ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Ріжуться зубки в немовляти: терміни, ознаки та способи полегшення стану

Здавалося б, тільки зовсім недавно минув період кольок у животику вашого малюка. І тут знову він вередує, плаче та не знаходить собі місця. Настав період, коли ріжуться зуби в дитини. Поява перших різців супроводжується болем і низкою інших неприємних симптомів. Як не сплутати це з іншими патологічними процесами? І як полегшити стан дитини? Молодим батькам варто докладніше ознайомитися з особливостями прорізування зубів у малюків.

Коли з'являються перші зуби

Однозначної відповіді, у скільки починають різатися молочні зуби, немає. Кожен дитячий організм має свої особливості, тому терміни індивідуальні. Але визначені узагальнені рамки, на які можна орієнтуватися:

 1. В 4-7 місяців – з'являються нижні різці. Але бувають випадки, коли перший зуб прорізується і в 3 місяці. Знову повторимося – усе дуже індивідуально.
 2. В 7-9 місяців – з'являються два верхні різці.
 3. В 9-11 місяців – виростають два зуби з боків від центральних на верхній щелепі.
 4. В 11-13 місяців – два нижні бічні.

У більшості випадків до року дитина вже має 8 передніх зубів. Вони прорізуються попарно – один, а за ним незабаром інший. У півторарічного малюка зазвичай вже є перші моляри. Вони також з'являються попарно на нижній і верхній щелепах. Слідом за ними виростають ікла (перші зазвичай зверху). У 2 роки в малюка найчастіше вже є 16 зубів. У якому віці закінчується формування молочного прикусу? У нормі до 2,5-3 рочків у дитини вже є повний «комплект», у якому налічується 20 зубів.

Якщо у вашого малюка спостерігається зрушення термінів у 2 місяці (буває, що й у 4 місяці) в одну або іншу сторону, нічого страшного. Це ще не відхилення від норми. Який зуб з центральних з'явиться першим – неважливо. Але якщо спочатку прорізалися не різці, то це вже аномалія, як і повна їх відсутність в однорічного малюка. У цих випадках потрібна консультація лікаря.

Які фактори впливають на терміни появи зубів

Коли які зуби ріжуться? Фахівці зазначають, що початок процесу формування молочного прикусу визначений різними факторами. Зачатки зубного ряду формуються в ембріона ще на 6-7-му тижні вагітності. Їх якість визначена харчуванням, способом життя, наявністю захворювань у матері. Уповільнити терміни можуть тривалий токсикоз, ускладнення при виношуванні дитини, передчасні пологи (до 37-го тижня), травми при появі малюка на світ. Тимчасові рамки, коли починають різатися зубки, залежать також від таких факторів:

 • спадковості;
 • типу харчування – грудне вигодовування більш бажане, ніж штучне, оскільки воно передбачає активну роботу лицьових м'язів;
 • якості харчування – чим більше кальцію отримує дитячий організм, тим вище ймовірність, що зуби з'являться швидше;
 • кліматичних умов – у дітей, які проживають у жарких країнах, процес починається швидше;
 • якості води;
 • дотримання правил догляду за дитиною.

Впливають на терміни й різні дитячі захворювання. Наприклад, при рахіті, який викликаний нестачею вітаміну D, утруднюється засвоєння кальцію. Дефіцит цього елемента негативно позначається на розвитку зубів. При порушеннях обміну речовин, ендокринних, інфекційних захворюваннях, проблемах у роботі органів шлунково-кишкового тракту поява зубів також може бути запізнілою. Трапляється, що в дитини відсутні зачатки – повна або часткова адентія. Підтвердити або виключити побоювання можна за допомогою рентгена.

Згідно з багаторічними спостереженнями, було зазначено, що у хлопчиків зуби прорізуються швидше, ніж у дівчаток.

Які симптоми супроводжують процес появи зубів

Як зрозуміти, що в дитини прорізується зуб? Найчастіше упустити цей процес складно, оскільки тільки в рідкісних випадках він не викликає больових та інших неприємних відчуттів.

Загальні ознаки

Малюк може стати неспокійним, примхливим. Звичайно, ці ознаки можуть бути пов'язані не тільки з появою зубів. З цієї причини звернути увагу потрібно також на наявність таких симптомів:

 1. Набряк ясен, який видно неозброєним оком. Тканини стають яскраво-червоними. Набухання ясен можна також визначити за допомогою пальпації. Іноді на них утворюється гематома або гнійник.
 2. Посилене слиновиділення. Такий симптом може бути присутнім у дитини до року. Через сильну слинотечу дратується шкіра, тому навколо рота може з'явитися висип.
 3. Погіршення апетиту. Пояснюється дискомфортними відчуттями в роті. Також у цей період у малюка можуть змінюватися смакові відчуття, тому, якщо він відмовляється від їди, яка раніше йому подобалася, не дивуйтеся.
 4. Прагнення дитини запхати все до рота. Річ у тому, що малюка мучить сильний свербіж і він намагається хоч якось полегшити собі стан.
 5. Кислотний запах з рота.

Рівень болю в кожному випадку різний. На тлі всіх цих симптомів у дитини порушується сон.

Порушення здоров'я

Вище перераховані порівняно нешкідливі симптоми. Але бувають випадки, коли в цей період у дитини погіршується стан здоров'я, оскільки слабшає імунітет. Це проявляється у вигляді таких ознак:

 1. Підвищення температури тіла – реакція організму на пошкодження тканин, потрапляння до них інфекції та, як наслідок цього, запалення. Важливо стежити за чистотою рук і предметів, які малюк гризе. У нормі показники не вище ніж 38 ˚С і проходять за добу. Якщо вона зростає та триває понад 3 дні, потрібно звернутися до лікаря.
 2. Нежить. Слина, якої в цей період багато, може потрапляти в носогорло або навіть середнє вухо. Так з'являється нежить.
 3. Кашель. Також виникає через сильну слинотечу. Велика кількість слизу накопичується в горлі. Немовля не може її рефлекторно проковтнути. Горло очищається за допомогою кашлю.
 4. Пронос. Необхідно звернути увагу на тривалість розладу. У нормі воно повинне пройти в період до 3 днів. У калі не повинно бути крові, чорних або зелених вкраплень. Пронос виникає при попаданні слизу разом з їжею до шлунку. Рідше з цієї ж причини може виникати запор.

Більшість цих ознак мають схожість із вірусними захворюваннями. Якщо ігнорувати симптоми, можна отримати ускладнення. Тому важливо ретельно стежити за поєднанням ознак, станом дитини, брати до уваги, скільки днів триває нездужання. Якщо малюк занадто млявий, почастішала діарея, з'явилася блювота, варто звернутися до лікаря.

Як полегшити прорізування зубів

Як уже говорилося, у більшості випадків процес появи зубів супроводжується болем і свербінням. У цей час немовляті потрібна особлива турбота – грайте із ним, розмовляйте, забезпечте ретельну гігієну. Важливо також залишатися спокійним. Пам'ятайте, що малюки відчувають емоційний настрій своїх батьків. Щоб зрозуміти, як допомогти дитині в цей час, необхідно ознайомитися з рекомендаціями фахівців. Для цього є різні способи.

Лікарські препарати

У залежності від симптомів, застосовуються такі аптечні засоби:

 1. Мазі та гелі. Підказати, чим знеболити прорізування зубів, може тільки фахівець. Часто малюкам призначають «Камістад Бебі», «Бейбі Доктор», «Калгель», «Дентинокс» та ін. Ці препарати чинять антисептичний і охолоджувальний ефект.
 2. Сиропи та свічки. Якщо температура підвищується до 38,5 ˚С, необхідні жарознижувальні засоби. У такому разі допоможуть «Нурофен», «Панадол». Важливо ретельно дотримуватися зазначених дозувань і частоти вживання.
 3. Краплі для носа. При нежиті в кожну ніздрю потрібно закапувати по 1-2 краплі «Аквамарису» або фізрозчину. Такі дії допоможуть вимити з носових ходів слиз і полегшать дитині дихання.

Пам'ятайте, що самолікування небезпечне для малюка. Тому всі свої дії узгодьте з педіатром. Якщо будуть помічені інші небажані симптоми, наприклад почервоніння горла, покажіть дитину лікарю.

Альтернативні методи

Використовувати лікарські засоби варто тільки в крайньому випадку. Спочатку потрібно спробувати допомогти дитині, застосовуючи більш безпечні методи. Серед них:

 1. Охолодження ясен. Якщо стоїть питання, як полегшити стан малюка та зняти біль, холод стане вашим найкращим помічником. В аптеках продаються спеціальні прорізувачі, заповнені водою. Їх охолоджують у холодильнику та пропонують малюкові. Дитина масажує ясна за допомогою прорізувача. Так знімається запалення, забезпечується відтік крові від болючого місця.
 2. Масаж ясен. Роблять його чистими пальцями без інтенсивних натискань. Важливо простежити, щоб не було довгих нігтів, інакше можна пошкодити малюкові тканини. На пальці можна намотати стерильний бинт, змочений у настої ромашки або в кип'яченій воді. Часто дитині пропонують шматочки фруктів або овочів. Їх загортають у марлю та стежать, щоб малюк не подавився.

Зуби не ріжуться за один день, тому запасіться терпінням. Як зрозуміти, що вони вже почали з'являтися? На поверхні ясен ви побачите довгоочікувані горбки. Це буде «вінець» усіх ваших терпінь.

Корекція способу життя дитини в період прорізування зубів

У батьків часто виникає маса питань, що стосуються звичного способу життя дитини.

Чи можна гуляти

Для новонароджених свіже повітря – одна з головних умов гармонійного розвитку та зростання. Перебувати в чотирьох стінах, коли в малюка ріжуться зубки, точно не можна. Якщо дитина не млява, у неї немає температури вище ніж 38 ˚С, то прогулянка – обов'язковий «ритуал». Винятком може виступати погана погода – сильний мороз або спека, дощ, поривчастий вітер.

Чи можна проводити вакцинацію

Передбачувана дата щеплення може збігтися в часі з появою зубів. Процес не є протипоказанням до проведення імунізації. Але якщо дитина погано себе почуває, у неї жар, то вакцинацію краще відкласти до нормалізації стану малюка.

Чи можна вводити прикорм

Вводити прикорм рекомендовано приблизно у 5 місяців або на пів року. Терміни можуть трохи зрушуватися. Поява першого зубика – це і є свідчення готовності маленького організму до «дорослої» їжі. Якщо процес прорізування викликає в малюка сильний дискомфорт, порушення дефекації, жар й інші неприємні симптоми, з новими стравами краще почекати. Та й сам малюк навряд чи зацікавиться незнайомою їжею.

Дата: 10 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.