ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Санація порожнини рота: що це таке, етапи процедури

Санація порожнини рота – запорука здорової посмішки

Ще десять років тому пацієнти після візиту до стоматологічної клініки не розуміли, чому їм рекомендують регулярно відвідувати лікаря, навіть якщо нічого не турбує. На щастя, сьогодні багато чого змінилося. Пацієнти стали свідомішими та «тримають руку на пульсі». Тому, почувши на прийомі у стоматолога, що потрібна санація порожнини рота, багато хто вже не дивується. Але які маніпуляції вона передбачає та кому показана процедура? Розберімося разом.

У чому суть

Слово sanatio з латинської перекладається як «оздоровлення», «лікування», звідси стає зрозуміло, що це таке – санація. Процедура являє собою комплекс заходів, спрямованих на лікування та профілактику захворювань порожнини рота, усунення вроджених і набутих патологій. Сюди належать проблеми не тільки з зубами, але і з яснами, язиком, слизовою. Простіше кажучи, ідеться про приведення порожнини рота у здоровий стан.

При виконанні санації може знадобитися допомога різних фахівців: стоматолога-терапевта, гігієніста, ортодонта, ортопеда, хірурга.

Які маніпуляції передбачає санація

Щоб зрозуміти, що це за процедура, потрібно проаналізувати весь комплекс заходів, які вона передбачає. Це можуть бути:

 1. Професійна чистка – видалення із зубної поверхні м'яких і твердих відкладень, які провокують карієс, захворювання ясен й органів шлунково-кишкового тракту. Внаслідок цього зуби стають світлішими. На відполірованій поверхні менше скупчуються бактерії.
 2. Лікування карієсу та його ускладнень. Якщо не усунути вчасно каріозне ураження, може розвинутися пульпіт, який, зі свого боку, переходить у періодонтит.
 3. Усунення хвороб м'яких тканин: ясен (гінгівіту, пародонтиту або пародонтозу), слизової (стоматиту).
 4. Лікування щелепної кістки. Дії можуть передбачати зняття запалення або заповнення обсягу кісткових тканин.
 5. Кюретаж ясен. При утворенні пародонтальних кишень у них накопичуються залишки їди, з'являється зубний камінь, що створює сприятливе середовище для бактерій. Дії при кюретажі спрямовані на видалення патогенного вмісту, що дозволяє проводити пізніше лікування без ризику розвитку запального процесу.
 6. Заповнення зубного ряду за допомогою ортопедичних конструкцій – протезів і мікропротезів (коронок, мостів, знімних протезів, вінірів, накладок).
 7. Виправлення дефектів прикусу. Ортодонти для цього використовують різні засоби: пластинки, брекети, капи, трейнери.
 8. Видалення зуба. Лікарі до останнього намагаються зберегти цілісність зубного ряду. Видалення – це крайній захід.
 9. Установка імплантів, які імітують корінь зуба.

У разі наявності проблем з емаллю лікар може порекомендувати ремінералізацію, пломбування.

Розібравшись у питаннях, що означає санація, які дії вона передбачає, варто усвідомити, що в кожному конкретному випадку комплекс процедур буде відрізнятися. Якщо, наприклад, необхідно провести підготовку перед установкою імпланта або брекет-системи, то базовий набір буде містити професійну гігієну, усунення карієсу, пульпіту. У процесі відновлюється анатомічна форма зубів.

Форми та частота виконання санації

Є кілька видів процедури:

 1. Індивідуальна. Виконується за бажанням пацієнта, коли він сам звертається до лікаря.
 2. Періодична. Передбачена перед оперативним втручанням, у період вагітності, диспансеризації населення, проведення профілактичних оглядів на роботі.
 3. Планова. Санація виконується з метою виявлення й лікування стоматологічних хвороб у конкретних осіб, наприклад у дітей в різні вікові періоди.

Фахівці рекомендують проводити санацію 1-2 рази на рік – видаляти м'які та тверді зубні відкладення. Така періодичність візитів до стоматологічного кабінету дозволить своєчасно виявити захворювання порожнини рота. При носінні брекетів, частому карієсі, схильності до стирання емалі кількість відвідувань лікаря потрібно підвищити до чотирьох на рік.

Етапи процедури

Повну санацію порожнини рота виконують у кілька етапів:

 1. Оцінюють її стан. Це етап діагностики, під час якого проводять візуальний огляд і рентген-дослідження. Іноді потрібно здати аналізи (крові та слини). При виявленні проблемних зон складають план лікування. Якщо все в порядку, переходять до останнього етапу.
 2. Проводять лікування. Ця стадія вимагає строго індивідуального підходу. У залежності від показань, використовують консервативні або хірургічні методи. Зуби лікують, протезують або видаляють при сильних руйнуваннях або рухливості. Відновлюють тканини пародонту, виправляють прикус тощо.
 3. Застосовують профілактичні заходи, які передбачають усунення осередків інфекції. Для цього зуби очищають від м'яких і твердих відкладень. На цьому етапі зміцнюють емаль, відбілюють її. Пацієнт отримує рекомендації, як забезпечити належний догляд у домашніх умовах.

Останній етап у деяких випадках міняють місцями з другим, оскільки багато стоматологічних процедур вимагають попередньої підготовки.

Особливості санації в дітей

Емаль молочних зубів тонша, ніж у дорослих, має пористу структуру. Бактеріям легше її атакувати. Дитячі стоматологічні захворювання швидко розвиваються. Тому кожні 3-4 місяці дитині варто відвідувати стоматолога.

Перший профілактичний огляд повинен проводитися у віці 1 року. Стоматолог оцінить стан ротової порожнини, у разі потреби вкаже, як виконувати профілактичні заходи. До 3 років, коли в малюка повністю сформований молочний прикус, уже можна виявити порушення мінералізації емалі, карієс, запалення ясен. У ранньому віці легше виправляти патології прикусу. Якщо санація передбачає кілька процедур або в дитини яскраво виражена дентофобія, дії можуть виконуватися під седацією або загальним наркозом.

Як проводять санацію вагітним

На тлі зміни балансу гормонів у майбутніх матерів часто виникають проблеми, пов'язані зі здоров'ям ротової порожнини. У період вагітності підвищується ризик виникнення карієсу, кровоточивості ясен, відколів на емалі. З цих причин краще подбати про проведення повної санації при плануванні вагітності. Варто врахувати, що в I та III триместрі заборонена анестезія, без якої не обійтися, наприклад, при лікуванні пульпіту.

При виконанні санації в період вагітності стоматолог вибирає найбільш щадні, але одночасно й ефективні методи. Необхідно усунути всі осередки інфекції в організмі, які несуть небезпеку для здоров'я малюка. Та й вагітній терпіти зубний біль неприємно, тим більше що багато знеболювальних майбутнім мамам заборонені.

Санація перед імплантацією та протезуванням: особливості

Перед установкою імплантата або протеза потрібно запобігти інфікуванню. У такому разі санацію виконують перед основним лікуванням, інакше бактерії здатні спровокувати ускладнення, наприклад відторгнення імпланта. Зняти правильно зліпок у разі наявності зубного каменю не вийде. Зроблений на його основі протез неможливо надійно зафіксувати.

Чи можна проводити санацію самостійно

Стоматологічні процедури, які передбачає санація, у домашніх умовах виконати не вдасться. Наприклад, спроби самостійно усунути зубний камінь можуть тільки нашкодити зубам. Але підтримувати здоров'я порожнини рота вдома вкрай важливо. Для цього необхідно дотримуватися таких правил:

 • чистити зуби вранці та ввечері з використанням правильно підібраних засобів догляду;
 • полоскати рот кожен раз після їди;
 • користуватися флосом, ополіскувачем, іригатором;
 • відкоригувати свій раціон – обмежити солодку й борошняну їжу;
 • кожні пів року відвідувати стоматологічну клініку.

Якщо виникли скарги, наприклад біль у зубі, звернутися до лікаря потрібно негайно.

Протипоказання до санації

У залежності від проведених процедур, виділяють протипоказання. Одним із них може виступати індивідуальна непереносимість препаратів, матеріалів. Операції з обережністю проводять пацієнтам при цукровому діабеті, серцево-судинних захворюваннях, ендокринних порушеннях. Чистку за допомогою апарату Air Flow не роблять, якщо людина хворіє на бронхіальну астму. Відносним протипоказанням для кюретажу ясен є рухливість зубів – спочатку треба їх шинувати.

Важливо попередньо розповісти лікарю про наявність хвороб, про алергічні реакції, вагітність тощо.

Ціна питання

Вартість санації визначає обсяг виконуваних маніпуляцій:

 • кількість проблемних зубів;
 • вид захворювання й методи його усунення;
 • тяжкість запальних процесів та ін.

Тому відповісти однозначно, скільки коштує санація, складно. Підсумкова сума визначається в кожному випадку індивідуально.

Для чого потрібна довідка про санацію

Довідка (висновок) про санацію являє собою документ формату А5, що підтверджує здоров'я ротової порожнини. На ньому ставляться печатка та реєстраційний номер, що дозволяє перевірити справжність. Довідка може знадобитися в таких випадках:

 • при вагітності (щоб стати на облік у гінеколога, необхідно пройти медичний огляд, що містить відвідування стоматолога);
 • для зарахування дитини до садка, школи й інших навчальних закладів;
 • для можливості працевлаштуватися в деяких компаніях, діяльність яких пов'язана з харчовими продуктами, роботою з дітьми та ін.;
 • перед тривалими відрядженнями;
 • перед плановим оперативним втручанням та ін.

Термін дії висновку залежить від його призначення. Наприклад, якщо довідка потрібна вагітній або дитині для поїздки до табору, то вона буде діяти протягом 10 днів. При підготовленні до оперативного втручання цей термін збільшується до місяця. В інших випадках довідку можна пред'являти протягом 3 місяців.

Дата: 2 березня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.