ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Що робити коли оголюються корені зубів

Оголення коренів зубів не тільки естетичний дефект

Оголюються корені зубів у дорослих та дітей. Такі прояви помітні не тільки фахівцеві. Пацієнт сам може відчути, що його ясна ніби сповзли. Одночасно можуть виникнути скарги на набряк, підвищену чутливість. Ясна починають боліти під час жування. До цього процесу інколи приєднується декілька зубів. Зволікати з візитом до стоматолога в цьому випадку не рекомендовано, інакше можна їх втратити.

Що це за хвороба? Та як її подолати? Розглянемо детальніше.

Як оголюються корені зубів

Оголення коренів одне з найпоширеніших стоматологічних захворювань. Воно супроводжується зміною рівня ясен щодо зубної поверхні. На нижній щелепі тканини опускаються, на верхній піднімаються. Шийки та тканини зубів стають помітними. Це не тільки косметичний дефект, а хвороба, успішність лікування якої безпосередньо залежить від своєчасного звернення до лікаря.

Як називається захворювання в стоматології? Лікарі про нього говорять, як про рецесії ясен, і відзначають, що проблема досить серйозна.

Чому оголюються корені зубів

До групи ризику входять люди, які мають анатомічні передумови до виникнення цього захворювання, а саме — тонкі ясна, вестибулярне положення зубів, які в поєднанні з дуже інтенсивними рухами при чищенні або неправильною технікою спонукають до оголення коренів. Негативно впливають на стан ясен й абразивні зубні пасти. Фахівці виділяють також інші причини рецесії:

 1. Недостатня гігієна ротової порожнини. Не лише занадто ретельна чистка може спровокувати спад ясен. Якщо не дотримуватися звичайних правил гігієни, на зубах накопичуються хвороботворні бактерії. Продукти їх життєдіяльності негативно впливають на слизову, що викликає її подразнення та атрофію краю ясен.
 2. Запальні захворювання ясенних тканин. При гінгівіті й пародонтиті рецесія зазвичай зачіпає всі тканини пародонту, що супроводжується утворенням пародонтальних кишень.
 3. Дистрофічні хвороби ясен. Коріння, котрі оголюються пародонтозом, подовжується. Трапляється це через порушення кровообігу в навколозубних тканинах. Вони поступово руйнуються та «сідають».
 4. Кусання твердої їжі — горіхів, льодяників та ін.
 5. Загальні захворювання організму цукровий діабет, порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи тощо.
 6. Ускладнення ортодонтичного характеру неправильний прикус, коротка вуздечка, що призводить до нерівномірного розподілу жувального навантаження. Через травмування м'яких тканин оголюються корені.

З віком ризик зменшення ясен підвищується, оскільки відбуваються фізіологічні зміни в тканинах. Також захворювання може з’явитись після видалення зуба. Якщо своєчасно його не відновити імплантом або іншою ортопедичною конструкцією, у «сусідів» може початися рецесія.

Чим загрожує оголення зубних коренів

У нормі видно тільки коронкову частину зуба, шийка та корінь приховані. При оголенні втрачається надійність їх кріплення до кістки і ясен. Якщо коронка захищена емаллю, то біля кореня її немає. Це пояснює, чому його оголення супроводжується підвищенням чутливості зубів. Вони гостро реагують на будь-які подразники: кисле, солодке, гаряче, холодне. Пацієнту складно якісно доглядати за порожниною рота, через що ситуація лише поглиблюється.

Важливо якомога швидше звернутися до фахівця. Лікар з'ясує причину оголення ясен та відповідно до неї підкаже, що робити. Затягування з візитом до стоматолога загрожує такими проблемами:

 • поява ерозій та клиновидних дефектів некаріозних уражень;
 • розвиток множинного шийкового карієсу, швидке його прогресування;
 • зміна кольору зубів (часто вони чорніють), їх крихкість і вразливість;
 • кровоточивість ясен під час чищення зубів;
 • розвиток сепсису, коли інфікуються прилеглі тканини.

При оголенні коренів зуби візуально здаються довшими. Збільшуються також міжзубні проміжки, що викликає розвиток комплексів у пацієнта, особливо якщо це стосується передньої частини зубного ряду.

Інколи пацієнти зволікають з візитом до стоматолога. Але варто розуміти, що оголення коренів призведе до розхитування зубів, що підвищує ризик часткової або повної їх втрати.

Як впоратися з проблемою

Діагностика та ретельне вивчення патогенезу дозволяють правильно визначити, як лікувати рецесію ясен. Зазвичай роблять рентгенографію, що дозволяє зрозуміти, на якій стадії знаходиться захворювання. Залежно від причини, ступеня спаду ясен підбирають відповідну методику лікування. Враховують також вік пацієнта. Так, для дитини не підійдуть всі методики, які застосовуються для відновлення рівня ясен у дорослих.

Консервативне лікування

На першій та другій стадії розвитку хвороби застосовують наступні терапевтичні методи:

 1. Професійне чищення зубів. Дає можливість усунути м'який і твердий наліт — джерело патогенної мікрофлори. Застосовуються також професійні системи очищення шийок та коренів.
 2. Обробка ясен протизапальними препаратами. Дозволяє усунути запальний процес і зменшити чутливість зубів. Підійдуть такі препарати, як «Мірамістин», «Хлоргексидин», «Метрогіл Дента», «Холісал» та ін.
 3. Антибактеріальна терапія. Призначається для усунення хвороботворних мікроорганізмів.

Важливо підвищити якість гігієни ротової порожнини!!.  З цією метою використовуються пасти з невисоким рівнем абразивності, ополіскувачі, іррігатори, ремінералізуючі гелі. В разі необхідності коригується прикус. Рухливість зубів виправляють шинуванням.

Хірургічне лікування

Оперативне втручання проводять, якщо коріння оголені на 1/31/2 свою частину. Методика спрямована на повне відновлення контуру здорових ясен. Оголені коріння зубів частково закриваються. Для цього пересаджують сполучно-тканий трансплантат з товщі піднебіння або з бугра верхньої щелепи в область рецесії. Після чого зверху натягують ясна й накладають шви. Іноді замість власних тканин пацієнта використовують штучні — колагенові матрикси. Після процедури важливо проводити профілактику подальшого зменшення ясен.

Що робити, якщо до рецесії приєдналися клиновидні недоліки? Спочатку доктор усуне їх за допомогою пломбувальних матеріалів. Завдяки вдосконаленню операційної техніки можливість травмування та біль під час таких хірургічних маніпуляцій весь час знижуються. Успішність лікування залежить як від майстерності хірурга, так і від стану імунної системи пацієнта.

Профілактичні заходи

Оголюються корені зубів поступово. Процес тривалий і нерідко малопомітний. Розвивається він переважно після 40 років. Тому варто своєчасно почати профілактику, особливо тим, хто знаходиться в групі ризику. Для цього потрібно виконувати рекомендації:

 • ретельно дотримуватися гігієни ротової порожнини;
 • опанувати правильну техніку чистки зубів;
 • підібрати якісні засоби для догляду за порожниною рота зубна щітка повинна бути середньої жорсткості, можна також користуватись електрощіткою;
 • позбутися шкідливих звичок, зокрема куріння;
 • регулярно відвідувати стоматолога;
 • періодично проводити гігієнічну чистку зубів.

Зміцнювати пародонт можна за допомогою масажу ясен великими та вказівними пальцями з використанням вітамінних олій.

Якщо ви зрозумієте, чому зменшуються ясна, то зможете уникати чинників, котрі цей процес провокують. Тому потрібно ретельно ознайомитися зі списком можливих причин.

Дата: 7 червня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.