ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Порушення прикусу: причини, діагностика та лікування

Порушення оклюзії зубів зустрічається у багатьох людей, незалежно від віку. І частина з них вимагає спеціалізованої допомоги ортодонта. Без лікування така проблема може призводити в першу чергу психологічного дискомфорту, а також цілого спектру захворювань різних систем в організмі. Від неправильного прикусу виникають головні болі, дитина або дорослий частіше хворіє на гострі респіраторні захворювання та хворобами шлунково-кишкового тракту. Зуби стають сильнішими схильними утворенням карієсу і з часом руйнуються.

Причини неправильного прикусу

В основному аномальна оклюзія - це спадкова особливість, і в кожному випадку має місце одна з п'яти типів патологій. Сюди входить неправильний прикус відкритий, перехресний, глибокий, дистальний, мезіальний. Крім генетичної схильності, на стан оклюзії вплинуть такі фактори:

 • шкідлива звичка дитини смоктати палець або несвоєчасне відучення від соски;
 • раннє видалення молочних зубів або втрата їх в дорослому віці;
 • неправильне годування немовляти;
 • нестача мінералів і вітамінів;
 • часті захворювання дитини, при яких порушується носове дихання;
 • неправильна постава;
 • родові травми, важка вагітність.

У більшості випадків патології проявляються в ранньому віці, і саме в цей період можна виправити ситуацію, контролюючи формування зубів дитини. Але це не завжди виходить, і дорослі теж страждають неправильним прикусом. Причинами можуть бути травма, віддалені зуби, поява зубів мудрості при нестачі вільного простору.

Діагностика неправильної оклюзії зубів

Визначити, чи були порушення при формуванні прикусу і чи потрібно в цьому випадку допомога, може тільки ортодонт. Для цього він призначає:

 • панорамну рентгенографію зубощелепної системи;
 • радіовізіографи;
 • комп'ютерну томографію.

Дослідження дозволить оцінити стан зубів, побачити зміни зубощелепної системи і з'ясувати причини порушення нормальної оклюзії. Цей же крок необхідний для підготовки до корекції.

Можна самостійно помітити патологію прикусу за такими ознаками:

 • складності при вимові шиплячих букв;
 • вираженість зміщення щелепної дуги, нижній або верхній;
 • постійне утворення зубного нальоту в одному і тому ж місці.

Слід звернути увагу на стан своїх щелепних дуг: можуть спостерігатися великі відстані між зубами, їх нерівне розміщення, скупченість розташування тощо.

Підготовка до корекції

Першими кроками до вирішення проблеми будуть процедури лікування зубів, ясен при необхідності. Домогтися здорової порожнини рота на даному етапі дуже важливо. Виконуються лікування карієсу, пульпіту, чистка зубного нальоту, каменя і т. д., а також видаляються зуби, які не підлягають лікуванню.

Потім за індивідуальними показаннями підбирається варіант корекції прикусу. У сучасній ортодонтії в наявності безліч апаратних методик для корекції прикусу пацієнта будь-якого віку. Хірургічні методи показані в важких випадках, наприклад при вродженої аномалії щелепи, помітною асиметрії особи. Безопераційне втручання проводиться із застосуванням сучасних, ефективних систем.

Сучасні методи лікування дітей

Зазвичай до виправлення прикусу вдаються по досягненню дитиною 5-6-річного віку. У цей період виправити прикус набагато простіше і швидше, ніж у дорослої людини.

Установка пластин

Ця конструкція вимагає постійного ношення, але легко знімається, наприклад перед прийняттям їжі. Її виготовляють за індивідуальним зліпком з щелепи. Пластина має кілька металевих елементів і основу - міцний полімер, безпечний для здоров'я. Він має пам'ять форми і повертається до неї під впливом тепла в роті.

Пластина може:

 • усунути міжзубні щілини;
 • запобігти неправильному розташуванню язика в роті;
 • виправити прикус.

Лікар на періодичних оглядах підкручує дугу, щоб вона більш щільно прилягала.

Застосування спеціальних кап

Капи (елайнери) теж зроблені з прозорого гіпоалергенного пластика, але не мають металевих елементів. Конструкція виготовляється за зліпком зубів, не викликає дискомфорту при носінні. На час чищення зубів або прийому їжі пристрій можна знімати, і це істотно полегшує догляд за порожниною рота. На період лікування, який триває близько року, знадобиться декілька таких конструкцій.

Трейнери

По виду дуже схожі на захисні капи для спортсменів. Вони виготовляються з м'якого силікону. Їх досить носити по кілька годин на день і обов'язково надягати на ніч. Серед переваг системи - простота в носінні, невибагливість у догляді, плюс вона не вимагає постійного ношеня. Трейнери допоможуть виправити прикус, випрямити зуби, відновити природне дихання через ніс. Вони використовуються в основному у дітей, а у дорослих - в окремих випадках, при дрібних дефектах.

Способи виправлення оклюзії зубів у дорослих

У будь-якому віці хочеться мати гарну посмішку і не мати комплексу меншовартості, який може переслідувати через неправильний прикус. Але допомога ортодонта буває необхідна не тільки для естетичних цілей.

Хірургічна корекція

Головна мета операції - усунення функціональних і естетичних порушень, і виконуватися вона може різними способами. В основному це укорочення або подовження щелепної дуги, її переміщення, корекція розміру підборіддя. Виправлення прикусу таким методом користуються рідко і при певних показаннях, наявності складних патологій.

Установка брекетів

Найпоширеніший спосіб для створення красивої посмішки. Брекети застосовуються для дітей і дорослих. Виправлення оклюзії займає від півроку до 3 років, в залежності від складності поставленого завдання. За весь цей період знадобиться кілька разів відвідати фахівця для корекції і заміни системи. На вибір пацієнту представлені кілька видів брекетів: найдоступніші, але неестетичні - металеві. Повністю непомітні системи є найдорожчими. Існують сапфірові, керамічні, самолігуючі вироби. Відповідна система підбирається лікарем з урахуванням побажань пацієнта.

Естетичні елайнери

Самі непомітні системи для корекції виготовляються методом 3D-моделювання та 3D-друку. Елайнери - це вузькоспеціалізовані капи, які застосовуються тільки з метою виправлення прикусу. Звичайні ж можуть бути відбілюючими, застосовуватися при бруксизмі і т. д. За допомогою елайнерів відбувається зміщення і обертання зуба в потрібному напрямку за рахунок щільного обхвату. Система повинна носитися 22-24 години на добу.

Навіщо потрібно виправляти прикус

Як вже було зазначено, психологічний дискомфорт, низька самооцінка, стриманість в усмішці - не єдині супутники неправильного прикусу. Порушення оклюзії зубів провокує захворювання ясен і зубів, так як ускладнює адекватну гігієну порожнини рота, а також хвороби шлунка через неможливість нормально пережовувати їжу. У дітей це призводить до розвитку порушень скронево-нижньощелепного суглоба.

Раніше вважалося, що виправляти кривизну зубів і прикус можна тільки дітям. Але з розвитком медицини і появою нових, більш досконалих конструкцій процедура лікування доступна і дорослому в будь-якому віці. Після того, як людина вирішується виправити прикус зубів, його життя суттєво змінюється в позитивну сторону. Він перестає комплексувати і більше не соромиться своєї посмішки.

Дата: 13 квітня 2020
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.