. Нерідко неприємні відчуття виникають при вагітності, що пов'язано з некоректним виробленням гормонів.

Окремо розглядається ситуація, що виникла як реакція організму на лікувальні стоматологічні маніпуляції. Йдеться про випадки, коли вона з'явилася після видалення зуба мудрості чи лікування глибокого карієсу.

Стадії перебігу та загальна клінічна картина

Зрозуміти, що чутливість зубів підвищилася, можна одразу – основним симптомом є гострий біль. Він відрізняється короткочасністю, триває не більше 30 секунд, може бути локальним (людина точно показує зуб, який дає таку реакцію) або бути присутнім у всьому ряді. Стоматологи розрізняють 3 стадії перебігу гіперестезії, які відрізняються клінічними картинами: 

 • 1 стадія – з'являється біль при вживанні гарячих чи холодних напоїв, їжі;
 • 2 стадія – дискомфорт викликають кислі, солоні, гострі та солодкі продукти;
 • 3 стадія – неприємне відчуття виникає «з приводу та без», навіть при легких рухах язика та втягуванні повітря.

Часто починається захворювання з появи основного симптому в передніх зубах, потім розповсюджується по всьому ряду. Якщо на 1 стадії проблема може турбувати лише верхній або нижній ряд, то на 3 пацієнт скаржиться на великі відчуття «ломки» і не може вказати на джерело болю.

Як лікувати гіперчутливість зубів: 5 основних методів

Зменшити вираженість болю можна у різний спосіб, але спочатку потрібно проконсультуватися зі стоматологом. Якщо на огляді буде діагностовано карієс або пульпіт, виявлено сколи та тріщини твердих тканин, запальні процеси на слизовій оболонці, то знадобиться повноцінне лікування основного захворювання. Тільки після цього фахівець може підібрати метод спрямованої терапії:

 1. Застосування лікарських засобів. Йдеться про мазі та гелі, які використовуються місцево, наносяться безпосередньо на зуби. Після нанесення не можна пити та їсти протягом 30 хвилин. Вибір конкретного препарату лягає на лікаря, він же підбере режим застосування та тривалість терапії.
 2. Використання спеціальних ополіскувачів. Такі засоби можуть бути профілактичними та лікувальними. Перша категорія може застосовуватися самостійно, а ось друга – тільки за призначенням лікаря. Ці препарати повністю усувають проблему або зменшують її вираженість, якщо розпочати застосування на 1 або 2 стадії перебігу захворювання.
 3. Проведення гігієнічної процедури зі специфічними пастами. У складі присутні фтор і кальцій, які зміцнюють емаль і допомагають зняти чутливість. Пасти мають сильний лікувальний ефект. При неправильному застосуванні можуть призвести до надлишку зазначених мікроелементів. Тому починати їх слід використовувати тільки після консультації з фахівцем.
 4. Дотримання правил гігієни ротової порожнини. Для отримання інформації про грамотне чищення зубів можна звернутися до стоматолога. Будуть підібрані не лише пасти та ополіскувачі, а й щітка, визначено доцільність застосування іригатора чи флосу.
 5. Корекція раціону. Це не лікувальна процедура, але допоможе знизити інтенсивність неприємних відчуттів. З меню виключаються страви та напої з вираженим смаком (кислі, гострі, солодкі). У їжу вживають теплі продукти. Меню має бути збагачене молоком та кисломолочними продуктами, печінкою, рибою.

У клініці може бути призначене і направлене лікування – лікар виконає фторування, проведе діагностику каналів та оцінить стан зубів під коронками. Він же дасть рекомендації щодо застосування специфічних медикаментів та гігієнічних паст.

Профілактичні заходи для запобігання проблемі

Щоб не відчувати болісних відчуттів та насолоджуватися свободою вживання улюблених страв, напоїв, стоматологи рекомендують звернути увагу на профілактику підвищеної чутливості зубів. Вона має на увазі дотримання простих правил:

 • користуватися щітками із щетиною середньої жорсткості;
 • відмовитися від застосування зубочисток;
 • знизити кількість твердих продуктів, що вживаються;
 • не розгризати насіння та горіхи, не відкривати пробки;
 • використовувати спеціальні пасти для чищення, що зміцнюють емаль.

Двічі на рік потрібно відвідувати стоматолога для контрольного огляду ротової порожнини. Якщо є спадкова схильність до розглянутої проблеми, то візити мають стати частішими.

Підвищена чутливість зубів виліковна, але зменшення неприємних відчуттів потрібно проводити вчасно та під контролем стоматолога. Тільки лікар зможе визначити справжню причину гострої реакції на подразники та підібрати грамотну, ефективну схему терапії. Важливо не запускати ситуацію, у разі перших ознак гіперестезії звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.

Дата: 15 січня 2022
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.