ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Пульпіт молочних зубів у дітей: лікування, видалення нерва

Пульпіт у дітей: як врятувати хворий зуб

Поступово відходить у минуле переконаність в тому, що молочні зуби лікувати не потрібно, оскільки вони самі випадають з часом. Попри це, далеко не всі батьки регулярно водять дітей на обстеження до стоматолога. Несвоєчасне відвідування фахівця призводить до ризику виникнення глибокого карієсу. В результаті починає розвиватися пульпіт молочного зуба, з'являється сильний біль, погіршується загальний стан дитини. Якщо це сталося, категорично заборонено ігнорувати проблему, знімаючи неприємні відчуття ліками. У статті ми розповімо, чим небезпечне ускладнення карієсу та як розв’язати проблему.

Що таке пульпа

Порожнину кожного зуба заповнює волокниста сполучна тканина, яка має велику кількість нервових закінчень, кровоносних, а також лімфатичних судин. Це і є пульпа – біологічний бар'єр для проникнення мікробів в періодонт. Крім захисної функції, вона бере участь в утворенні дентину, забезпечує отримання твердими тканинами поживних речовин. У товщі пульпи знаходиться безліч клітин: фібробласти, макрофаги, одонтобласти. Всі вони виконують різні функції і забезпечують нормальну життєдіяльність зуба.

Оборотний та необоротний пульпіт

Запалення, що відбувається в коронковій частині тканини, розташованої біля каріозної порожнини, вважається оборотним пульпітом. У цій ситуації весь нерв і коріння не зачеплені повністю. Зазвичай такий пульпіт проходить, як тільки усунена причина виникнення. Пам'ятайте: набагато легше позбутися від неприємності, поки процес ще зворотній. Для лікування стоматолог обирає методику відновлення коронкової частини, яка залежить від ступеня руйнування зуба та віку дитини.

При незворотному пульпіті вражений весь нерв. З'являється набряк, порушується кровопостачання, тканина починає відмирати. Якщо імунна система не справляється, інфекція може поширитися за межі пульпи. Не втрачайте часу, звертайтеся до стоматолога. Доктор визначить ступінь ураження та проведе необхідне лікування, щоб скоріше позбавити дитину від болю.

Як проявляється пульпіт

Вважається, що у дітей частіше страждають нижні моляри. Однак захворювання нерідко зустрічається і на передніх елементах. Як виглядає пульпіт? При візуальному огляді зазвичай видно темну пляму на емалі. Найчастіше недуга проявляється у гострій стадії. Дитина починає відчувати сильний пульсівний біль, який посилюється ввечері та вночі. Зуб реагує на холодне, гаряче або на потрапляння шматочків їжі. Іноді пульпіт супроводжується збільшенням лімфатичних вузлів. Свідчити про запальний процес у нерві зуба може підвищення температури тіла. Так проявляється гострий пульпіт, і в цьому випадку необхідно терміново потрапити до стоматолога.

Крім цього, існує хронічний вид захворювання. До симптомів відносять:

 • появу болю при вживанні охолодженої їжі або напоїв;
 • короткочасну реакцію на гаряче;
 • дискомфорт в зубі при пережовуванні їжі;
 • неприємний запах з рота.

До хронічної форми відносять також гіпертрофічний пульпіт, при якому надмірно розростається м'яка тканина зуба.

Будь-яка форма хвороби виявляється на прийомі у стоматолога після відкриття та огляду каріозної порожнини. Визначити самостійно запалення та вилікувати його в домашніх умовах неможливо.

Основні причини захворювання

Молочні зуби відрізняються від постійних тонкою емаллю, м'яким шаром дентину, широкими каналами. Карієс у малюка може розвиватися стрімко. Хвороботворні мікроорганізми швидко досягають пульпи, і починається запальний процес. Крім того, у дітей ще тільки формується імунітет, тому організм не завжди здатний повноцінно протистояти інфекції. Найчастіше пульпіт викликають стафілококи і стрептококи, що живуть в ротовій порожнині.

До причин виникнення пульпіту відносять:

 1. Карієс, який не лікують. Ураження зуба призводить до легкого та швидкого проникнення бактерій в м'які тканини.
 2. Травма зуба. При пошкодженні (наприклад, відкол або тріщина) виникає ризик занесення інфекції.
 3. Неправильне лікування. Перегрів тканини при препаруванні чи неякісне пломбування можуть запустити запальний процес.
 4. Недостатня гігієна. Не всі діти люблять і вміють правильно чистити зуби, що нерідко є причиною появи нальоту і активного розмноження бактерій у порожнині рота.

Іноді пульпіт провокують інфекційні захворювання. В цій ситуації небезпечні мікроорганізми можуть потрапити з током крові зсередини, без прояву карієсу.

Встановити вид патології, а також причину виникнення хвороби може стоматолог після огляду і діагностичних процедур. Обстеження необхідне, щоб вибрати відповідний метод лікування.

Що буде, якщо не вилікувати пульпіт

Запалення в м'яких тканинах зуба швидко переходить в гнійну форму. При цьому з'являється ризик загальної інтоксикації організму, слабкість, нудота. Через біль дитина починає відмовлятися приймати їжу. Особливо підступний хронічний пульпіт, який іноді протікає без явних симптомів. Прихований перебіг хвороби призводить до запалення зачатків постійних зубів і загрози їх руйнування в майбутньому.

Ще однією небезпекою є ризик виникнення періодонтиту. При такому варіанті розвитку подій починається запалення навколишніх тканин зубу. Іноді ускладненням пульпіту стає періостит (флюс) та навіть сепсис (зараження крові). Тому питання про те, чи потрібно лікувати запалений нерв, не повинно стояти взагалі. Слід розуміти, що очікування, поки дитина подорослішає і хворий зуб випаде сам, загрожує виникненням серйозних наслідків. Звертайте увагу на будь-які скарги маленької людини, а також на наявність перерахованих вище симптомів і не відкладайте візит до лікаря.

Методи лікування захворювання у дітей

Стоматологи намагаються зберегти молочний зуб. Тільки у дуже занедбаних випадках, коли стан малюка важкий і виникає загроза подальшого поширення інфекції, проводиться видалення.

Як лікують сьогодні пульпіт? Є два способи позбавлення від недуги: вітальний і девітальний. Вид терапії обирає доктор залежно від характеру запалення.

Вітальний метод лікування вважається щадним, адже він дозволяє зберегти живу пульпу. В цьому випадку терапія складається з декількох етапів:

 1. Стоматолог із застосуванням анестезії розкриває каріозну порожнину й обробляє запалену тканину спеціальними антисептичними препаратами.
 2. Після висихання матеріалу зуб закривають тимчасовою пломбою.
 3. Призначається курс лікування протизапальними засобами.

Для повного одужання може знадобитися кілька сеансів. Протокол лікування пульпіту передбачає застосування біологічного методу лише на початковій стадії захворювання. Тому рекомендується регулярно відвідувати спеціаліста. Періодичні огляди дитини допоможуть вчасно виявити проблему та зберегти нерв.

При девітальному методі лікування пульпою жертвують, щоб врятувати зуб. Для початку лікар проведе знеболювання сучасними засобами, потім обробить тканину спеціальною пастою. Склад препарату поступово протягом декількох днів нейтралізує запальний процес. На наступному сеансі доктор обробить тканину сумішшю, яка «муміфікує» пульпу, і поставить пломбу. Цей метод вимагає декількох візитів до стоматолога, але є надійним способом позбавлення від проблеми, застосовується навіть при важкій формі хвороби.

Лікувати або видаляти – це вирішує фахівець після проведення повної діагностики й оцінки стану дитини. У більшості випадків намагаються зберегти зуб, щоб виключити порушення прикусу.

Легше не допустити, ніж лікувати

Знання, як лікується пульпіт, не знадобиться, якщо приділяти запобіжним заходам належну увагу. В першу чергу важливо стежити за гігієною порожнини рота. Необхідно навчити дитину правильно чистити зуби і робити це два рази на день. Бажано, щоб щітка й паста були підібрані відповідно до рекомендацій стоматолога.

Другим важливим моментом є раціон. У ньому повинні бути присутніми продукти, багаті вітамінами, кальцієм, фтором та іншими мікроелементами. А ось швидкі вуглеводи та солодке бажано прибрати з щоденного раціону або хоча б обмежити кількість вживання до мінімуму. Не бійтеся давати дитині тверді фрукти й овочі, які допомагають забезпечити природну чистку емалі зубів від залишків їжі. Також варто привчити малюка полоскати рот після кожного приймання їжі.

Не ігноруйте періодичні огляди у стоматолога. Своєчасне виявлення проблеми та лікування дозволяють уникнути ускладнень. Дотримання нескладних правил допоможе зберегти дитячі зуби здоровими, не допустити появи пульпіту.

 Що робити, якщо малюк боїться йти до лікаря

Іноді візит в стоматологічну клініку може стати справжнім випробуванням для дитини та батьків. А все тому, що малюк боїться, вередує, проситься додому. Така поведінка нерідко є наслідком «зчитування емоцій» з дорослого, який сам сильно нервує. Можливо, у тата або мами – власний негативний досвід відвідування дантиста. Однак варто розуміти, що сучасна дитяча стоматологія – це абсолютно безпечно та максимально безболісно.

Лікар не буде лаяти малюка за сльози, постарається його захопити, покаже й цікаво розповість про інструменти. Краще, якщо перший похід буде раніше, ніж виникнуть серйозні проблеми та гострий біль. На профілактичному огляді стоматолог просто візуально оцінить стан порожнини рота і розповість, як правильно чистити зубки.

Якщо ситуація вже критична, то попросіть доктора почати з зубів, менш порушених карієсом. Добре, коли дитина може показати, де болить, а ще краще, якщо розповість стоматологу про те, що її турбує. Малюкові важливо самостійно налагодити відносини з лікарем і навчитися довіряти.

Не сваріть дитину в тому випадку, якщо вона плаче та боїться. Проблему це не вирішить, а нерви зіпсує. Перед візитом в клініку можна змоделювати ситуацію, пограти в «похід до лікаря». Пояснюйте дитині всі незрозумілі йому ситуації, адже вона багато чого не знає, тому дуже сильно хвилюється. Обов'язково після візиту до стоматолога похваліть малюка за хоробрість і турботу про здоров'я.

Має значення правильний вибір клініки. Тут важливо все: кваліфікація стоматолога, сучасне обладнання та матеріали, душевний підхід до маленького пацієнта. Тому завдання батьків – максимально уважно поставитися до цього моменту.

Пульпіт здатний викликати один з найсильніших зубних болів і заподіяти страждання маленькій людині. Тому, щоб такого не допустити, не відкладайте візит до фахівця. Доктор діагностує хворобу та допоможе швидко розв’язати проблему. Зуби стануть здоровими, а дитина зрозуміє, що ходити до стоматолога зовсім не страшно.

Дата: 28 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.