ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Правильний догляд за зубами в домашніх умовах

Чим небезпечна недоглянута порожнина рота й чому потрібно чистити зуби

Порожнина рота – місце, де живуть цілі колонії кількох видів мікроорганізмів, зокрема й хвороботворних. Щоб вони не активувалися, не завдали шкоди, необхідно здійснювати регулярний догляд за зубами, а також прилеглими до них органами та тканинами.

Це важливо не лише для гарної посмішки, але й для здоров'я всього організму, насамперед шлунково-кишкового тракту, ЛОР-системи. Ослаблений інфекціями імунітет не може повноцінно реагувати на зовнішні атаки, що призводить до збою у роботі серця, легенів, печінки, позначається на стані шкіри, волосся, вбиває нервову систему та зір.

Оскільки мікроби діють поступово, вибірково, весь «букет» захворювань не проявляється різко, тому порушення в організмі рідко пов'язують, наприклад, з карієсом. Відсутність інформації про такий взаємозв'язок призводить до недотримання правил гігієни ротової порожнини. Якщо їх систематично нехтувати, то в результаті знадобляться послуги стоматології. Спектр їх широкий, проте краще своєчасно зупинитись на відвідуваннях гігієніста, який проведе професійне чищення зубів, розповість про правильний догляд, порекомендує засоби для застосування в домашніх умовах.

Дотримуючись порад стоматолога, можна уникнути багатьох проблем, а також покращити якість життя:

 • зуби будуть міцними;
 • дихання – свіжим;
 • посмішка – білосніжна;
 • витрати на лікування – мінімальними.

І все тому, що знищивши патогенну мікрофлору, людина не залишає шансів карієсу, а також його ускладненням: пульпіту, періодонтиту, періоститу тощо.

Що необхідно для догляду за ротовою порожниною

До стандартного гігієнічного набору входять: щітка, паста, ополіскувач, зубна нитка, йоржики, іригатор. Вибір їх великий, але користь буде лише у тому випадку, якщо він зроблений правильно. Додатково потрібно знати, як ними користуватись, щоб отримати необхідний результат. Тут і знадобляться поради стоматолога:

 1. Зубна щітка. Серед її характеристик важливі такі:
 2. Жорсткість щетини: м'яка підійде дітям, людям з проблемами ясен і емалі, а також при цукровому діабеті. Середня – варіант здорових зубів. Жорстку краще використовувати за призначенням лікаря.
 3. Форма кінчиків щетинок: загострена, тупа, заокруглена.
 4. Тип голівки: нерухома чи пружна, з очисником язика/щік або без нього.
 5. Спосіб управління: електрична та механічна.

Різну форму й довжину мають ручки зубних щіток, а комфортність підвищують протиковзкі елементи.

ІІ. Зубна паста. Розрізняються засоби за призначенням, а також складом:

 • відбілювальні, лікувальні, профілактичні. Якщо є проблеми, краще обирати професійні для вирішення вузьких завдань;
 • до складу можуть входити абразиви, антисептики, ефірні олії, вітаміни, мінеральні сполуки, солі тощо.

За аналогічними параметрами розрізняються також ополіскувачі (рідкі та пінні). Щоб бути впевненим в ефективності й безпеці, варто дізнатися у лікаря, який склад обрати у відповідному випадку.

IІІ. Зубна нитка (флос) – найкращий засіб, щоб очистити контактні поверхні, тобто між зубами. Гігієнічна нитка буває вузькою та широкою, круглою чи плоскою, вощеною та не просоченою воском.

Доповнює догляд за ротовою порожниною у домашніх умовах іригатор, який чистить міжзубні ділянки напором рідини, але не замінює зубну щітку та пасту. Вдома можна використовувати стаціонарний пристрій, а у подорож взяти портативний (з акумулятором).

Як користуватися зубною щіткою

Догляд за порожниною рота не матиме користі чи навіть нашкодить, якщо не дотримуватись певних правил:

 1. Щітка – це не перехідний вимпел, а індивідуальний засіб гігієни.
 2. Міняти її потрібно не пізніше ніж після трьох місяців використання. У разі інфекційного захворювання – одразу після одужання.
 3. Обов'язково чистити зуби необхідно вранці та ввечері. Про те, коли це робити – до вживання їжі чи після, варто дізнатися у свого лікаря.
 4. Для видалення 90% нальоту потрібно не менше двох хвилин рівномірних маніпуляцій у всіх куточках зубного ряду.
 5. Під час чищення щетинки повинні бути під кутом 45° або 90°. Рухи можуть бути обертальними, вібрувальними чи вертикальними. У будь-якому разі важливо не пошкодити ясна, не подряпати емаль.
 6. Обробляти зуби треба з внутрішнього та зовнішнього боків, а також варто намагатися дістати до віддалених, у тому числі вузьких ділянок.
 7. Використовуючи рельєфну/голчасту частину зубної щітки, необхідно очистити від нальоту язик і внутрішню частину щік.
 8. Процес завершується промиванням, для чого використовують теплу воду.

Після процедури є сенс застосувати ополіскувач для догляду за ротовою порожниною, але не бездумно, а відповідно до інструкції.

Чи можна проводити гігієнічні процедури після видалення зуба

У деяких випадках від зубної щітки доведеться відмовитись на кілька діб. Але якщо гігієнічні маніпуляції не заборонені, то проводити їх потрібно акуратно, м'якою щіткою, не зачіпаючи лунку.

Особливо важливо прислухатися до рекомендацій щодо догляду за ротовою порожниною після видалення зуба мудрості. У першу добу доведеться обмежитися «ротовими ваннами» з трав'яних настоїв. Надалі ретельне видалення нальоту з «сусідів», що залишилися, дуже важливо для кращого загоєння наслідків операції.

Щоб уникнути інфікування, не можна покладатися на досвід і поради сторонніх людей щодо засобів і способів догляду за травмованим зубним рядом. Хоча процедура видалення зуба мудрості не належить до приємних, а після неї кожна людина відчуває певний стрес, потрібно намагатися запам'ятати настанови хірурга.

Коли потрібне додаткове чищення

Їжа між зубами – прихований збудник захворювань ротової порожнини. Навіть якщо застряглі частки не створюють дискомфорту, то їх краще позбавлятися. Проте робити це потрібно не зубною паличкою, а ниткою.

Проводити маніпуляції необхідно плавними рухами, заводячи нитку спочатку вниз до ясен, а потім рухати у зворотному напрямку. Для кожної міжзубної щілини варто використовувати нову, тобто чисту ділянку флоса.

Якщо у домашніх умовах використовується іригатор, потрібно пам'ятати, що у кожного члена сім'ї повинна бути своя насадка чи окремий прилад. З його допомогою добре доглядати малодоступні ділянки зубного ряду, після чого дихання стає свіжим, а ясна здоровими.

Чи достатньо домашнього догляду за зубами

Навіть найкращі засоби та досконалі прилади – лише допоміжна альтернатива професійному чищенню:

 • Дзеркало не замінить інструменти та очі спеціаліста.
 • Нестача знань і досвіду не дозволить врахувати всі нюанси будови ротової порожнини.
 • Позбутися зубного каменю у домашніх умовах дуже складно. Потрібні час, спеціальні пасти, якісні інструменти та терпіння. Гігієніст зробить це швидко та без травмування навколозубних тканин.

Хоча правильний догляд за зубами у домашніх умовах є основним фактором збереження здоров'я, обійтися без відвідування стоматологічної клініки не вдасться. Тільки доводиться обирати, чи буде воно запобіжним – раз на пів року, чи для лікування у занедбаних випадках, що болісно та дорого.

Дата: 17 жовтня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.