ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Шишки у роті: що це, їх причини та лікування

Шишки у роті: що це, їх причини та лікування

Будь-які новоутворення в порожнини рота вимагають уважного вивчення клінічної картини. Це може бути нешкідливий наріст або тривожний знак організму. Так, шишка на піднебінні нерідко виникає в результаті перенесеної простуди або інфекції. Така утворення не створює дискомфорту, розсмоктується самостійно після зміцнення імунітету. Якщо наріст супроводжується болем та іншими неприємними симптомами, це може вказувати на серйозну патологію. Визначити причину виникнення шишки та підказати, що робити, може тільки лікар.

Чому з'являються шишки на піднебінні

Наріст у роті з'являється внаслідок закупорювання кровоносних судин та застою органічних рідин, після чтого в тканинах слизової розвивається запалення. Серед найбільш поширених причин, що провокують патологію, виділяють наступні:

 • шкідливі звички зловживання алкоголем і куріння;
 • хронічні хвороби ангіна, гайморит;
 • постійний вплив травмуючих чинників – неправильно встановлені коронки, під які потрапляє інфекція, вживання занадто гарячої їжі, розсмоктування льодяників тощо;
 • недостатня гігієна ротової порожнини залишки їжі за зубами стають сприятливим середовищем для розвитку патогенної мікрофлори;
 • запалення слинних залоз;
 • простудні та інфекційні захворювання;
 • помилки лікаря некоректне пломбування або видалення зуба.

Виникнути шишка в роті може й у дитини. У більшості випадків патологія виникає через забиття, які в дитячому віці достатньо поширене явище.

Утворюються шишки у роті й при ракових захворюваннях (лейкоплакії та папіломатозі), які дуже небезпечні для здоров'я та життя людини.

Загальна симптоматика

Пухлина, що утворилась в порожнині рота, може бути різного кольору: біла, темно-червона, синя, прозоро-жовта. Інколи вона м'яка, в деяких випадках щільна. Шишка, яка вискочила на тлі однієї патології, може відрізнятись залежно від індивідуальних особливостей організму пацієнта: віку, загального стану його організму, шкідливих звичок та ін.

Шишка з'являється у вигляді міхура, наросту, кульки, ущільнення, пухлини зі слабко вираженими краями. У зоні ураження можуть утворитися плями (зміна кольору слизової). У деяких випадках відчувається оніміння певної частини порожнини рота, з'являються складності при ковтанні, змінюється голос. При занедбаних формах захворювань шишки можуть пошкоджуватися, що провокує кровотечу з неприємним присмаком і запахом.

Хворобливі ущільнення свідчать про запалення та нагноєння. Погіршується загальне самопочуття, може підвищуватися температура тіла. Відбувається гнійна інтоксикація організму. У цьому випадку спостерігається зростання шишки, вона стає твердою і гарячої, збільшуються реґіонарні лімфатичні вузли.

Діагностика хвороб, що супроводжуються утворенням шишок у роті

З'явилися пухлини в роті, і стоїть питання, до якого лікаря звертатися? Такий симптом є передумовою для відвідування стоматолога. З метою проведення діагностики захворювання спочатку лікар проведе візуальний огляд та пальпацію, збере анамнез. З новоутворення беруть пункцію і проводять бактеріологічне дослідження, яке дозволяє визначити причину її виникнення.

На основі отриманих результатів лікар визначає необхідність застосування інших методів діагностики:

 • загальні аналізи;
 • рентген;
 • УЗД;
 • біопсія.

Якщо причина утворення шишки на верхньому піднебінні виходить за рамки компетенції стоматолога, пацієнту призначаються консультації інших фахівців (педіатра, терапевта, гастроентеролога, ендокринолога, гепатолога). Лише після встановлення діагнозу лікар визначить, як лікувати хворобу.

Основні види ущільнень у роті та способи їх лікування

Якщо з'явилися шишки на піднебінні, необхідно з'ясувати їх природу. Залежно від цього підбирають ефективні методи лікування.

Стоматологічні захворювання

При занедбаній стадії періодонтиту біля зуба, ураженого хворобою, утворюється свищ. Якщо є періостит (запалення окістя), може з'явитися флюс. Спочатку шишка тверда, але з часом вона стає все м'якішою та наповнюється гноєм.

Зуб з періодонтитом розпломбовують, вичищають кореневі канали. Після видалення ексудату призначаються ванночки для ротової порожнини з використанням спеціальних розчинів. При періоститі стоматолог розкриває зуб, розміщує в порожнині лікарські препарати, закриває її тимчасовою пломбою. Якщо таке лікування не допомагає, зуб видаляється.

Ангіома

Являє собою доброякісну пухлину, яка в більшості випадків є вродженою патологією у дітей. Вона складається з кровоносних судин та має темно-червоний колір. Інколи схожа на маленьку кульку на ніжці. Лімфангіома, утворена з лімфатичних судин, нерідко з'являється на м'якому піднебінні. Має вигляд невеликої шишки з пухирчастою поверхнею. Спочатку новоутворення вростає всередину, потім з'являється припухлість, яка болить.

Вибір методики лікування залежить від типу судин. Ангіому видаляють або зменшують шляхом склерозування, введення спирту чи за допомогою променевої терапії. Якщо існує ризик сильного набряку, утворення січуть скальпелем. Ангіома у вигляді кульки видаляється за допомогою гальваноакустичної петлі.

Кіста

Патологія виникає внаслідок закупорювання слинних проток, має вигляд щільного кульки. Може досягати в діаметрі 12 мм. Таке новоутворення заважає говорити й жувати їжу, підвищує ризик інфікування слизової та зараження крові.

Видаляють кісту під наркозом і встановлюють дренаж для виходу кістозної рідини. Залежно від природи захворювання ймовірність рецидиву становить 3-50%.

Пухирчатка

При захворюванні утворюється кілька дрібних шишок, які можуть поширюватися на ясна, щоки. Через деякий час бульбашки лопаються, утворюючи виразки.

Лікування патології складне. Крім антибіотиків, назначаються протизапальні гормональні препарати. Щоб прискорити відновлення, необхідно дотримуватися спеціальної дієти. Варто відмовитися від солі, вживати якомога більше вітамінів. У важких випадках може знадобитись переливання крові.

Міксома

При патології на твердому піднебінні утворюються шишки з шорсткою поверхнею мутно-білого відтінку. Найчастіше міксома є наслідком занедбаних стоматологічних захворювань.

Лікується патологія хірургічним шляхом. Разом з новоутворенням видаляється частина здорових тканин, що дозволяє запобігти рецидиву. Чимало шишок видаляються за допомогою рідкого азоту, але це істотно підвищує ризик утворення нових ущільнень.

Злоякісні утворення

Ракові пухлини можуть з'являтися на твердому і м'якому піднебінні. У першому випадку уражаються кісткові тканини, у другому м'язові і слизові. З прогресуванням хвороби уражаються лімфовузли. Видаляється ракове ущільнення тільки хірургічним шляхом із застосуванням променевої та хіміотерапії.

Запобіжні заходи

Щоб знизити ризик розвитку патологій в ротовій порожнині, варто дотримуватися ряду рекомендацій:

 • відмовитися від куріння і алкоголю;
 • нормалізувати харчування не вживати гарячу, солону та гостру їжу, додати до меню кисломолочні й рослинні продукти;
 • ретельно і регулярно дотримуватися гігієни порожнини рота;
 • вчасно лікувати будь-які патології;
 • періодично вживати вітамінні комплекси (після узгодження з лікарем).

В разі виникненні найменшого дискомфорту в області піднебіння варто звернутись до лікаря-стоматолога. Уважне ставлення до свого здоров'я запобігає розвиткові ускладнень.

Дата: 26 червня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.