ru ua
Режим роботи
Пн-сб з 9:00 до 20:00
Нд з 9:00 до 19:00
Розгорнути навігацію
Записатися на прийом

Скільки каналів в зубах і коренів у зубів

Чому розвивається запалення в кореневих каналах

Людина, яка не зазнала зубного болю, може вважати себе щасливою, адже здоров’я щелепи залежить не лише від дотримання правил догляду за порожниною рота. На нього впливають такі фактори, як:

 • стан різних органів людини;
 • вроджені патології;
 • якість харчування;
 • екологія;
 • травмування.

Попередити або зупинити болючі запальні процеси (пульпіт/періодонтит), що часто ведуть до втрати жувального органу, можна, якщо вчасно звернутися до лікаря, а також не ігнорувати профілактичні огляди.

Що викликає біль

Якщо болить щелепа, то, ймовірно, інфіковані кореневі канали зубів. Це порожнисті відгалуження кореня, у яких розташовані нервові пучки й кровоносні судини, що з’єднують зубний кровотік із загальним, а також переносять поживні речовини.

Зазвичай причиною проблем, що виникають в каналах зубів, стають невилікуваний карієс, а також травми твердих/м’яких тканин. Щоб позбавити пацієнта болю, лікареві доводиться видаляти нерв, вичищати порожнину, заповнювати її полімерами або цементом, що запобігає повторному інфікуванню.

Реагувати на біль потрібно швидко, це дозволить уникнути ускладнень, таких як некроз, гангрена, загальне зараження крові.

Чим розрізняються кореневі системи

Зубний корінь має складну будову, яка окремими деталями, починаючи з форми, різниться у всіх людей.

Крім цього, може не збігатися число порожнин. Воно варіює від одного до чотирьох, рідше зустрічається п’ять. Однак дізнатися, скільки каналів в зубах, можна тільки за допомогою рентгенологічного дослідження. У кореневій системі різців та ікл (1, 2, 3) верхньої щелепи їх по одному, на відміну від дзеркальних нижніх зубів, де два відгалуження не вважаються аномалією. Для шостого-сьомого зуба (моляри) нормою є 3–4 канали, хоча ті, що ростуть знизу, можуть мати їх два.

Число коренів більш стабільне. Однак на верхній щелепі їх не стільки, скільки коренів у нижніх зубів. Кількість частіше відрізняється у молярів, рідше у премолярів. Тож кріпляться вони так:

 • різці, а також ікла – одним коренем;
 • верхні премоляри мають їх як 1, так і 2, а кожен нижній – тільки 1 корінь;
 • моляри, розташовані вгорі, – трикореневі, а ті, що внизу, – власники двох.

Кількість коренів у кожного конкретного молочного та корінного зуба в ідеалі збігається.

Які сюрпризи має зуб «вісімка»

Третій моляр відносять до категорії рудиментарних органів. Стати володарем чотирьох здорових зубів мудрості вдається не кожному. По-перше, вони не завжди виростають. По-друге, часто створюють проблеми ще на стадії прорізування. І нарешті, той, що пробився, може виявитися пошкодженим карієсом. Якщо лікування недоцільне, то його видаляють.

Яким буде процес видалення, залежить також і від того, скільки коренів у зуба мудрості, яка їхня конфігурація. Зазвичай їх три або чотири, часто вони дуже зігнуті, що впливає на форму кореневого каналу – криві лікувати складно. Видаляти або зберегти – вирішує лікар після ретельного обстеження.

Навіщо треба знати кількість коренів та порожнистих відгалужень

Вивченню кореневих каналів приділяють чимало уваги. Перше наукове дослідження було опубліковано у 1925 році, продемонструвавши складність кореневої системи. Стоматологам важливо знати, як вона влаштована, щоб підбирати правильну схему лікування. А кожній людині це необхідно, щоб усвідомлювати загрози, які несе запізніле звернення до лікаря, а також колупання голкою або зубочисткою в засміченій «дірці».

Вчені детально вивчили морфологію кореневих порожнин і запропонували кілька класифікацій, що відображають можливі варіанти розгалужень.

Дантисти знайомі з різними типами розміщення каналів:

 • одинарний, з одним апікальним отвором;
 • роздвоєний, що переходить в єдиний;
 • два, які з’єднуються в апікальній третині;
 • один з розгалуженням біля верхівки;
 • два, що об’єднуються, а потім знову розгалужуються;
 • три (рідше – чотири) окремих, які можуть існувати самостійно або по-різному переплітатися на шляху до апекса (верхівка кореня).

Таким чином, стає зрозуміло, чому, перш ніж розпочати лікування, стоматолог хоче подивитися рентгенівський знімок кореневої системи. На ньому видно, як у конкретного пацієнта влаштовані нижні/верхні зуби: скільки каналів/коренів, яка їхня форма, де знаходиться осередок запалення. На основі побаченого приймається рішення про те, яке втручання буде ефективним.

Часто, щоб позбавити людину болю, доводиться видаляти судинно-нервовий пучок (нерв). Така процедура проводиться один раз під наркозом, після чого зуб втрачає чутливість до подразників.

Що робити, щоб уникнути захворювань кореневої системи

Зубна емаль постійно відчуває стрес. Мікроби, агресивна їжа, механічні пошкодження, екстремальний спосіб життя призводять до забруднення, карієсу, демінералізації, інфікування. Відтягнути термін пошкодження кореневої системи або уникнути його взагалі можна, якщо проводити профілактичні заходи:

 • регулярний догляд за порожниною рота з використанням якісних засобів, полоскання її після кожного прийому їжі, застосування зубної нитки;
 • процедури з видалення нальоту/каменю, ремінералізації емалі, фторування;
 • здорове харчування, багате вітамінами й мінералами;
 • виключення самолікування;
 • відвідування стоматолога для профілактичного огляду.

Такі заходи не віднімуть багато часу, але дозволять зберегти здоров’я зубної кореневої системи.

Коли потрібне втручання лікаря

До стоматолога звертаються з декількома видами захворювань кореня:

 • карієс цементу;
 • гранулема – запалення ділянки біля верхівки кореня (апекса);
 • періодонтит – захворювання прикореневих тканин;
 • кіста – новоутворення, спровоковане інфекцією або травмою;
 • пульпіт – запальний процес у нервовому пучку;
 • перелом.

Самостійно встановити діагноз неможливо, проте біль різної інтенсивності повинний змусити звернутися до дантиста, щоб вирішити долю потерпілого органу та знову повернутися до повноцінного життя.

Сучасна стоматологія виключає болісні процедури, тому похід до лікаря перестає бути випробуванням для тих, хто вже лікувався в якісно обладнаних стоматологічних клініках/кабінетах.

Дата: 1 квітня 2021
×
Зворотній зв'язок

Запис на прийом

Мы используем основные и сторонние файлы cookie в целях повышения удобства пользования этим сайтом и получения информации о взаимодействии пользователей с его содержимым. Закрыв это сообщение, вы тем самым соглашаетесь с использованием нами файлов cookie.