ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Симптоми та лікування гінгівіту, фото хвороби

Гінгівіт: особливості діагностики та лікування

Одним з поширених захворювань зубного ряду є гінгівіт. Цим терміном називають запальний процес, який розвивається в тканині ясен. Він супроводжується набряками, почервонінням і кровотечею, людина відчуває дискомфорт, свербіж в області ясен. Як правило, запалення має локальний характер, але в деяких випадках вражає весь зубний ряд. Сам по собі гінгівіт не вважається небезпечним, але якщо нехтувати лікуванням, то він може глибоко вражати сусідні тканини, через що з'являються ризики випадання здорових зубів. Також інколи переростає в пародонтит.

Згідно з дослідженнями, гінгівіт з’являється як у дорослих, так і у дітей. Хвороба не залежить від соціального статусу пацієнта. З віком змінюється характер захворювання: зазвичай його діагностують у віці до 30 років. Нерідко зустрічається у дітей, підлітків і вагітних жінок. Після 35 років недуг зазвичай переходить у хронічну форму. Якщо її занедбати, то буде необхідне застосування антибіотиків і навіть хірургічне втручання.

Причини розвитку хвороби

Найчастіше дана патологія розвивається через погану або неправильну гігієну ротової порожнини. Тому дуже важливо регулярно чистити зуби, користуватися зубною ниткою та промивати рот після їжі. Бажано використовувати ополіскувачі, оскільки вони видаляють хвороботворні мікроби.

Причиною розвитку гінгівіту стає м'який наліт, який накопичується на зубах у процесі життєдіяльності. Згодом він робиться твердим і мінералізується, перетворюючись на зубний камінь. Він відсуває ясна від коронки зуба, в наслідок чого утворюються кишені, куди потрапляють залишки їжі, слина та хвороботворні бактерії. Це призводить до розвитку запалення.

Існують інші причини для появи захворювання:

 1. Неправильно встановлені чи зібрані брекети, а також інші ортодонтичні конструкції, які пошкоджують ясна.
 2. Травмування тканини ясен погано встановленими пломбами або відколами зубів.
 3. Карієс, періодонтит, пульпіт, різні типи абсцесів.
 4. Наявність у пацієнта цукрового діабету, а також базедової хвороби.
 5. Проблеми з системою травлення, алергія на певні типи продуктів харчування.
 6. Гіповітаміноз, відсутність в раціоні необхідних для розвитку слизової мікро- та макроелементів.
 7. Тривале приймання антибіотиків, антидепресантів й інших лікарських засобів.

У деяких випадках запалення ясен розвивається в період статевого дозрівання, а також під час клімаксу або вагітності. Причиною можуть стати й шкідливі звички, тобто куріння і надмірне споживання алкоголю. Нерідко патологія розвивається при зниженому імунітету.

Симптоматика захворювання

Розглянемо симптоми патології. У більшості випадків це:

 1. Виникнення набряків на верхній чи нижній щелепі, почервоніння.
 2. Виділення крові під час пережовування твердих продуктів і чищення зубів.
 3. Підвищена чутливість слизової, хворобливі відчуття при натисканні на ясна.
 4. Деформація тканини ясен, її розростання або виразка.
 5. Поява неприємного запаху з рота.

На початковій стадії у багатьох пацієнтів спостерігається саме кровоточивість. Причому вона може проявлятися тривалий час – від декількох місяців до 1-3 років. Потім починається більш активна фаза хвороби.

Діагностика даної патології проводиться візуальним способом. У деяких випадках стоматолог може вимірювати глибину кишені в ураженій ділянці. Якщо вона менше ніж 3 мм, то це норма. При збільшенні глибини підвищуються ризики розвитку пародонтиту та гінгівіту.

Відзначимо, що через хворобу шийки зубів (особливо нижніх передніх) можуть оголюватися. Як наслідок, людина відчуває дискомфорт, підвищується рівень чутливості. Пацієнт не може приймати гарячу або холодну їжу, а також нормально пережовувати тверді продукти. Все це є симптомами, що дозволяють визначити наявність патології.

Види гінгівіту

Дане захворювання протікає в гострій і хронічній формі. У першому випадку симптоми більш помітні. У пацієнтів спостерігаються хворобливі відчуття, виділення крові, набухання ясен. У другому – симптоматика розмита. Людина відчуває легкий дискомфорт, але при цьому він швидко зникає. Зазвичай при хронічному гінгівіті можливі періодичні загострення. Після них хвороба знову переходить у повільну форму, тому багато пацієнтів вважають, що вилікувалися.

Існує кілька типів гінгівіту за характером протікання:

 1. Катаральний. При ньому ясна опухають і червоніють, виникають кровоточивість і свербіж. Можливі легкі хворобливі відчуття. Зазвичай саме катаральна форма спостерігається у більшості пацієнтів. Вона є початковою та може зустрічатися як у дітей, так і у дорослих. Лікувати її найпростіше.
 2. Виразковий. При цій патології на тканині ясен з’являються виразки, вона може частково відмирати. Як правило, розвивається сильний неприємний запах з рота, на яснах утворюється сірий наліт. Якщо хворобу не лікувати, то в ротовій порожнині виникають осередки гною і яскраво виражений некроз тканин.
 3. Атрофічний і гіпертрофічний. Зазвичай розвивається після виразкового. Тканина ясен в першому варіанті убуває, оголюються шийки зубів, через що вони можуть випадати. У другому випадку спостерігається зворотний процес: ясна розростаються і частково закривають коронки, інколи відбувається зроговіння тканини.
 4. Десквамативний. При цій патології епітелій активно відшаровується. Виникають почервоніння та неприємний запах з рота.

Існують інші форми гінгівіту, наприклад, гіперпластичний, маргінальний, пубертатний тощо, але вони зустрічаються вкрай рідко.

Методики лікування

Розглянемо, як лікувати гінгівіт, щоб позбутися від патології раз і назавжди. Насамперед потрібно провести професійну чистку зубів. Для цього використовують техніки типу AirFlow. З поверхні емалі видаляються зубні камені та наліт. Також за допомогою ультразвуку знімаються відкладення, що знаходяться в ясенних кишенях.

Після цього проводиться лікування карієсу, пульпіту та інших захворювань (при їх наявності). Важливо прибрати всі можливі джерела заражень. Якщо в ротовій порожнині є зуби, які неможливо врятувати, то їх видаляють. Також зрізають надлишкові ясна. Пацієнтам слід рекомендувати відмовитися від препаратів, що викликають гіперплазію.

Потім хворому прописують препарати для лікування. У деяких випадках можна обійтися розчином «Хлоргексидина», також використовують «Фурацилин» і «Метронідазол». Їх застосовують для полоскання ротової порожнини. Добре показав себе сольовий розчин. Якщо захворювання перейшло у важку клінічну форму, то пацієнтам призначають антибіотики. Часто використовується амоксицилін. Його приймають перорально кожні шість годин протягом 10 днів.

Допускається застосовувати й народних засобів. Для боротьби з гінгівітом використовують настої календули, ромашки та кори дуба. Не варто робити їх на спирту, краще просто заварити й полоскати рот (пропорція: 1 чайна ложка сухого складу на склянку гарячої води).

Запобігання хворобі

Щоб не допустити повторення гінгівіту, пацієнтам необхідно дотримуватися гігієни ротової порожнини. Потрібно чистити зуби два рази на день, користуватися ополіскувальними засобами та робити мінімум раз на рік професійну чистку.

Якщо гінгівіт з’явився у дитини, то малюкові потрібно вилікувати всі хворі зуби. Багато хто вважає, що молочні можна взагалі не пломбувати, оскільки вони скоро випадуть, але це не так. Наявні отвори від карієсу є порталом для хвороботворних мікроорганізмів, через що у пацієнтів можуть розвиватися різні патології. Обов'язково навчіть дитину використовувати зубну нитку і промивати рот після кожного приймання їжі.

Дата: 21 липня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.